​  ((صادرات بیش از دو میلیارد دلار کالا ​از گمرکات آذربایجان شرقی))
​  ((صادرات بیش از دو میلیارد دلار کالا ​از گمرکات آذربایجان شرقی))
آرمان تبریز-ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریز اعلام کرد: در 9 ماهه سالجاری بیش از 2 میلیون تن کالا به ارزش دو میلیارد و 380 میلیون دلار ​از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 30 و 100 درصد افزایش داشته است.

آرمان تبریز-ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریز اعلام کرد: در ۹ ماهه سالجاری بیش از ۲ میلیون تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار ​از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۳۰ و ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ اورنگی افزود: محصولات صادراتی از گمرکات استان آذربایجان شرقی در ۹ ماهه سالجاری را چدن آهن و فولاد ، سوخت های معدنی ​روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها ، مواد پلاستیکی واشیای ساخته شده از این مواد ، میوه های خوراکی ، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ، ​مس و مصنوعات از مس ، ​شیشه و مصنوعات شیشه ای ، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ، فرآورده های غلات و کاکائو و فرآورده های آن عنوان کرد و گفت: این محصولات بیشتر به کشورهای ترکیه ، عراق ، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان،چین، ​افغانستان، پاکستان ، بلغارستان، ایتالیا ​​و سایر کشورهای دیگر صادر شده است.

وی با اشاره به فعالیت گمرکات استان در مقایسه با سایر گمرکات کشور، تصریح کرد: در ۹ ماهه سالجاری سالجاری بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از گمرک تبریز صادر شده است که از لحاظ ​وزنی و ارزش دلاری در رتبه اول بین گمرکات استان ​قرار گرفته است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی افزود: در ۹ ماهه سالجاری حدود ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

اورنگی با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۷۲ و ۲۹ درصد افزایش داشته است اعلام کرد : توتون و تنباکو ، ​ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ، گوشت و احشای خوراکی ، کاغذ و مقوا ، چدن آهن و فولاد ، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ، ماشین آلات و دستگاههای برقی ،کاکائو و فرآورده های آن ، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب و خمیر چوب ​بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.

​اورنگی ​تصریح کرد: عمده واردات به ترتیب از کشورهای ترکیه ، ​امارات متحده عربی ، آلمان ​، چین ،گرجستان ، ژاپن ، ایتالیا ،اسپانیا، روسیه و جمهوری کره ​بوده است.

اورنگی در پایان اظهارکرد : درآمدهای وصولی گمرکات استان در ۹ ماهه سالجاری افزون بر چهار هزار و۷۰۰ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل۲۵ ​درصد افزایش داشته است .