با هدف ارج نهادن به پیشکسوتان: نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت کفش تبریز برگزار شد
با هدف ارج نهادن به پیشکسوتان: نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت کفش تبریز برگزار شد
آرمان تبریز-با هدف ارج نهادن به پیشکسوتان و نهادیه کردن فرهنگ تجلیل در جامعه، نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت کفش کلانشهر تبریز در تالار اندیشه ائل گلی برگزار شد.

آرمان تبریز-با هدف ارج نهادن به پیشکسوتان و نهادیه کردن فرهنگ تجلیل در جامعه، نخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت کفش کلانشهر تبریز در تالار اندیشه ائل گلی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما هدف همایش، تجلیل از تلاش های موسفیدان صنعت کفش تبریز و اهمیت دادن به خدمات پیشکسوتان بود.
در ابتدای این همایش، عین اله حسین زاده دبیرنخستین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت کفش تبریز با تشکر از حضور شهردار تبریز، دبیر اجرایی خانه کارگر، نماینده مردم تبریز و مسئولان صنعت کفش تبریز گفت: این همایش برای اولین بار به شکل منسجم و با محوریت پیشکسوتان با هدف ارج نهادن به مقام ارزشمند پیشکسوتان صنعت کفش تبریز با حمایت شورای اسلامی و شهرداری کلانشهر تبریز، خانه کارگر تشکیلات تبریز، اتحادیه کفاشان تبریز و انجمن کفش تبریز و همچنین حمایت برخی شرکت ها ترتیب یافته بود که جا دارد از حمایت های بی دریغ شهردار تلاشگر و مدیرکل روابط عمومی شهرداری و همچنین دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات تبریز و ریاست اتحادیه کفاشان تبریز و انجمن کفش تبریز کمال تشکر را داشته باشم.
حسین زاده، افزود: صنعت کفش تبریز با ارزش افزوده و اشتغال زایی بالا به عنوان یکی از مشاغل ریشه دار و قدیمی کشور از جایگاه ممتازی در بین صنایع برخوردار بوده و در سالهای اخیر توانسته به عنوان یک شغل مهم در کشور مطرح گردد که این امر در سایه تلاش های استادکاران مجرب که در این راه موسفید کرده اند به دست آمده است.
وی با تاکید بر اینکه پیشکسوتان به عنوان سرمایه های گرانقدر باید مورد تکریم و احترام قرار گیرند، تصریح کرد: این همایش در راستای تکریم و تجلیل از تلاش های شبانه روزی موسفیدان صنعت کفش تبریز و اهمیت دادن به خدمات پیشکسوتان و همچنین تشویق و رغبت جوانان به شغل کفاشی برگزار گردید که امیدواریم توانسته ایم فرهنگ تجلیل را در جامعه نهادینه کرده باشیم.
این فعال رسانه ای و پژوهشگر حوزه چرم و کفش، ادامه داد: متاسفانه فرهنگ غلطی که در جامعه ایران رواج یافته است، تجلیل از افراد فرهیخته فرهنگی – هنری- صنعتی – اقتصادی و … بعد از فوت آنها است که این همایش به نوعی یک نابوشکنی و تجلیل از افراد در زمان حیاتشان بوده که بتوانیم از استادان بنام هنر – صنعت کفش تبریز تجلیل کرده و اهمیت پیشکسوتان به نسل جوان را نشان بدهیم تا به این شغل رغبت داشته و روی آورند.
حسین زاده با اشاره به اینکه این همایش توسط ماهنامه سراسری همگام با اصناف و پایگاه خبری کفش نیوز به عنوان دبیرخانه همایش برنامه ریزی و اجرا گردید، اضافه کرد: این همایش به صورت سالیانه در آذرماه هر سال برگزار خواهد شد و انشالله در کنار این همایش، همایش کارآفرینان جوان صنعت کفش تبریز برای تجلیل از جوانان کارآفرین شامل تولیدکنندگان و فروشندگان جوان این صنعت هم برگزار خواهد شد.
وی در خاتمه از حمایتهای همه حامیان مالی و حامیان معنوی و همچنین انعکاس اخبار این رویداد از سوی خبرنگاران و رسانه های جمعی استان و کشور تقدیر و تشکر نمود.

کفش دست دوز تمام چرم تبریز، کیفیت و استاندارد لازم را دار

۹۵ درصد کفش تمام چرم دست دوز در تبریز تولید می شود
علیرضا جباریان فام رئیس اتحایده کفاشان تبریز هم در این همایش گفت: ۹۵ درصد کفش‌های تمام چرم کشور در تبریز تولید می‌شود و بیش از ۶۰ درصد تولید کفش کشور در تبریز اتفاق می‌افتد.
وی افزود: هم‌اکنون ۴هزار و ۵۸۰واحد تولیدی در صنعت کفش در تبریز فعالیت می‌کنند و اتحادیه کفاشان تبریز به عنوان بزرگ‌ترین اتحادیه تولیدی کشور شناخته می‌شود که در سال ۹۵ به عنوان اتحادیه برتر و نمونه کشور انتخاب شده است و در حال حاضر هم گام های اساسی برای توسعه این صنعت برداشته شده است.
رئیس اتحادیه کفاشان تبریز با بیان اینکه ۴۰ هزار نفر در تبریز به صورت مستقیم در صنعت کفش فعالیت می‌کنند و بیش از ۱۱۰ هزار نفر نیز در این شهر از این صنعت ارتزاق می کنند، تصریح کرد: الحمدالله کفش دست دوز چرم تبریز در سال گذشته ثبت ملی شده که تلاش داریم تا امسال یا حداکثر سال آینده آن را ثبت جهانی کنیم که در این رابطه نیازمند حمایت مسئولان ملی و محلی هستیم.
جباریان، ادامه داد: در سال های گذشته حدود ۶۰۰ نفر در تبریز در تولید کفش دست دوز فعالیت داشتند که اکنون این تعداد به کمتر از ۵۰ نفر رسیده و اگر نتوانیم این صنعت را به نسل آینده انتقال دهیم فقط خاطره ای از آن باقی خواهد ماند که برگزاری این همایش اقدامی مبارک و قابل تحسین در جهت ارج نهادن به پیشکسوتان و استادکاران است.
وی در خاتمه گفت: امیدواریم با حمایت بیشتر مسئولان کشوری و استانی شاهد رونق بیشتر و توسعه صنعت کفش تبریز باشیم.

این همایش اقدامی خوب و ارزشمند برای معرفی پتانسیل صنعت کفش تبریز است
ایرج شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز هم در این همایش با ابراز خرسندی از حضورش در جمع خانواده بزرگ صنعت کفش تبریز گفت: صنعت کفش تبریز به عنوان یک صنعت قدیمی هویت و معرف صنعت تبریز بوده و استادکاران توانمند با دست های چیره دست خودشان هنر می آفریند که باید قدردان زحمات این عزیزان بود.
وی افزود: برگزاری این همایش اقدامی خوب و ارزشمند برای معرفی پتانسیل صنعت کفش تبریز و نشان دادن توانمندیهای صنعتگران این صنعت ریشه ای می باشد که بنده قدردان تلاش ها و زحمات دبیرخانه همایش و همه عوامل اجرائی این همایش هستم.
شهین باهر در خاتمه گفت: بنده به نوبه خودم آماده هرگونه حمایت لازم در جهت معرفی بیشتر این صنعت و کمک به احیای صنعت کفش دست دوز تمام چرم تبریز هستم تا شاهد رونق و گسترش تولید آن و رسیدن به صادرات و کسب بازارهای اروپائی باشیم.
شایان ذکر است: در این همایش به ۱۲ تن از پیشکسوتان صنعت کفش تبریز و دو تن از پیشکسوتان که از دنیا رفته اند، تندیس و لوح تقدیر و شال بند پیشکسوتی اهدا و از خانواده پیشکسوتان فوت شده هم تجلیل به عمل آمد و در حاشیه این همایش از اولین کارت پستال این صنعت تحت عنوان ماندگاران کفش تبریز که شامل تصاویر پیشکسوتان و تیمچه ها و بازار کفاشان بود نیز رونمایی شد.