همزمان با دهه مبارک فجر  مدرنترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور در استان آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید
همزمان با دهه مبارک فجر  مدرنترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور در استان آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید
آرمان تبریز-در هشتمین روز از دهه مبارک فجر، مدرنترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور با سرمایه گذاری 640 میلیارد ریال و با حضور رییس سازمان دامپزشکی کشور، استاندار آذربایجان شرقی و مدیر کل دامپرشکی استان در شهرستان مرند به بهره برداری رسید.

آرمان تبریز-در هشتمین روز از دهه مبارک فجر، مدرنترین کشتارگاه صنعتی طیور کشور با سرمایه گذاری ۶۴۰ میلیارد ریال و با حضور رییس سازمان دامپزشکی کشور، استاندار آذربایجان شرقی و مدیر کل دامپرشکی استان در شهرستان مرند به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ما؛، رییس سازمان دامپزشکی کشور در مراسم آغاز به کار این کشتارگاه با ارایه گزارشی از وضعیت کشور در طول چهل سال و نتایج حاصل آن در حوزه های بهداشت و  از جمله دامپزشکی اظهار داشت: در طی نتیجه ۴ دهه گذشته اکنون تنها در حوزه کشتارگاه شاهد فعالیت ۲۸۰ کشتارگاه و تولید بیش از سه برابر ظرفیت تولید کشور هستیم

دکتر رفیعی پور با اشاره به یک میلیارد جوجه ریزی سالانه در کشور افزود: این میزان ظرفیت کشتارگاهی ایجاد شده فرصت های بسیار مناسبی برای صادرات و نیز در حوزه بهداشت در کشور ایجاد می کند به طوریکه سالانه ۱۵ میلیون کیلوگرم مرغ حذفی به اصطلاح بیمار از طریق این ظرفیت از چرخه حذف می شود البته در نظر داشته باشیم علاوه بر این مرغ های تخم گذار مادر نیز از این طریق امکان حذف پیدا می کنند

وی افزود: بدین ترتیب این فعالیت شبانه روزی کشتارگاهی این اطمینان را برای مردم در جهت بهره گیری از محصول مرغی بهداشتی مناسب فراهم می کند از سوی دیگر این ظرفیت کشتارگاهی فرصت مناسبی را برای صادرات تولیدات مرغی با برند بهداشتی مناسب فراهم می آورد.

دکتر رفیعی پور با اشاره به اینکه از ۲۸۰ کشتارگاه صنعتی طیور موجود کشور تنها ۶۰ کشتارگاه دارای خط ۲ می باشند اظهار داشت: از این تعداد نیز ۲۸ کشتارگاه دارای درجه A و A+ بوده که تنها ۷ کشتارگاه دارای درجه A+ بوده و از امتیاز صادرات برخوردار هستند  که خوشبختانه کشتارگاه جهان مرغ مرند افتتاحی نیز از این امتیاز بهره مند است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به تلاش های انجام شده برای افتتاح کشتارگاه جهان مرغ مرند افزود: این کشتارگاه با بهره مندی از ویژگی اتوماتیک بودن در خط  ۲ و استفاده از ۷ ربات در این خط و رعایت اصول کامل بهداشت بستر بسیار خوبی برای صادرات دارد.

 مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم اظهار داشت: با این اعمال مدیریت در مقایسه با سایر استانها تنها دو کشتارگاه در آذربایجان شرقی دارای رتبه A  می باشد که البته این اقدامات در راستای حفظ سلامت و بهداشت جامعه انجام شده است که این امر در بحث تولید پودر گوشت در زمینه رعایت موارد بهداشتی به شدت اجرا می شود تا در امر صادرات هم بتوانیم با سایر کشورها به رقابت بپردازیم.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی به موضوع آنفلوانزای فوق حاد طیور اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی به لحاظ موقعیت جفرافیایی  و جمعیت طیور یکی از مراکز حساس و مهم برای ابتلا به این بیماری بود که خوشبختانه در این استان با تشکیل ستاد پیشگیری به ریاست استاندار محترم و تلاش همکاران و اعمال سیاست های سازمان دامپزشکی  سبب شد تا این بیماری در این استان کنترل شود و بر این اساس نرخ تخم مرغ در کمترین میزان خود باقی بماند و آذربایجان شرقی به عنوان برترین استان در کنترل این بیماری از سوی سازمان دامپزشکی شناخته شده است.

دکتر بهداد به ویژگی های  کشتارگاه جهان مرغ مرند اشاره کرد و گفت: کشتارگاه جدید افتتاحی در شهرستان مرند یک ویژگی مهم دارد و آن برخورداری از سیستم قفس شوی مکانیکی ۳ مرحله ای است که می تواند در مهار بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور نقش بسیار مهمی را ایفا کند و ما را در کنترل این بیماری یک گام به جلو ببرد.

دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم در سخنانی با اشاره به پیشرفت های کشور در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: اکنون کشور در سایه تلاش های نخبگان خود توانسته است در تامین نیازهای صنعتی ، هسته ای ، نانو ، سایر بخش های کشور با کشور های پیشرفته جهانی مسابقه بدهد.

دکتر محمدرضا پورمحمدی راه انداز ی کشتارگاه صنعتی جهان طیور را نمونه ای از این موفقیت های کشور خواند و گفت: به پاس همین کوشش ها این کشتارگاه این توانایی را دارد تا تولیدات خود را با بهترین کیفیت به بازارهای جهانی از جمله کشورهای همسایه نظیر جمهوری آذربایجان، نخجوان، ارمنستان و ترکیه صادر کند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تحریم های اعمالی علیه کشورمان اظهار داشت: با وجود همه سختی هایی که دشمنان علیه کشورمان با تحریم ها ایجاد کردند در همین مدت سپری شده از سال صادرات استان آذربایجان شرقی  ۵۰ درصد افزایش یافته و به ۵/۲  میلیارد دلار  رسیده و این در سایه منابع و مهمتر از همه به خاطر وجود انسان های نخبه ای که داشته ایم حاصل شده است.

دکتر پورمحمدی به گذشته پرافتخار تبریز و آذربایجان در سده های گذشته اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی ما به این خاطر به وقوع پیوست که ما می خواهیم به این گذشته پرافتخار خود برگردیم و آمریکا به دنبال آن است که مانع بازگشت ما به تاریخ پرافتخار همچون دوران ربع رشیدی شود.

لازم به ذکر است کشتارگاه صنعتی تمام اتوماتیک طیور ۶ هزار قطعه ای مرغ دارای رتبه A+و مطابق با استانداردهای اروپایی در زمینی به مساحت ۴ هکتار ساخته شده و دارای بخش های تولید با خط ۱ و خط ۲ شامل ۷ ربات، بسته بندی، سردخانه، تبدیل ضایعات و تصفیه خانه فاضلاب می باشد.

کشتارگاه جهان مرغ در خط اول خود دارای بخش پذیرش با قفس شوی سه مرحله ای و شوک، بخش کشتارگاه دارای وان خونگیری، اسکالدر دو مرحله ای با رادیاتور آب گرم و دارای و دارای سه مرحله پرکنی بوده و در بخش دوم (خط ۲) دارای دستگاه های اتوماتیک BMF آلمان به ترتیب خط: ترانسفر- مقعدزن- چاک زن- تخلیه شکم- نای کش – گردن شکن- شش کش و ووکیوم – شست و شوی داخل و خارج لاشه – انتقال احشاء و اندرونه بصورت اتوماتیک و سنگدان پاک کن و عمل آوری پای مرغ دارای دستگاه های اتوماتیک شرکت BMF آلمان شامل اسالکدر پا و پوست کن پا  و سایر بخش ها می باشد.