باموافقت نمایندگان مجلس؛ طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد
باموافقت نمایندگان مجلس؛ طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد
آرمان تبریز-نمایندگان با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

آرمان تبریز-نمایندگان با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۶ آذرماه) مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی مندرج در بند ۴ ماده واحده لایحه یک فوریتی ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی، اصلاح محدوده ۳ منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی اعاده شده از سوی شورای نگهبان موافقت کردند.

ماده واحده و تبصره های این طرح با ۱۳۱ رأی موافق، ۶۷ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در صحن علنی اصلاح شد که به شرح ذیل است:

ماده واحده؛ در برخی از استانهای کشور با رعایت شرایط ذیل منطقه ویژه اقتصادی به شرح جدول پیوست ایجاد می‌شود:

الف- وجود سازمان اداره‌کننده حقوقی غیردولتی مورد تأیید دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

ب- أخذ مجوز شورای برنامه‌ریزی استان مربوطه مبنی بر تخصیص اراضی و تأیید مدارک و الزامات موردنیاز از قبیل تعهد تأمین زیرساخت‌های اساسی مانند آب، برق و گاز و موافقت قطعی سازمان حفاظت محیط‌زیست.

پ- تأمین کلیه هزینه‌های احداث و نگهداری منطقه توسط سازمان اداره‌‌کننده (سرمایه‌گذار بخش خصوصی)

تبصره ۱- مناطق ویژه اقتصادی موضوع این قانون بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب  ۵/  ۹/ ۱۳۸۴ و اصلاحات بعدی آن اداره می‌شوند.

تبصره ۲- هزینه مربوط به استقرار و ارائه خدمات گمرکی در مناطق ویژه موضوع این قانون به نرخی که به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی از محل درآمدهای مناطق ویژه اقتصادی أخذ و به ردیف درآمدی که در قوانین بودجه سالانه تعیین می‌شود، واریز و در حدود اعتبارات به اعتبارات گمرک جمهوری اسلامی ایران اضافه می‌شود.

تبصره ۳- دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکلف است هر شش‌ماه یک‌بار گزارش عملکرد مناطق ویژه اقتصادی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

براساس این گزارش فهرست مناطق ویژه اقتصادی موضوع این قانون در جدول ذیل آمده است:

  • منبع خبر : اقتصاد۲۴