اختصاص مبلغ یک میلیارد ۹۰۰ میلیون ریال به طرح های مشاغل خانگی در شبستر
اختصاص مبلغ یک میلیارد ۹۰۰ میلیون ریال به طرح های مشاغل خانگی در شبستر
آرمان تبریز-رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجانشرقی در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این شهرستان با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال گفت: شهرستان شبستر با دارا بودن پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه، توان بالایی برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان را  دارد

آرمان تبریز-رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجانشرقی در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این شهرستان با اشاره به اهمیت موضوع اشتغال گفت: شهرستان شبستر با دارا بودن پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه، توان بالایی برای توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان را  دارد.

به گزارش خبرنگار مادرتبریز،جلیل روحانی مجد رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجانشرقی با مثبت ارزیابی نمودن فضای کسب و کار و کارهای صورت گرفته گفت: با اقدامات و پیشنهادهای خوبی که در کارگروه های مختلف ازجمله کارگروه اشتغال و کارگروه تسهیل در راستای بهبود کسب و کار انجام گرفته، وضعیت بهتری در کسب و کارها بوجود آمده، که ادامه این روند نیازمند همدلی و همراهی تمامی دستگاه های اجرایی می باشد.

وی از تخصیص اعتبار یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال مشاغل خانگی در سال جاری به شهرستان شبستر خبر داد و اظهار داشت:  با توجه به اینکه این اعتبار برای هر نفر ۱۰۰ میلیون ریال و تنها برای طرح های پشتیبان پیش بینی شده، تلاش دستگاهی اجرایی در جذب حداکثری این تسهیلات موجب رونق تولید و اشتغال خواهد شد و انتظاری که از دستگاه های اجرایی در حوزه اشتغال داریم این است که نسبت به شناسایی ظرفیت ها و استعدادهای شهرستان در زمینه های کسب و کار اقدام و مشاغلی را که دارای بازار کار مناسب هستند شناسایی نموده و به متقاضیان عرصه کسب و کار معرفی نمایند .

روحانی مجد با اشاره به اینکه در سال گذشته متوسط جذب تسهیلات مشاغل استانی ۹۱ درصد بود افزود : شبستر با جذب ۸۱ درصدی تسهیلات مشاغل خانگی، ۱۰ درصد از میانگین استانی پایین قرار دارد لذا از آنجا که سرمایه گذاری می تواند نقش بسزایی در ایجاد شغل داشته باشد در این راستا تلاش گردد در جهت حفظ و حراست از کارگاه های تولیدی مشاغل خانگی و طرح های پشتیبان با پرداخت تسهیلات موجبات رونق آنها را فراهم آورند .

در چهارمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری این شهرستان معاون  برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری شبستر نیز پیگیری مصوبات کارگروه اشتغال در شهرستان را یکی از اهداف این کارگروه عنوان کرد و خاطر نشان نمود: بررسی آمار اشتغال ایجاد شده دستگاه های مختلف در شهرستان و مقایسه با درصد تعهد آن دستگاه، رفع موانع و مشکلات موجود جهت تحقق میزان تعهد پرداخت تسهیلات و روان سازی آن  از مهمترین مواردی است که دستگاهای اجرایی باید در اولویت خود قرار دهند.

عبدالهی معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری شبستر ضمن انتقاد از عملکرد برخی بانک ها ودستگاههای اجرایی در جذب باقیمانده تسهیلات مشاغل خانگی تصریح کرد: جذب باقیمانده تسهیلات مزبور برای رونق اشتغال در شهرها و روستاها بسیار ضروری است و انتظار می رود در فرصت باقیمانده با جایگزینی طرح ها ی اولویت دار نسبت به جذب کامل آن اقدام شود.

وی با بیان اینکه دولت برای حمایت از ایجاد اشتغال برنامه مدون دارد، اظهار داشت: از محل مشاغل خانگی که  مبلغ یک میلیارد ۹۰۰ میلیون ریال برای طرح های پشتیبان با عاملیت بانک های توسعه تعاون و رفاه کارگران در شهرستان شبستر اختصاص یافته است تلاش گردد در معرفی طرح ها و جذب آن اقدام گردد.

معاون فرمانداری شبستر روسای بانک ها را به تسهیل در فرآیند تسهیلات فراخواند و تصریح نمود: توجه به مزیت های نسبی از جمله ظرفیت ها و پتانسیل  شهرها و روستاها از اولویت کاری ما است. لذا بررسی موانع ایجاد اشتغال و تولید جزو وظایف اعضای کارگروه است تا دستگاه های اجرایی و مرتبط نظرات کارشناسی خود را به منظور رفع موانع تولید در این کارگروه مطرح نمایند.

عبدالهی ضمن تاکید بر اینکه هدف از پرداخت تسهیلات تنها ایجاد شغل است خاطرنشان کرد: تثبیت اشتغال موجود و شناسایی فرصت های شغلی جدید جهت بکارگیری متقاضیان جویای کار از مسائل حائز اهمیت کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان میباشد .

در این جلسه خدایی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شبستر سهم شهرستان شبستر از اعتبارات سهم سال ۹۷ مشاغل خانگی را ۹ میلیارد و ۱۹۰ میلیون ریال اعلام کرد وافزود : با معرفی ۲۱۵ طرح و جذب هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال در قالب ۱۴۰ طرح ،۸۱ درصد از این رقم تحقق یافته و مبلغ یک میلیارد و ۷۴۰  میلیون ریال تاکنون جذب نشده است که باید تلاش شود با جذب باقیمانده تسهیلات مشاغل خانگی در راستای تقویت تولید و ایجاد اشتغال استفاده شود. شبستر – خوش نیت

وی تاکید بر تداوم اعطای تسهیلات به مشاغل خانگی و تعیین تکلیف مانده تسهیلات مصوب سنوات گذشته خواستار همراهی وتعامل بیشتر مسئولان و مدیران بانک ها در موفقیت و به ثمر رساندن این هدف بزرگ وموثر شد.

دراین جلسه که با محوریت جذب تسهیلات اشتغال برگزار شد، مقرر شد کلیه دستگاههای متولی اشتغال و بانکهای عامل در امر اشتغالزایی و جذب تسهیلات حوزه اشتغال نهایت همکاری و مساعدت بعمل آورند و اعضای کارگروه با ثبت به موقع ایجاد اشتغال در سامانه رصد، در بروزرسانی این سامانه به عنوان عامل سنجش اشتغال و نرخ بیکاری تلاش نمایند.