شوراها اصلی ترین مرجع برای تصویب موضوعات مهم شهری هستند/ باید اختیارات این نهاد افزایش یابد
شوراها اصلی ترین مرجع برای تصویب موضوعات مهم شهری هستند/ باید اختیارات این نهاد افزایش یابد
آرمان تبریز- استاندار آذربایجان شرقی خواستار افزایش اختیارات شوراهای شهر برای تصمیم‌گیری بهتر در موضوعات مختلف شهری شد.

آرمان تبریز- استاندار آذربایجان شرقی خواستار افزایش اختیارات شوراهای شهر برای تصمیم‌گیری بهتر در موضوعات مختلف شهری شد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛دکتر محمدرضا پورمحمدی در نشست شهرداران استان با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، با انتقاد از تمرکزگرایی در بسیاری از موضوعات، اظهار داشت: اگر نتوانیم این مشکل را رفع کنیم سایر مسائل و مشکلات را نیز نمی توان به نحو احسن مدیریت کرد.

وی از روند طولانی تصویب طرح های تفصیلی شهرها انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه این روند در اکثر موارد باعث هدررفت منابع می شود. روند طولانی این فرآیند همچنین باعث می شود که طرح تفصیلی مصوبی که پس از سال ها تصویب می شود، همسان با مشکلات و نیازهای روز شهرهای ما نباشد.

وی خواستار افزایش اختیارات شوراهای اسلامی کلانشهرها شد و گفت: شوراها، اصلی ترین مرجع برای تصویب موضوعات مهم شهری هستند و باید ضمن افزایش اختیارات این نهاد، تصمیمات آنها در شورای برنامه ریزی استان تصویب شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرداری ها بیش از ۳۷۰ وظیفه بر عهده دارند اظهار داشت: تلاش برای جذب درآمدهای پایدار برای شهرداری ها یکی از مهم ترین موضوعاتی است که شهرداری ها باید به عنوان یک نهاد مستقل غیردولتی و عمومی مورد توجه قرار دهند.

مهدی جمالی‌نژاد با اشاره به تصویب لایحه درآمدهای پایدار شهرداری ها تصریح کرد: در این لایحه به بسیاری از دغدغه های شهرداری ها، پاسخ داده شده است.

وی همچنین از تصویب آیین نامه استخدامی شهرداری ها در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: امیدواریم این آیین نامه به زودی در صحن علنی مجلس، مطرح و تصویب شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه به بیان گزارشی از وضعیت شهرها و شهرداری های استان پرداخت و گفت: متاسفانه بسیاری از شهرداران استان، وارث وضعیتی هستند که از گذشته به آن ها رسیده و در بسیاری از موارد مجبور به ادامه همان مسیر غلط در مسائلی همچون تراکم نیروی انسانی هستند.

جواد رحمتی اظهار داشت: علی رغم محدودیت های مالی و تجهیزاتی، اقدامات بسیار خوبی در شهرداری های استان در حال انجام است که امیدواریم این روند، استمرار داشته باشد.

وی بر ضرورت تلاش شهرداری ها برای جذب درآمدهای پایدار اشاره کرد و افزود: وابستگی شهرداری ها به درآمدهای ناشی از محل تخلفات ساختمانی در شهرها به کمترین میزان ممکن رسیده و شهرداران برای جذب درآمدهای مستمر و پایدار تلاش کنند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت برخورد جدی دستگاه قضا و سایر نهادهای نظارتی با تخلفات ساختمانی در کلانشهرها برای جلوگیری از استمرار ساخت فضاهای ناکارآمد و ناایمن شهری شد.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: تبریز، مراغه، مرند، اهر و میانه، بزرگترین شهرهای استان از نظر وسعت و جمعیت هستند.

مرتضی علیخانی افزود: در سال ۹۷، تحول بزرگی در زمینه اخذ درجه شهری و رتبه بندی شهرها انجام شد.

وی در مورد میزان تحصیلات شهرداران استان نیز گفت: ۲۶ درصد از شهرداران، دارای مدرک لیسانس و ۷۴ درصد نیز دارای مدرک فوق لیسانس هستند. یکی از شهرداران استان نیز در ماه های گذشته موفق به اخذ مدرک دکتری شده است.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری همچنین گفت: ۵۸ درصد شهرداران شهرهای استان، بومی همان منطقه هستند.

چند نفر از شهرداران استان نیز در این جلسه به بیان دیدگاه های خود در ارتباط با مسائل مختلف شهری پرداختند.