قوانین کانادا اجازه استرداد مجرمین را در صورت انعقاد قرارداد هم نمی‌دهد
قوانین کانادا اجازه استرداد مجرمین را در صورت انعقاد قرارداد هم نمی‌دهد
آرمان تبریز-سرویس سیاسی ؛عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، معتقد است: با توجه به قوانین لیبرالی دولت کانادا، آنها با وجود انعقاد قرارداد استرداد مجرمین بین دو کشور، اجازه استرداد مجرمین و بازگشت به ایران را نخواهند داد.

آرمان تبریز-سرویس سیاسی ؛عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، معتقد است: با توجه به قوانین لیبرالی دولت کانادا، آنها با وجود انعقاد قرارداد استرداد مجرمین بین دو کشور، اجازه استرداد مجرمین و بازگشت به ایران را نخواهند داد.

جلیل رحیمی جهان‌آبادی با اشاره به عدم وجود قرارداد استرداد مجرمین بین ایران و کانادا، گفت: لازمه قراردادهای استرداد مجرمین بین کشورها وجود روابط دیپلماتیک متعادل است، رابطه دیپلماتیک ایران و کانادا خوب نیست و به دلیل مواضع دولت کانادا با دولت جمهوری اسلامی این روابط به حالت تعلیق درآمده لذا سفارت‌خانه‌های ما در این کشور فعال نیست بنابراین از طریق قرارداد استرداد مجرمین نمی‌توانیم پیگیر مفسدان اقتصادی فراری باشیم.

قرارداد استرداد مجرمین دولت‌ها را مکلف به همکاری در همه موارد نمی‌کند

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: چنانچه روابط دیپلماتیک ایران و کانادا رو به بهبود رود، قطعا یکی از اولویت‌ها انعقاد قرارداد استرداد مجرمین است اما قراردادهای استرداد مجرمین به گونه‌ای نیست که دولت یا طرف مقابل را مکلف کند در همه موارد با ما همکاری کند.

وی افزود: دولت‌ها با توجه به نوع جرایم و توافقات دو جانبه در قراردادهای استرداد مجرمین، با یکدیگر همکاری می‌کنند، با توجه به قوانین لیبرالی دولت کانادا در عرصه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بعید به نظر می‌رسد که با وجود بازگشایی روابط دیپلماتیک دو کشور، بتوانیم متهمان خود را از آنها پس بگیریم.

دولت کانادا به دنبال جذب سرمایه است/ مفسدان اقتصادی ایرانی را به ما پَس نخواهد داد

رحیمی جهان‌آبادی یادآور شد: از سویی دولت کانادا به دنبال جذب سرمایه است، لذا وقتی فردی از کشور جهان سوم سرمایه‌را به این کشور ببرد بعید است که نوع درآمد و مشروعیت و قانونی بودن آن برای آنها مهم باشد، از سوی دیگر در کشورهایی مانند کانادا با فضای لیبرالی، افکار عمومی تاثیرگذار است و با توجه به ترسیم آنها از ایران برای مردمشان، بازگرداند افرادی که از طرف ایران تحت تعقیب هستند، بازتاب‌های منفی ایجاد می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ایران دو دسته از افراد را عموما تحت تعقیب قرار می‌دهد؛ نخست متهمانی که جرایم عمومی دارند و دوم افرادی که دارای جرایم امنیتی هستند، کشورهای غربی هم علی‌رغم شعارهایی که سر می‌دهند، در استرداد این مجرمین همکاری نخواهند کرد.

کاهش سطح روابط ایران و کانادا به درخواست دولت کانادا صورت گرفته است

وی در پاسخ به این سوال که آیا اعتراض مقیمان ایرانی- کانادایی یا میانجیگری کشوری دیگر در بهبود روابط ایران و کانادا یا استرداد مجرمین می‌تواند تاثیرگذار باشد، گفت: ما تا زمانی که روابط دیپلماتیک با کانادا نداشته باشیم، وزارت امور خارجه نمی‌تواند گامی در این مسیر بردارد. در کاهش سطح روابط هم کانادایی‌ها مقصر هستند لذا دولت کانادا باید پیشگام شود اما تحت تاثیر القاعات صهیونیست‌ها و لابی‌های اثرگذار است.

عدم امکان استرداد مجرمین از کانادا با توجه به فرایند پیچیده پیگیری از طریق اینترپل

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: پلیس اینترپل در استرداد مجرمین می‌تواند موثر واقع شود اما فرایند پیچیده و سخت پیگیری از طریق پلیس اینترپل اجازه تعقیب متهمان را نمی‌دهد.

  • منبع خبر : خانه ملت