چابک‌سازی در صندوق جامه عمل پوشیده است
چابک‌سازی در صندوق جامه عمل پوشیده است
آرمان تبریز- مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی گفت: سیاست چابک‌سازی دولت عملا در صندوق بیمه روستایی عملیاتی شده است.

آرمان تبریز- مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی گفت: سیاست چابک‌سازی دولت عملا در صندوق بیمه روستایی عملیاتی شده است.

به گزارش خبرنگار ما؛ محمد نظری با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: صندوق در حال حاضر علاوه بر جامعه هدف اصلی (کشاورزان، روستاییان و عشایر)، کشاورزان غیرساکن در روستاها، ساکنان شهرهای زیر ۲۰هزار نفر جمعیت، رانندگان بین شهری ساکن روستاها، قالیبافان، شاغلین صنایع دستی و زنان سرپرست خانوار کمیته امداد و بهزیستی را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، افزود: هم اکنون ۱۰۶۷۹ راننده بین شهری ساکن روستاها، ۳۱۳۴ مددجوی کمیته امداد و ۱۰۳۹ مددجوی بهزیستی تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان آذربایجان‌شرقی هستند.

وی با بیان اینکه ۴۱ درصد مشمولان صندوق در استان تحت پوشش قرار گرفته‌اند، گفت: از ۲۸۴ هزار بیمه شده اصلی سهمیه استان، هم اکنون ۱۹۴ هزار نفر در صندوق ثبت‌نام و حداقل یک نوبت حق بیمه پرداخت کرده‌اند که ۱۱۸ هزار نفرشان بیمه‌پرداز فعال محسوب می‌شوند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان با اعلام اینکه ۱۱هزار ۵۴۰ نفر معادل ۱۰ درصد کل بیمه شدگان صندوق در استان را زنان تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: شهرستان‌های بستان‌آباد، مرند و تبریز به لحاظ تعداد و هریس، بستان‌آباد و سراب هم بیشترین درصد پوشش را دارند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، با اشاره به سیاست‌های دولت در چابک‌سازی بدنه دولت، گفت: چابک‌سازی عملا در این صندوق اجرایی شده است به طوری که مجموع پرسنل صندوق در آذربایجان فقط ۸ نفر است و همه امورات مربوط به حدود ۲۰۰ هزار عضو صندوق توسط همین ۸ پرسنل و ۱۰۰ کارگزار طرف قرارداد مدیریت می‌شود.

نظری با اشاره به پرداخت غیرمستقیم یارانه از سوی دولت به بیمه‌شدگان صندوق گفت: براساس قانون دولت در نقش کارفرما، دو سوم حق بیمه بیمه‌شدگان را پرداخت می‌کند.

وی کل مستمری‌بگیران صندوق در استان را ۱۷ هزار و ۶۱ نفر برشمرد و افزود: ۸۶۰۴ نفر از مستمری‌بگیران بازماندگان افراد متوفی، ۴۹۸ نفر ازکارافتاده کلی و ۸ هزار نفر دیگر بازنشستگان پیش از موعد هستند که ماهانه از ۳۰۰ تا ۷۳۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان در بخش دیگری از سخنانش خواستار دستور ویژه استاندار آذربایجان‌شرقی در رابطه با تشکیل جلسات ستاد توسعه بیمه روستایی شد و خاطرنشان کرد: مطمئنا کمک و هم‌افزایی نهادهای دولتی، مدیران صندوق را در تحقق هرچه سریعتر شعار «هر خانوار روستایی یک بیمه شده» کمک خواهد نمود.

نظری در خاتمه سخنانش با اشاره به کمک‌های امدادی صندوق به زلزله‌زدگان اخیر آذربایجان، گفت: پیرو جلسه‌ای که با استاندار محترم آذربایجان‌شرقی داشتیم ۸۰۰ دستگاه بخاری برقی از سوی صندوق تهیه و جهت توزیع در بین زلزله‌زدگان میانه و سراب تحویل استانداری شد.

* تا رسیدن به وضعیت ایده‌ال راه طولانی داریم

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور گفت: هرچند ضریب پوشش بیمه روستایی آذربایجان‌شرقی دو برابر پوشش کشوری است با این حال تا رسیدن به وضعیت ایده‌ال راه طولانی در پیش داریم.

دکتر علی شیرکانی در دیدار با استاندار آذربایجان‌شرقی از آذربایجان‌شرقی به عنوان یکی از قطب‌های مهم اقتصادی و فرهنگی کشور نام برد و گفت: این امر حداقل در صندوق بیمه اجتماعی برای ما گویا و اثبات شده است.

وی با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، ماحصل تصمیم مجلس در دورانی است که نظام به یک بلوغ نسبی رسیده بود، اظهار داشت: خدمت بیمه‌ایی که صندوق به روستاییان ارایه می‌دهد در تراز خدمات ارایه شده در کشورهای توسعه یافته دنیا محسوب می‌شود.

وی از چالش‌های زیست‌محیطی و تامین غذا به عنوان دو ابرچالش فعلی دنیا نام برد و گفت: امروزه دنیا به سمت توسعه جوامع روستایی حرکت می‌کند. هرچند در بخش سخت‌افزاری، اقدامات مهمی در حوزه توسعه روستایی کشور انجام گرفته اما باز شاهد نحیف‌تر شدن روستاها و سیل مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور، بی‌توجهی به بعد نرم‌افزاری توسعه روستایی را عامل اصلی پیدایش چنین وضعیتی دانست و افزود: از مباحث مهم در بعد نرم‌افزاری توسعه روستاها توجه به اشتغال و هویت روستایی است.

وی از بسته‌های بیمه روستایی به عنوان یکی دیگر از مباحث مطروحه در بعد نرم‌افزاری توسعه روستاها نام برد و خاطرنشان کرد: هزینه نگه‌داشتن یک روستایی در روستا، بسیار کمتر از برگرداندن آن از شهر به روستاست.

وی با بیان اینکه خیلی از خدماتی که به نسبت جمعیت تعریف می‌شوند را نمی‌توان در روستاها مستقر کرد، گفت: برای حل این مشکل و کاهش فاصله بین شهری و روستایی در دنیا بسته‌های خدماتی متعددی تعریف می‌شود که با تاسیس صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، بستر این کار در کشور ما نیز فراهم شده است.

شیرکانی، ضریب پوشش بیمه روستایی آذربایجان‌شرقی را دو برابر پوشش کشوری دانست و گفت: با این حال تا رسیدن به وضعیت ایده‌ال راه طولانی در پیش داریم و امیدواریم با هماهنگی و همدلی موجود در استان، این امر محقق شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، چابک بودن را از عوامل موثر در موفقیت صندوق دانست و گفت: هنوز جامعه روستایی از نهادهای دولتی حق‌شنوی دارند و شاید نزدیک به ۵۰ درصد بیمه‌شدگان روستایی تحت تاثیر توصیه و سفارش مدیران نهادهای دولتی به عضویت صندوق درآمده‌اند. بنابراین حمایت هرچه بیشتر نهادهای دولتی از صندوق، توسعه جامعه روستایی کشور را سرعت بخشیده و ما را در عمل به رسالت خویش یاری خواهد رساند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور در خاتمه سخنانش با بیان اینکه پوشش صندوق در دولت تدبیر و امید با رشد ۷۰ درصدی مواجه بوده، گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می‌تواند یکی از کارنامه‌های افتخار دولت محسوب شود.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه متاسفانه در خیلی از سیاست‌های توسعه، علت‌ها را رها کرده و به معلول‌ها پرداخته‌ایم، گفت: در گذشته به بحث توسعه روستایی کمتر پرداخته شده است در حالی که بخش اعظم مشکلات شهرها مانند حاشیه‌نشینی، دوره‌گردی، مشکلات زیست محیطی و آلودگی به همین موضوع برمی‌گردد که از دهه ۴۰ به بعد در کشورما اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه در جامعه شناسی نظریه‌ای تحت عنوان نظریه تفاوت ها داریم که می گوید اگر بین دو نقطه تفاوت وجود داشته باشد نمی‌توان جلوی مهاجرت را گرفت، افزود: برخی از کشورها از جمله کشورهای شرق آسیا برای حل این مشکل بدنبال ایجاد امکانات شهری در روستاها هستند.

وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های اساسی مانند راه، مدرسه، مراکز درمانی و …در روستاها در دوران نظام جمهوری اسلامی گفت: متاسفانه آنچه در روستاها مورد غفلت قرار گرفته اشتغال و درآمدزایی است و برخی از سیاست‌های غیرعلمی از جمله پرداخت یارانه نقدی برای همه جمعیت کشور هم این امر را تشدید کرده است.