قوامی مطرح کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیازمند اقدام عاجل دولت
قوامی مطرح کرد: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیازمند اقدام عاجل دولت
آرمان تبریز-نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر لزوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد.
آرمان تبریز-نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بر لزوم متناسب سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ما؛ براساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف است ظرف مدت ۵ سال حقوق بازنسشتگان را معادل ۹۰ درصد، حقوق شاغلان همسان آنها افزایش دهد به گونه‌ای که در پایان برنامه ششم توسعه حقوق بازنشستگان و شاغلانی که از نظر تحصیلات و پست اداری هم رتبه هستند، حداکثر ۱۰درصد با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

اگرچه در طول سال‌های گذشته مجلس در قانون برنامه توسعه، ردیف بودجه مورد نیاز برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تعریف و پیش بینی کرده است اما هنوز نتوانسته نظر معترضان را بطور مطلوب تامین کند.

به همین منظور هادی قوامی درباره موانع اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و راه‌های عبور از این مشکلات، گفت: همسان سازی حقوق را می توان اینگونه تعریف کرد که برابری افقی و عمودی انجام شود در واقع یک فرد با مدرک کارشناسی و سنوات مشخص در هر سازمان با فرد دیگری با همین شرایط در سازمان دیگر بازنشسته شده است، شرایط مساوی داشته باشد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:علاوه بر مشکلات در زمینه همسان سازی حقوق بازنشستگان اکنون تفاوت بسیاری نیز میان حقوق نیروهای شرکتی و قراردادی وجود دارد و حتی در برخی از سازمان‌ها نیروها با سابقه کمتر حقوق چندین برابری از افراد با سابقه دریافت می‌کنند.

پایه‌های کار شایسته؛ برابری حقوق، مدرک و تجربه، تامین اجتماعی، حق اظهارنظر و رعایت منزلت شغلی،

قوامی با بیان اینکه نظام پرداخت در ایران ایرادات بسیاری داد، افزود: برابری حقوق، مدرک و تجربه (برابری افقی و عمومی)، تامین اجتماعی، حق اظهارنظر و رعایت جایگاه و منزلت شغلی، ۴ پایه کار شایسته به شمار میآیند که اگر تمامی این موارد رعایت و اجرا شود رضایت نیروی انسانی را به دنبال خواهد داشت که این مهم سبب تولید خدمت و کالای ناب می‌شود.

وی با بیان اینکه خارجی‌ها و داخلی‌ها از تولید خدمت و کالا ایرانی بیزار هستند چراکه کار شایسته صورت نمی‌گیرد، توضیح داد: به‌عنوان مثال مردم خودروی صفری را خریداری می‌کنند اما در همان ابتدا یک قطعه آن خراب می‌شود چراکه نیروها به دلیل تاثیرات تبعیض، کار شایسته تحویل نمی‌دهند و با خود می‌گوید چرا من با مدرک و سابقه بالاتر از همکار خود با درجه کمتر حقوق کمتری دریافت می‌کنم.

مجلس هر سال بودجه‌ای را برای اجرای قانون همسان‌سازی در نظر می‌گیرد

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجلس هر سال بودجه‌ای را برای اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و عبور از این مشکلات در نظر می‌گیرد تا حجم اعتراض نیروها کاسته شود و به‌ یقین به اعتراضات مردم پاسخ خواهیم داد هر چند یک دست صدا ندارد و به تنهایی نمی‌تواند جوابگو بود.

  • منبع خبر : خانه ملت