نقش آذربایجان درپاسداری از مرزهای کشور همواره درطول تاریخ بی بدیل بوده است
نقش آذربایجان درپاسداری از مرزهای کشور همواره درطول تاریخ بی بدیل بوده است
آرمان تبریز-فرمانده مرزبانی ناجا گفت: آذربایجان در پاسداری از مرزهای کشور همواره در طول تاریخ نقش آفرین بی بدیل بوده است .

آرمان تبریز-فرمانده مرزبانی ناجا گفت: آذربایجان در پاسداری از مرزهای کشور همواره در طول تاریخ نقش آفرین بی بدیل بوده است .

سردار “قاسم رضایی” در آیین تکریم و معارفه فرمانده مرزبانی آذربایجان شرقی، با بیان اینکه آذربایجان شرقی قهرمان یکی از مناطق پر افتخار و پیشتاز در انقلاب اسلامی است، گفت: ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶، تبریز آتش انقلاب را شعله ورتر کرد و این پیشتازی از قبل و بعد از انقلاب وجود داشته و همچنان این روند تداوم دارد.

سردار  رضایی افزود؛ مرزبانان این خطه از دوران جنگ جهانی دوم تا امروز در این وادی به خوبی به وظایف خود عمل نموده و به نحو احسن نقش ایفا کرده اند .

وی تصریح کرد ؛مقاومت و ایثار در مقابل متجاوزان همواره یکی از ویژگی های مهم و بارز مردم ایران و آذربایجان بوده و این ویژگی ستودنی است .

سردار رضایی با اشاره به تقدیم ۱۰ هزار شهید توسط مردم آذربایجان شرقی در طول دوران دفاع مقدس که از این تداد از شهدا ۸۳۰ شهید آن مربوط به نیروی انتظامی است، عنوان داشت این ویژگی ها نشان از برجسته بودن این خطه از ایثارگری و فداکاری آنان در دفاع و حفظت از مرزهای کشورمان هست .

وی افزود: آذربایجان شرقی دردفاع از انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از مرزهای اعتقادی، خوش درخشید به طوری که مقام معظم رهبری “مدظله العالی”، از آذربایجان شرقی برای خنثی کردن فتنه پیچیده امنیتی اخیر نام بردند و به نیکی یاد می‌کردند.

فرمانده مرزبانی ناجا تقدیم ۱۰ هزار شهید و ۲۳ هزار جانباز از این استان برای دفاع از مرزهای اعتقادی و جغرافیایی را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: فقط نیروی انتظامی در این استان برای دفاع از نظم و امنیت و مرزها، ۸۳۰ شهید تقدیم کرده، لذا معتقدم شعار «آذربایجان اویاخدی انقلابا دایاخدی» تنها یک شعار نیست، بلکه ریشه در این استان دارد و در عمل ثابت شده است.

سردار رضایی، جمهوری اسلامی ایران را تاثیر گذار در تمام مولفه های جهانی دانست و بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که با خنثی کردن توطئه‌ها، تئوری‌های استکبار را بر هم زد،چرا که در آتش افروزی های منطقه و بعضا فرامنطقه ای، هدف اصلی ضربه زدن به ایران است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه دشمن برای مقابله با شعاع انقلاب اسلامی به ایجاد هر فتنه ای دست می زند، گفت: فتنه تحمیلی اخیر به انقلاب اسلامی، فتنه بزرگی بود که به بهانه قیمت سوخت آغاز شد و در نطفه خنثی شد.

وی ادامه داد: اغتشاشگران دستگیر شده که بسیار آموزش دیده بودند و قبلا در مورد اغتشاش کار کرده بودند، که هدایت های حکیمانه و مدیرانه فرمانده معظم کل قوا در درس خارج فقه، این توطئه را خنثی کرد و مردم هم لبیک گفتند.

سردار رضایی خاطر نشان کرد: مزدوران در ماهشهر در برابر مردم و نیروهای نظامی و امنیتی جبهه گیری کردند و پله پله خط می گرفتند، اما فتنه‌ آنها به کمک خداوند و دست مردم مومن و با بصیرت خنثی شد.

وی با اشاره به اینکه این امر به این معنی نیست که فتنه ها تمام شد، بلکه ۴۰ سال است که به ایران فتنه تحمیل می‌کنند، ابراز داشت: از ابتدای انقلاب و ۸ سال جنگ تحمیلی تا فتنه اخیر انواع دشمنی ها تحمیل شده که اگر غفلت کنیم، دشمن با نفوذ ضربه خود را خواهد زد.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی با اشاره به بیانات امام راحل در دهه ۶۰ مبنی بر اینکه پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند، ادامه داد: آن موقع شاید درک درستی از این جمله نداشتیم ولی با خنثی شدن فتنه ها با تدابیر رهبری و لبیک مردم، درک بهتری از این جمله پیدا می‌کنیم.

سردار رضایی با اشاره به اینکه انتخابات بزرگ مجلس را در پیش داریم که یکی از مهمترین اصول قانون اساسی برای مشارکت مردم در حکومت داری است، گفت: دشمن فتنه جدیدی را برنامه ریزی کرده ولی نباید اجازه دهیم فتنه دیگری با تاکتیک های جدید تحمیل شود، باید انتخابات ما رقابت سازنده ای برای خدمت به نظام اسلامی باشد که مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح، می تواند مهمترین رویکرد انتخابات باشد.

وی با تاکید بر اینکه شورای نگهبان در این راستا مسئولیت سنگینی دارد، اظهارکرد: دشمن به دنبال خدشه وارد کردن به انتخابات ماست و سلیقه ها هم باید به انتخاب افرادی سوق یابد که حافظ انقلاب و نظام باشد و از منافع و مصالح مردم دفاع کند.


تعامل مطلوب مرزی با کشورهای آذربایجان، نخجوان و ارمنستان

این مقام عالی در مرزبانی ناجا، وضعیت مرزهای جمهوری اسلامی را امن و مطلوب دانست و با بیان اینکه مرزبانان ما در مرزها دلاوری های زیادی دارند، افزود: اختلاف ۸۰ درجه ای ( دما ) در مرزها داریم که در برخی از مناطق، دمای زیر ۳۰ درجه تا بالای ۵۰ درجه را تجربه می کنیم.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به اینکه مرزهای آذربایجان شرقی مراقبتی است و امنیتی و نظامی نیست، تصریح کرد: در مرزهای آذربایجان شرقی همکاری و ارتباط خوبی با آذربایجان، نخجوان و ارمنستان داریم و هیچ گونه مشکل امنیتی نداریم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه است و این موضوع فرصتی بزرگ برای تقویت روابط اقتصادی و سیاسی خواهد بود، گفت: ما از هرگونه سرمایه گذاری در مناطق مرزی حمایت می‌کنیم و در مورد ساماندهی پایانه ها و ترددها آمادگی لازم را داریم.
سردار رضایی  ضمن تاکید بر ضرورت حمایت همه جانبه مسولان از مرزبان از مجلس و دولت خواست تا در راستای تامین نیازهای مرزبان بیش از پیش نقش ایفا کرده و در افزایش حقوق و مزایای مرزبانان، ایجاد شهرک های مرزبانی تامین امکانات مرتبط با نیاز های مرزبانی وحداث خانه های سازمانی مسیر را هموار کنند.

گفتنی است در پایان این مراسم سردار رضایی ضمن تشکر ویژه و قدردانی از زحمات سرهنگ “محمدعلی طاهری” سرهنگ “محمد احمدی” را به عنوان فرمانده مرزبانی استان آذربایجان شرقی معرفی کرد.