​  صادرات بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا  از گمرکات آذربایجان شرقی
​  صادرات بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا  از گمرکات آذربایجان شرقی
آرمان تبریز- ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریز اعلام کرد: در هفت ماهه سالجاری یک میلیون و 600 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون دلار ​از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 27 و 118 درصد افزایش داشته است.

آرمان تبریز- ناظر گمرکات استان و مدیر کل گمرک تبریز اعلام کرد: در هفت ماهه سالجاری یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ​از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۲۷ و ۱۱۸ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ وی در ​ادامه عمده محصولات صادراتی از گمرکات استان آذربایجان شرقی در هفت ماهه سالجاری را چدن آهن و فولاد ، مواد پلاستیکی ، سوخت های معدنی ​روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها ، میوه های خوراکی ، ​مس و مصنوعات از مس ، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد ، ​ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ،شیشه و مصنوعات شیشه ای ، فرآورده های غلات و رشته های سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره عنوان کرد و گفت: ​۸۰ درصد کالاهای صادراتی از گمرکات استان ​به کشورهای ترکیه ، عراق ، ارمنستان، گرجستان و چین صادر شده است.

وی با اشاره به فعالیت گمرک تبریز در مقایسه با سایر گمرکات کشور، تصریح کرد: درهفت ماهه اول سالجاری حدود ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش قریب به ​۹۰۰ میلیون دلار از گمرک تبریز صادر شده است که از لحاظ ​وزنی و ارزش دلاری در رتبه اول بین گمرکات استان و رتبه ​پانزدهم در میان ۱۰۶ گمرک کشور قرار گرفته است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی افزود: در هفت ماهه سالجاری بیش از ۳۱۱ هزار تن به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

وی ​با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۷۴ و ۳۵ درصد افزایش داشته است.گفت: بیش از ۷۰ درصد کالاهای وارداتی از گمرکات استان شامل ​توتون و تنباکو ، ​ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آنها ، گوشت و احشای خوراکی ، کاغذ و مقوا ، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد ، چدن آهن و فولاد ، کاکائو و فرآورده های آن ،خمیر چوب ، چوب و اشیاء چوبی و ماشین آلات و دستگاه های برقی بوده است.

​اورنگی تصریح کرد: بیش از نیمی ازکالاهای وارداتی از گمرکات استان ​به ترتیب ازکشورهای ترکیه ، امارات متحده عربی ،آلمان ، چین وگرجستان بوده است.

اورنگی در پایان اظهارکرد : درآمدهای وصولی گمرکات استان در هفت ماهه ​سالجاری افزون برسه هزار و ۷۰۰میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۲۳ درصد افزایش داشته است .