توصیه‌ی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز به شهروندان؛  با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی، شاهد خاموشی نخواهیم بود
توصیه‌ی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز به شهروندان؛  با ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی، شاهد خاموشی نخواهیم بود
آرمان تبریز-مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز هشدار داد: اگر مردم طی روزهای آتی، 10 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی نکنند به طور جدی با خطر قطعی برق مواجه خواهیم شد.

آرمان تبریز-مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز هشدار داد: اگر مردم طی روزهای آتی، ۱۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی نکنند به طور جدی با خطر قطعی برق مواجه خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛  عادل کاظمی گفت: با توجه به افت شدید فشار گاز به علت برودت هوا، در صورت عدم رعایت مدیریت مصرف برق توسط شهروندان، قطعی برق دور از انتظار نخواهد بود.

کاظمی تاکید کرد: از مشترکین محترم درخواست می‌شود جهت جلوگیری از قطع برق، ۱۰درصد از مصارف غیرضروری خود را بکاهند تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود، چرا که در صورت عدم همکاری توسط مشترکین، اعمال خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده قابل اجتناب نخواهد بود.

به گفته‌ی وی؛ سردی و برودت هوا باعث شده روزانه در کشور نزدیک به ۶۰۰ میلیون مترمکعب گاز و حدود ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق مصرف ‌شود.

وی با بیان اینکه بررسی کارشناسان نشان می‌دهد اگر بتوانیم ۱۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم تقریبا ۷۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز روزانه در کشور کاهش یافته و از خاموشی‌ها جلوگیری می‌شود، افزود: اگر یک درجه‌ی سانتی‌گراد دمای محیط زندگی و کاری را کاهش دهیم، تقریبا ۶ درصد مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در ادامه به ارائه‌ی چند راهکار برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی پرداخت و گفت: با انجام چند راهکار ساده می‌توان در کاهش انرژی به میزان ۱۰ درصد یاری رساند.

وی تشریح کرد: دمای نرمال محیط بین ۱۸ تا ۲۱ درجه‌ی سانتی‌گراد است و اگر در منازل، شهروندان عزیز لباس گرم بپوشند و درب اتاق‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را ببندند و از پرده‌های ضخیم استفاده کنند، اتلاف حرارتی کاهش خواهد یافت.

کاظمی ادامه داد: هوشمندسازی موتورخانه‌ها نیز می‌تواند در کنترل انرژی موثر باشد و استفاده از رادیاتورهای دارای شیر کنترل‌های ترموستاتیک که قابلیت تنظیم راحت‌تر دما را دارند نیز در کاهش مصرف انرژی موثر است.

وی عدم استفاده از شومینه را به دلیل اتلاف حرارتی بالا، صرفه‌جویی در مصرف آب به هنگام استحمام و صرفه‌جویی در روشن نگه‌داشتن لامپ‌های راهرو و پارکینگ‌ها را از دیگر تمهیداتی دانست که می‌تواند در کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق موثر واقع شود تا شاهد خاموشی در این فصل سرد برای شهروندان نباشیم.