وزیرصنعت ازتحقق شعار«ما می توانیم » با تلاش خستگی ناپذیر صنعتگران خبرداد/سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی درمجتمع مس سونگون ورزقان
وزیرصنعت ازتحقق شعار«ما می توانیم » با تلاش خستگی ناپذیر صنعتگران خبرداد/سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی درمجتمع مس سونگون ورزقان
آرمان تبریز-وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز مجموعاً ۱۷ پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می‌شود که سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد یورو را شامل می‌شود.

آرمان تبریز-وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز مجموعاً ۱۷ پروژه در مجتمع مس سونگون اجرا می‌شود که سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد یورو را شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما، رضا رحمانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ و واحد های ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون اظهار داشت: همزمان با آغاز مسئولیتم در وزارت صمت که همزمان با دور جدید تحریم ها بود، هم در تولیدات عمده انواع کالا و هم در موضوع تنظیم بازار با چالش هایی مواجه بودیم که با یاری خدا ،همراهی ارزشمند همه صنعتگران و تولیدکنندگان و همچنین در سایه تلاش خستگی ناپذیر همه دست اندرکاران، امروز شاهدیم که عموم تولیدات منتخب کشور رشد داشته است.

وی افزود: با وجود تشدید تحریم ها در سال ۹۸، شرایط به وجود آمده مؤید عبارت “ما می توانیم” در میدان عمل بوده است.

“””””””””” وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع مسئولان استانی و مردم شهرستان ورزقان همچنین به چند نقطه اساسی تاکید کرد:

۱۴ هزارمیلیارد تومان سرمایه گذاری با محوریت ​شهرستان ورزقان و سونگون اجرایی می شود

نیازمندی های معدن باید از ورزقان تهیه وخرید شود

باید فازهای جدید در سونگون اجرا شود

انصافاً آقای علیزاده نماینده مردم شریف ورزقان مثل یک کارمند شرکت مس پیگیر این طرح ها بود که جای تشکردارد. “””””””””””””””””””

رحمانی گفت: یکی از برنامه های وزارت صمت در سال جاری توجه خاص به مناطق محروم و کم برخوردار است و این در حالی است که که کمترین اتکا را به بودجه های دولتی داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با پیگیری های صورت گرفته و اقدامات انجام شده میزان تولید مس در کشور افزایش قابل توجهی داشته و امسال در تولید این محصول رکورد دار شده ایم.

رحمانی با اشاره به برنامه افتتاح طرح های مجتمع مس سونگون خاطرنشان کرد: امروز مجموعاً ۱۷ پروژه شرکت ملی مس در این مجتمع اجرا می‌شود که سرمایه‌گذاری بالغ بر یک میلیارد یورو را شامل می شود که معادل ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است و سال آینده اولین کاتد مس را در این واحد استحصال می کنیم.

وی تصریح کرد: در توسعه صنایع معدنی، لحاظ مسائل زیست محیطی مبنا و پایه عملکرد ماست و ما از اول اجازه احداث واحد آلاینده را نمی‌دهیم، لذا احداث کارخانه اسید سولفوریک در مجتمع مس سونگون در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: فعال سازی ظرفیتهای معدنی و صنایع معدنی استان‌های همجوار با استان آذربایجان شرقی نیز در دستور کار است.

وزیر صمت گفت: از همه سرمایه‌گذاران برای توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی این منطقه از جمله شهرک صنعتی تخصصی مس و صنایع پایین دستی در این منطقه دعوت می‌کنیم.

رحمانی افزود: یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت که به همه استان‌ها ابلاغ شده است، انتقال حساب ها و گردش مالی شرکت‌ها به استان‌های محل استقرار، تامین تدارکات و همچنین جذب نیرو از مناطق همجوار طرح ها بوده است.

وی ادامه داد: باید آثار فعالیت و سرمایه‌گذاری های انجام شده برای مردم مناطق مجاور ملموس باشد، همچنین انتظار می رود در حوزه کمک ها و مسئولیت های اجتماعی نیز واحدها این رویکرد را دنبال کنند.

رحمانی اعلام کرد: طبق قانون مقرر شده است، ۱۵ درصد از درآمدهای واحدهای معدنی صرف شهرهای محل استقرار و تامین برخی زیرساخت‌های موردنیاز در آن مناطق شود.

وی با اشاره به برخی طرح‌های تکمیلی و توسعه صنایع مس گفت : تکمیل طرح ذوب پالایش و همچنین فاز ۳ تغلیظ در این مجتمع دنبال می شود و امیدوارم با ظرفیت های خوبی که در این منطقه وجود دارد، گام‌های خوبی برای توسعه واحد برداشته شود.

وزیر صمت گفت: در حوزه اکتشافات کارهای بسیار بزرگی در کشور انجام شده است و استان آذربایجان شرقی نیز از جمله یکی از مناطق محوری در اکتشافات معدنی کشور است.

رحمانی درپایان گفت: صنعت مس سال گذشته در صادرات و بازگشت ارز ناشی از صادرات نیز عملکرد قابل قبولی داشته است

نایب رئیس مجلس: ذخایر مس آذربایجان رتبه اول کشوری را دارد

نایب رئیس مجلس گفت: مدیرعامل سابق شرکت ملی مس همه امکانات را متعلق به کرمان می‌دانست در حالی که ذخایر مس آذربایجان رتبه اول کشوری را دارد.

دکترمسعود پزشکیان هم در آیین افتتاح پروژه‌های تکمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون، با تاکید بر اینکه وحدت و انسجام مدیران استان، امکانات مس سونگون را که به شهر دیگر انتقال یافته بود، دوباره به استان بازگرداند، اظهار داشت: با این وحدت است که امروز در استان در حوزه‌های جاده، راه آهن و معدن تحولات خوبی رخ داده است.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی:

تاکید کرد؛

“”””””””””نمی خواستند در مس سونگون سرمایه گذاری شود

قرار نیست در کشور یک عده در بهشت باشند و یک عده در بدبختی

هزاران میلیارد در معدن سونگون سرمایه گذاری می شود

پروژه های مس سونگون دغدغه نماینده ورزقان بود”””””””””””””””

دکترپزشکیان با بیان اینکه قدرت هایی هستند که امکانات را می خواهند به استان های خود ببرند، افزود: به برکت همین اقدامات، توسعه را برای استان پیگیری می‌کنیم. عدالت این نیست که یک جایی بهشت شود و جای دیگر در فقر بماند، عدالتی که به دنبال آن هستیم این است که نه سهم جای دیگر را می‌خواهیم و نه اجازه می‌دهیم سهم ما به جای دیگر برود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رویکردهای غلط برخی از مدیران سابق مس در توجه صد در صدی به مس کرمان و بی توجهی به مس آذربایجان، گفت: مدیرعامل سابق شرکت ملی مس فقط به خاطر اینکه مخالف توسعه سونگون بود عوض شد چراکه همه امکانات را متعلق به کرمان می‌دانست در حالی که ذخایر مس آذربایجان رتبه اول کشوری مس را دارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طرح‌های جدید مس سونگون، چندین هزار میلیارد سرمایه گذاری خواهد شد و ده ها هزار نیروی انسانی مشغول به کار خواهند شد، ابراز داشت: دولت دوازدهم در این استان در تحریم کارهایی کرد که واقعا چشمگیر بود. در حوزه قطار، مترو، معدن، دریاچه ارومیه و ده ها عنوان دیگر خدماتی رخ داد.

پزشکیان، افزود: دولت در این استان نفلین سینیت را که چندین دهه بلاتکلیف بود، در بدترین شرایط اقتصادی کشور عملیات اجرایی و سرمایه‌گذاری آن را آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه برخی از نا امیدی حرف می‌زنند، خاطرنشان کرد: تلاش زیادی برای توسعه این استان صورت گرفته و باید قدردان بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وحدت و انسجام می‌تواند ما را در برابر آمریکا و اروپا و زورگویانی که می‌خواهند ما را به زانو دربیاورند، پیروز گرداند، گفت: این وحدت باید بین مردم و مسئولان و نمایندگان وجود داشته باشد و تداوم یابد تا به توسعه مطلوب برسیم.

افزایش ظرفیت تولید مس کاتدی سونگون به ۵۰۰ هزار تن

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار کرد: مسائل زیست محیطی بر اساس آخرین تکنیک های به روز و فنی در مجتمع مس سونگون انجام می شود.

اردشیر سعدمحمدی امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح های تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون اظهار کرد: با کارهایی که در معدن مس سونگون انجام شده، ظرفیت تولید مس کاتدی این مجتمع در سال به ۵۰۰ هزار تن افزایش می یابد.

وی با اشاره به کیفیت منحصر به فرد تولیدات مس ایران گفت: بازار مس در دنیا تقاضای فراوانی برای خرید دارد، زیرا در حالی که عیار مس جهانی ۹۹.۹ درصد است، ایران توانایی تولید مس با عیار ۹۹.۹۹۹ را دارد.

سعدمحمدی با بیان اینکه ذخایر مناسبی در پی اکتشافات انجام شده در این منطقه به دست آمده است که عمر معدن مس سونگون را به بیش از ۶۰ سال افزایش می دهد، افزود:

ترکیه سالانه ۵۰۰ هزار تن مس کاتدی از قزاقستان وارد می کند که با راه‌اندازی مرحله اول ۱۰۰ هزار تنی مس کاتدی سونگون، ۲۰ درصد بازار هدف ترکیه را به خود اختصاص می‌دهیم.

وی از استاندار آذربایجان‌شرقی خواست مجوز برای گسترش معدن از منابع طبیعی با رعایت الگوهای زیست محیطی صادر شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه تا ۵ سال آینده ۲.۵ میلیون تن به بازار تقاضای مس دنیا اضافه می شود، اعلام کرد: با اکتشافات جدید، عمر معادن مس ایران به ۱۰۰ سال افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به عملیاتی شدن فاز سوم مس سونگون و آغاز عملیات ذوب و پالایش این مجتمع گفت: ظرف سه تا چهار سال آینده اقتصاد مردم منطقه و اشتغال آنان رونق بیشترمی‌یابد.


مدیر مجتمع مس سونگون ورزقان:

هدف اصلی توسعه مس سونگون اشتغال‌زایی است

مدیر مجتمع مس سونگون هدف اصلی توسعه مس سونگون را امیدآفرینی و اشتغال‌زایی دانست و گفت: امسال بیش از ۵۰۰ نفر را در بخش‌های مختلف جذب کردیم.

رضا شریفی در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح‌های تکمیلی چرخه تولید در مس سونگون که با حضور وزیر صنعت در محل معدن مس برگزار شد، با اشاره به اینکه از یک و نیم سال گذشته تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از خام فروشی و توسعه مس سونگون آغاز شده است، اظهار داشت: مزیت مطلق منطقه معدن است و با تلاش‌های فراوان، ذخایر جدیدی را شناسایی کردیم.

وی با بیان اینکه اکتشافات خوبی در سال های اخیر رخ داده است، افزود: نتیجه این اکتشافات، افزایش ذخایر مس سونگون از ۳۴۰ میلیون تن ذخیره به بیش از ۱ میلیارد تن است که توسعه فازهای جدید مس سونگون را توجیه اقتصادی می بخشد.

مدیر مجتمع مس سونگون ورزقان، از راه اندازی و کلنگ زنی بخشی از فازهای جدید مس به ویژه فاز ۳ مس سونگون با حضور وزیر صنعت خبر داد و گفت: با ذخایر موجود، فاز ۴ و ۵ و ۶ هم توجیه اقتصادی یافته است.

وی با بیان اینکه موانع بزرگی در معادن روباز برای اکتشافات و توسعه معدن داریم، ابراز داشت: ساختمان‌های اداری مس سونگون، قبرستان قدیمی سونگون و رودخانه سه مانع بزرگ بر سر راه توسعه معدن بود که برای توسعه معدن، ساختمان اداری را تخریب کردیم، قبرستان قدیمی به سمت امام زاده جابجا شد و رودخانه هم مانع توسعه بود که با طرح جدید، رودخانه را با تونل سه الی چهار کیلومتری منحرف می کنیم تا موانع موجود بر سر راه توسعه معدن برداریم.

شریفی با اشاره به اینکه در زمینه تولید از این معدن، بیش از ۴ درصد از برنامه تولید و ظرفیت کارخانه جلوتر هستیم خاطر نشان کرد: پروژه لیچینگ از پارسال شروع شده و تا یک و نیم سال آینده، سالانه ۳ هزار تن مس کاتدی تولید خواهد شد که اکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از آماده سازی زیرساخت آب، برق و جاده برای توسعه معدن خبر داد و گفت: نیروی انسانی و زیرساخت در دسترس است و به زودی موارد مورد نیاز برای توسعه تامین می شود تا دغدغه ای در این مسیر نداشته باشیم.

مدیرمجتمع مس سونگون ورزقان، خدمات اجتماعی این مجتمع صنعتی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در روستاهای ورزقان بیش از ۱۰ میلیارد تومان برای مصالح و خیابان گذاری و جدول کشی و آبرسانی و… هزینه کرده‌ایم و اقدامات دیگری مانند حمایت از مستمندان و… باعث شده رضایتمندی نسبی در منطقه ایجاد شود.

وی هدف اصلی توسعه مس سونگون را امیدآفرینی و اشتغال‌زایی دانست و گفت: برای توسعه، اشتغال را در اولویت داریم و امسال بیش از ۵۰۰ نفر را در بخش‌های مختلف جذب کردیم، در حالی که هنوز بخش توسعه راه‌اندازی نشده است

​گفتنی است علت عدم حضوردکترآل هاشم نماینده محترم ولی فقیه در استان نیز در این مراسم به گفته حجت الاسلام پور محمدی امام جمعه محترم شهر ورزقان، حضور ایشان در سمینار سراسری ائمه جمعه در شهرستان میانه بود.