حمایت کامل اداره کل دامپزشکی استان از واحدهای مُجاز تولید خوراک دام، طیور و آبزیان آذربایجانشرقی
حمایت کامل اداره کل دامپزشکی استان از واحدهای مُجاز تولید خوراک دام، طیور و آبزیان آذربایجانشرقی
آرمان تبریز--مدیر کل دامپزشکی آذربایجانشرقی در همايش يك روزه «اهميت استفاده از كنسانتره در تغذيه دام» که در تالار همايش مجتمع شهيد كسائي سازمان جهاد كشاورزي استان برگزار شد، خوراك دام بهداشتي را زمينه ساز توليد فراورده هاي دامي سالم و جزء جدايي ناپذير تحقق شعار «دام سالم، غذاي سالم، انسان سالم» عنوان نمود.

آرمان تبریز–مدیر کل دامپزشکی آذربایجانشرقی در همایش یک روزه «اهمیت استفاده از کنسانتره در تغذیه دام» که در تالار همایش مجتمع شهید کسائی سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، خوراک دام بهداشتی را زمینه ساز تولید فراورده های دامی سالم و جزء جدایی ناپذیر تحقق شعار «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» عنوان نمود.

به گزارش خبرنگار ما درتبریز؛ دکتر امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی استان در همایش «اهمیت استفاده از کنسانتره در تغذیه دامها» اظهار داشت: در فرایند تولید کنسانتره و خوراک آماده دام و طیور که به صورت مجاز و تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان فعالیت می نمایند، بر اثر حرارت و فشار ایجادشده در مراحل پخت و تولید صنعتی خوراک، بخش اعظم میکروب­ها و تخم ­انگلها از بین می­ رود.

وی افزود: تغذیه دام، طیور و آبزیان با کنسانتره و خوراک بهداشتی، لازمه پرورش بهداشتی دام و طیور و جزء لاینفک زنجیره «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» است.

دکتر بهداد همچنین اظهار داشت: در استان آذربایجان ­شرقی ۵۵ واحد مُجاز تولیدی خوراک دام­ وطیور وجود دارد که ظرفیت اسمی تولید این کارخانه­ ها برای خوراک دام ۷۲۵۴۰۰ تُن در سال و برای خوراک طیور ۶۶۸۹۰۰ تُن در سال می ­باشد.

وی همچنین توقف فعالیت ۲۷ واحد غیرمُجاز خوراک دام و طیور در طی دو سال اخیر توسط اداره­ کل دامپزشکی استان را اقدامی مؤثر در راستای حمایت از تولید کنندگان واقعی و گامی مهم در جهت حفظ حقوق پرورش دهندگان عنوان نمود و اظهار داشت: علی­ رغم موانع موجود در مسیر جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرمُجاز، اداره ­کل دامپزشکی استان همچنان با قدرت به وظایف قانونی خود در زمینه تامین بهداشت و سلامت مواد غذایی ادامه می دهد.

وی همچنین انجام آزمایشهای ادواری و منظم شیمیایی، میکروبی، قارچی، آفلاتوکسین و فلزات سنگین بر روی نمونه های نهاده های دامی و محصولات تولیدی کارخانجات را از اقدامات مهم اداره کل دامپزشکی با هدف نظارت بر اصول بهداشتی تولید خوراک دام سالم برشمرد و بر نقش سازنده دامپزشکان مسئول فنی این کارخانجات تأکید نمود.

مدیرکل دامپزشکی استان در خاتمه ضمن آرزوی توفیق برای کلّیه فعالان زیربخش دام و طیور در سطح استان، شکوفایی اقتصادی این عرصه را مایه مباهات عموم شهروندان و کمال مطلوب اداره ­کل دامپزشکی استان عنوان نمود و بر ادامه حمایت­های قانونی اداره ­کل دامپزشکی از صنایع مجاز وابسته دامی تأکید کرد.

لازم به ذکر است در راستای نظارت های بهداشتی بر روند تولید و توزیع نهاده ها و خوراک دام طی سال های اخیر بیش از ۳۰۰ تن خوراک دام و طیور و نهاده دامی غیرمجاز و غیر بهداشتی کشف، ضبط و با حکم دادستان معدوم سازی شده است.