هم‌اکنون ایران چهارمین شریک اقتصادی ارمنستان است
هم‌اکنون ایران چهارمین شریک اقتصادی ارمنستان است
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به روند رو به رشد روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان، بر گسترش مناسبات بین استان‌های مرزی دو کشور تأکید کرد و گفت: از سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنیم.
آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به روند رو به رشد روابط اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان، بر گسترش مناسبات بین استان‌های مرزی دو کشور تأکید کرد و گفت: از سرمایه‌گذاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛دکتر محمدرضا پورمحمدی در دیدار سفیر ارمنستان در ایران، اظهار داشت: در سایه روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ارمنستان، امروز هموطنان مسلمان و ارمنی در نقاط مختلف ایران و بویژه تبریز در شرایط کاملاً مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه مناسبات دو کشور در سال‌های اخیر رو به گسترش بوده است، افزود: پس از سفر دکتر روحانی به ایروان برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا، روند توسعه روابط، پرشتاب‌تر نیز شده است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی، مبادلات اقتصادی دو کشور ۴۰ درصد افزایش یافته و هم‌اکنون، ایران چهارمین شریک اقتصادی ارمنستان است.

استاندار آذربایجان شرقی، تردد سالانه ۲۰۰ هزار نفر از اتباع و گردشگران دو کشور را نتیجه اقدامات سازنده در جهت تسهیل رفت‌وآمد گردشگران و لغو روادید بین دو کشور عنوان کرد و گسترش روابط فرهنگی و گردشگری را موجب پایدارتر شدن روابط اقتصادی دانست.

وی با اشاره به موقعیت ژئوپلیتیکی استان آذربایجان شرقی به عنوان تنها دریچه دسترسی ارمنستان به آسیا و خاورمیانه، بر گسترش روابط بین استان‌های مرزی دو کشور تأکید کرد.

پورمحمدی همچنین ظرفیت‌های آذربایجان شرقی در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات را یادآور شد و بر آمادگی فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان برای همکاری‌های مشترک با ارمنستان در زمینه‌های مختلف تأکید کرد.

استاندار آذربایجان شرقی حوزه‌های مختلف علمی و دانشگاهی را از جمله زمینه‌های مناسب برای همکاری با ارمنستان دانست و توسعه همکاری در این زمینه‌ها را مورد تأکید قرار داد.

پورمحمدی همچنین اهتمام دولت ارمنستان نسبت به حل برخی مشکلات در حوزه ترانزیت و حمل‌ونقل بار در مرز دو کشور و پیگیری مسأله آلودگی رود ارس توسط پساب‌های صنعتی این کشور را خواستار شد.

سفیر ارمنستان در ایران نیز با اشاره به بازدید خود از ۵ واحد تولیدی و صنعتی، آذربایجان شرقی را یکی از استان‌های توسعه‌یافته و توانمند از نظر فناوری و منابع انسانی خواند و گفت: روابط رو به رشد ایران و ارمنستان این اجازه را می‌دهد که در مورد همکاری‌های مشترک در زمینه‌های مختلف فکر کنیم.

آرتاشس تومانیان با اشاره به امضای توافق‌نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: کارآفرینان و فعالان اقتصادی ارمنی از مزایای عضویت در این اتحادیه بهره‌مند شده‌اند و اکنون زمان آن است که همراه با ایران، به طور مشترک از این امکانات استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه امکانات نامحدودی برای همکاری در زمینه‌های مختلف با ایران داریم، افزود: مسیر هزاران ساله‌ای که دو ملت ایران و ارمنستان طی کرده‌اند ما را ملزم می‌کند که روابط کنونی را توسعه و تحکیم ببخشیم.

سفیر ارمنستان همچنین آمادگی کشورش را برای توسعه همکاری‌های علمی، فرهنگی و هنری با ایران اعلام کرد و گفت: نباید همواره به اروپا چشم بدوزیم و خود ما به عنوان کشورهای همسایه نیز می‌توانیم دادوستد علمی و فناوری داشته باشیم.