اگر طرحی مبنای علمی نداشته باشد اقتصادی نخواهد بود
اگر طرحی مبنای علمی نداشته باشد اقتصادی نخواهد بود
آرمان تبریز- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اگر طرحی مبنای علمی نداشته باشد اقتصادی نخواهد بود.

آرمان تبریز- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: اگر طرحی مبنای علمی نداشته باشد اقتصادی نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ ​جلسه شورای تحقیقات بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی با حضور مهندس فیروز باقرزاده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر احمد بایبوردی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، دکتر حامد رضایی  قائم مقام موسسه تحقیقات خاک و آب، دکترمحمدرضا بلالی و دکتر کامران افتخاری روسای بخشهای تحقیقات حاصلخیزی و بخش خاکشناسی و تناسب اراضی موسسه و اعضای شورای تحقیقات در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار گردید.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در این جلسه با بیان این مطلب که جلسه شورای تحقیقات خیلی مهم، فنی و کاربردی بود گفت: ما همیشه به دنبال چنین جلسات تحقیقاتی هستیم که امروز برگزار گردید و ما انتظار داریم که محققین و اساتید همیشه در جلسه حضور داشته باشند و ما به عنوان بخش اجرایی از بحث ها  بهره مند گردیم .

مهندس باقرزاده ضمن خرسندی از بحث مطرح شده و سوال و جوابهایی که شد اظهار داشت: کلیات طرح تعیین واحدهای همگن مدیریتی خاک و آب  با رویکرد مشارکتی برای دستیابی به پایداری تولید محصولات زراعی و باغی استان آذربایجان شرقی تصویب می گردد و امیدوارم با این کار بزرگی که شروع خواهیم کرد مزیت نسبی که از این بابت می توان برای بهره برداران که صاحبان اصلی تمام پروژه های بخش کشاورزی هستند ایجاد بکنیم .

وی افزود: ما به عنوان خادمان بخش کشاورزی انتظار داریم که اساتید و محققین، کمک حال بخش اجرا باشند که البته تاکنون نیز اینگونه بوده و ما منت دار هستیم ولی حقیقت این است که ما با تمام وجود احساس می کنیم که وضعیت متفاوت است و با این تغییرات اقلیمی که در تمام دنیا اتفاق افتاده و در کشور ما هم به وضوح احساس می شود ما اکنون چه برنامه ای داریم؟ ما گاهی از روی ناچاری به دلیل بحران دریاچه ارومیه ، کشاورزان را به سوی کاشت پسته سوق می دهیم در این وضعیت ما از محققین و اساتید انتظار داریم که مبنای علمی این نوع طرح ها را اعلام بکنند چرا که اگر طرحی مبنای علمی و اقتصادی نداشته باشد دچار خسران خواهد شد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان این مطلب که شور شدن آبها و پایین رفتن سفره های زیر زمینی در همه نقاط کشور اتفاق افتاده است بیان داشت: در حالت کلی مسائل و مشکلات وجود دارد که امیدواریم همکاران تحقیقاتی به کمک ما بیایند و ما در بخش اجرا بتوانیم اندوخته های محققین و اساتید را از طریق مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان به کشاورزان و بهره برداران انتقال بدهیم چرا که ما در مراکز دهستانهای کل استان کارشناسان پهنه را داریم که از یک طرف به کشاورزی و از طرف دیگر به محققین معین متصل هستند.

مهندس باقرزاده در پایان سخنان خود ضمن قدردانی از زحمات محققین مرکز از طرح تعیین واحدهای همگن مدیریتی خاک و آب با رویکرد مشارکتی برای دستیابی به پایداری تولید محصولات زراعی و باغی استان آذربایجان شرقی که توسط موسسه تحقیقات خاک و آب کشور ارائه شده قدردانی نمود و گفت: امیدوارم با این کار بزرگی که همکاران در موسسه انجام داده اند، بتوانیم برای تمامی مسائل و مشکلات پاسخ علمی داشته باشیم.