سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی عملیاتی می شود
سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی عملیاتی می شود
آرمان تبریز-نادره دهقانی ؛مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی از عملیاتی شدن سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی در استان خبر داد.

آرمان تبریز-نادره دهقانی ؛مسئول روابط عمومی هواشناسی استان آذربایجان شرقی ازعملیاتی شدن سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی در استان خبر داد.
افشین ابراهیمی مسئول روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی با اشاره به سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی گفت: به منظور ارائه خدمات هواشناسی به کاربران نهایی بخش های عمرانی استان، سامانه توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) در بخش عمران، معماری و شهرسازی ایجاد شده است
ابراهیمی افزود: سامانه تهک عمران، معماری و شهرسازی که فاز آزمایشی خودرا از ایام الله دهه مبارک فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آغاز نموده است، رسما از روز سوم فرودین ۱۳۹۸ همزمان با روز جهانی هواشناسی دراداره کل هواشناسی استان آذربایجان شرقی وارد فاز عملیاتی خواهد شد و بصورت منظم در دو نوبت طی روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته پیش بینی وضع هوا و توصیه های کاربردی لازم را در اختیار پیمانکاران و متخصصین صنعت راه و ساختمان استان قرار خواهد داد.
امیر سیه سرانی دبیر تهک عمران، معماری و شهرسازی در این مورد توضیح داد که امروزه علم هواشناسی بعنوان یکی از علوم پایه بین بخشی و مهم در بسیاری از زمینه ها نظیر صنعت ساختمان، حمل ونقل، سدسازی، انرژیهای نو، مدیریت بحران و … کاربرد دارد و در این طرح تلاش خواهد شد جایگاه هواشناسی در حوزه عمران، معماری وشهر سازی تبیین شود.
وی افزود: سرویس های هواشناسی حتی اگر از بالاترین کیفیت برخوردار باشند، ارزش اقتصادی و اجتماعی را برای خود ایجاد نمی کنند مگر اینکه کاربران در تصمیمات خود از اطلاعات ارائه شده توسط این سرویس ها بهره مند گردند.
دبیرتهک عمران گفت: عوامل مرتبط با اجرای سازه های مختلف و ارتباط آنها با پارامترهای هواشناسی بصورت جسته و گریخته در مباحث ۲۲ گانه مقررات ملی ساختمان و همچنین بخشنامه ها و آئین نامه های موجود آورده شده است ولی متاسفانه بدلیل عدم ارتباط جدی متخصصین صنعت راه و ساختمان دراستان با اداره کل هواشناسی در بسیاری از موارد موجب بی توجهی به این پارامترها گشته و نهایتاً سبب ایراد خسارت های جبران ناپذیر در این حوزه شده است.

سیه سرانی ادامه داد:با توجه به اهتمام دولت تدبیر و امیدبرای تحقق منویات مقام معظم رهبری دربحث اقتصاد مقاومتی، داده‌های هواشناسی و کاربرد آنها در توسعه مسایل عمرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند و پیمانکاران و متخصصین این حوزه با مراجعه و ثبت نام در سایت Tahak.irimo.irمی توانند توصیه های کاربردی در حوزه راه و شهرسازی استان را از طریق پیامک بصورت رایگان دریافت نمایند.