همکاری‌های بین‌المللی برای نجات زوج گردشگر خارجی در ایران | تماس تلفنی خانواده دختر سوئیسی
همکاری‌های بین‌المللی برای نجات زوج گردشگر خارجی در ایران | تماس تلفنی خانواده دختر سوئیسی
آرمان تبریز-زن و مرد آفرودسوار که در جاده‌ای برفی در ارتفاعات زنجان گرفتار شده بودند در عملیاتی نفسگیر نجات یافتند.

آرمان تبریز-زن و مرد آفرودسوار که در جاده‌ای برفی در ارتفاعات زنجان گرفتار شده بودند در عملیاتی نفسگیر نجات یافتند.

پیامک گردشگران سوئیسی به مرکز عملیات اضطراری یکی از کشورهای اروپایی، گزارش این ماجرا به سازمان هواپیمایی کشور و در نهایت عملیات نفسگیر تیمی از امدادگران هلال‌احمر در جاده‌ای برفی دست به‌ دست هم داد تا گردشگران سوئیسی که در ارتفاعات زنجان و در دمای چند درجه زیر صفر گرفتار شده بودند از مرگ حتمی نجات یابند.حدود ساعت۱۸:۱۰ بیست‌ و هفتم آبان‌ ماه تماسی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری با هلال‌احمر صورت گرفت که از گرفتار شدن زن و مردی سوئیسی در ارتفاعات برفی زنجان حکایت داشت. ظاهرا این زن و مرد که برای آفرود وارد جاده‌ای کوهستانی شده بودند، در مسیری که ارتفاع برف در آن به یک‌متر می‌رسید گرفتار شده بودند و خطر مرگ آنها را تهدید می‌کرد. آنها اما به سامانه هشداردهنده پیشرفته‌ای مجهز بودند که در مواقع خطر می‌توانستند از طریق آن پیامی به مراکز عملیات اضطراری در چند کشور بفرستند و موقعیت ماهواره‌ای خود را به اطلاع آنها برسانند. یکی از این مراکز که پیام این ۲ گردشگر را دریافت کرده بود نیز در تماس با سازمان هواپیمایی کشور، ماجرا را به مسئولان اطلاع داده و برای نجات آنها درخواست کمک کرده بود. به این ترتیب بود که ماجرا به هلال‌احمر گزارش شد و تیمی از امدادگران برای نجات گردشگران سوئیسی وارد عمل شدند.

خانواده نگران

بررسی‌های ابتدایی امدادگران نشان می‌داد که این زوج سوار بر یک خودروی لندکروز به استان زنجان رفته و در منطقه‌ای که ارتفاع برف در آن به یک‌متر می‌رسید به‌دلیل خارج شدن خودرویشان از جاده، گیر افتاده‌اند. مهم‌ترین سرنخی که از مکان این زوج در دست بود، موقعیت جغرافیایی -طول وعرض جغرافیایی منطقه- بود. علاوه بر این، سرنخ دیگری که در اختیار مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر بود، شماره تلفن ماهواره‌ای بود که تماس از طریق آن برقرار شده بود اما با وجود تلاش بسیار، امکان برقراری ارتباط با این شماره وجود نداشت.تیم نجات بررسی محل دقیقی که این زوج در آنجا گیر افتاده بودند را آغاز کردند و با وجود مشکلاتی که در سیستم اینترنتی کشور وجود داشت، با محاسبات دقیق توانستند مختصات دقیق محل گیر افتادن آنها را پیدا کنند؛ مکانی در ۲۸ مایلی شمال غرب زنجان، در مسیر جاده نوکیان به سمت ماسوله و در شمال‌شرقی روستای آندارق. از آنجا که قبل از شروع عملیات در این مسیر سخت و دشوار، باید صحت این گزارش تأیید می‌شد، با همکاری سازمان هواپیمایی کشور، با خانواده‌ای در سوئیس تماس گرفته شد و آنها تأیید کردند که شماره تلفن بین‌المللی، متعلق به دختر آنهاست که همراه با نامزدش، سوار بر یک خودروی لندکروز برای گردش به ایران رفته‌اند ولی هم‌اکنون خبری از آنها ندارند و به‌شدت نگرانشان هستند.

پس از تأیید این گزارش، ابتدا یک تیم پیشرو و پس از آن ۲تیم تخصصی کوهستان از مرکز استان زنجان، عازم منطقه شدند.عملیات در دمای زیر صفر همزمان با شروع عملیات، ۲ تیم نجات نیز از شهرستان فومن در استان گیلان در تاریکی و سرمای شب عازم منطقه شدند شاید بتوانند از مسیر ماسوله به گردشگران برسند. اما از آنجا که بیش از یک متر برف منطقه را پوشانده بود، این تیم نتوانست به محل گردشگران سوئیسی دسترسی پیدا کند. ساعت ۱:۲۰ بامداد بود که تیم پیشرو به ‌روستای جلال‌آباد در نزدیکی محل گرفتار شدن زوج سوئیسی رسید. با این حال مسیر مسدود بود و آنها تصمیم گرفتند تا رسیدن دومین گروه با کمک اهالی روستا به بررسی راه‌های دسترسی به گردشگران بپردازند.ساعت نزدیک به ۳ بامداد بود که تیم دوم که از متخصصان صعود به کوهستان تشکیل شده بود به جلال‌آباد رسید. نجاتگران این‌ بار تصمیم گرفتند به دل برف زده و با باز کردن مسیر خود را به زوج سوئیسی برسانند.
در این شرایط تنها وسایلی که آنها برای باز کردن مسیر در اختیار داشتند چند بیل دستی بود. در حالی‌ که دمای هوا به چند درجه زیر صفر رسیده بود، نجاتگران همچنان سرگرم باز کردن مسیر بودند و به این ترتیب خودروی امدادی تا ۲ کیلومتری محلی که گردشگران خارجی در آنجا گرفتار بودند پیش رفت. اما ادامه مسیر غیرممکن بود و به همین دلیل تیم نجات با پای پیاده به سمت خودروی لندکروز به راه افتاد. هدف آنها این بود که اقدامات درمانی اولیه را روی این زوج انجام دهند و خوراکی و مواداولیه مورد نیاز به آنها برسانند تا از خطر مرگ نجات پیدا کنند.
آنها با به خطر انداختن جانشان و پیمودن مسیری سخت و نفسگیر سرانجام توانستند به زوج سوئیسی رسیده و شرایط را برای بیرون کشیدن آنها از آن موقعیت فراهم کنند.ولی‌الله مرادخانی سرتیم کوهستان در این عملیات گفت: ما از بعدازظهر دوشنبه برای نجات این زن و مرد، به راه افتادیم و بعد از ساعت‌ها پیاده‌روی ساعت ۶ صبح سه‌شنبه به‌خودروی آنها رسیدیم. خوشبختانه آنها در داخل ماشین مانده بودند و با وجود آنکه وحشت کرده بودند اما آسیب جدی ندیده بودند.
با این حال به‌دلیل وجود خطر در مسیر، منتظر ماندیم و سرانجام صبح چهارشنبه با بازگشایی راه توانستیم خودروی آنها را که در گل‌ولای و برف حاشیه جاده گیر افتاده بود بیرون بکشیم و آنها را به شهرستان زنجان منتقل کنیم.شهرام میرزایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان نیز گفت: امدادگران زنجانی در این عملیات کار بسیار بزرگی انجام دادند و بعد از ۲ روز عملیات سخت و نفسگیر، موفق به انتقال این زوج به شهرستان زنجان شدند و آنها را در یک مکان امن اسکان دادند.

  • منبع خبر : چمدان -