اهتمام ویژه دانشگاه صنعتی مالک اشتر به موضوع پدافند غیر عامل / حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی باید مردمی شود
اهتمام ویژه دانشگاه صنعتی مالک اشتر به موضوع پدافند غیر عامل / حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی باید مردمی شود
آرمان تبریز-رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بیان اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر ‌‌از سال 1380 به پدافند غیر‌عامل ‌پرداخت، گفت: حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی باید مردمی شود.

آرمان تبریز-رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بیان اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر ‌‌از سال ۱۳۸۰ به پدافند غیر‌عامل ‌پرداخت، گفت: حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی باید مردمی شود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز ؛همایش ملی حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی با هدف بررسی آخرین وضعیت پدافند غیر عامل این بخش ‌با حضور معاونان وزرای دفاع، راه و شهرسازی، سازمان مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و شماری از مسئولان استانی ‌و مدیران کل پدافند غیرعامل استان‌های کشور در دانشگاه مازندران واقع در بابلسر آغاز به کار کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر در مراسم افتتاحیه این همایش ‌اظهار داشت: اولین همایش پدافند غیرعامل با رویکرد ارزیابی ریسک در حوادث و بحران کشور در سال ۹۴ برگزار شد و نتایج خوبی همراه داشته است.

وی افزود: مسئله بحران، حوادث و کنترل بحران موضوع یک مرحله نیست و با توجه به ویژگی استراتژیکی کشور و موقعیت آن در منطقه از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون وزیر دفاع ادامه داد: اگر به درستی به موضوع مکان یابی و هماهنگی دقت شود مسئله مهمی در حوزه پدافند غیرعامل بوده و باید توجه ویژه به آن شود.

شفقت با بیان اینکه حوادث یکپارچه و تهدیدها پیچیده است، گفت: رویکرد سیستمی و نگاه یک پارچه به حوادثی که در چند سال اخیر در کشور رخ داده ما را بر این واداشت تا بر موضوع پدافند غیر عامل تمرکز بیشتری داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی مالک اشتر اولین واحد دانشگاهی است که از سال ۱۳۸۰ هجری شمسی به موضوع پدافند غیر عامل به صورت علمی پرداخت و سازمان پدافند در نیروهای مسلح شکل گرفت و اکنون با بیش از ۱۵ عضو هیئت علمی و دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در حال فعالیت است.

رئیس دانشگاه صنعتی مالک اشتر با بیان اینکه امروزه شرکت های زیادی در حوزه دانش بنیان در کشور در حوزه پدافند غیر عامل شکل گرفته است، افزود: در دانشگاه مالک اشتر به صورت ویژه به موضوع علم و تخصص پرداخته می شود.

شفقت با اشاره به اهمیت نگاه ویژه به مسئله تاب‌آوری و حفاظت از زیرساخت حیاتی کشور گفت: با توجه به تحولات علمی و تاثیرگذاری حوادث طبیعی نیازمند حفاظت یکپارچه به زیرساخت حیاتی بوده و حفاظت از زیرساخت حیاتی باید مردمی شود.

وی با تاکید بر توجه به موضوع پدافند غیر عامل در توسعه اماکن عمومی و خصوصی افزود: اقتصاد مهندسی و کیفیت مهندسی از دیگر پارامترهایی است که در ساخت و توسعه بنا باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس همایش ملی حفاظت از زیرساخت حیاتی با بیان اینکه این همایش با توجه به مخاطبان گسترده باید به گفتمان علمی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: نقش نیروی مسلح در زمان حوادث و رویکرد میدانی آن پیشگیری از توسعه بحران است.‌