تشریح نتایج سفررئیس قوه قضائیه و خبرهایی از داد گستری آذربایجانشرقی
تشریح نتایج سفررئیس قوه قضائیه و خبرهایی از داد گستری آذربایجانشرقی
آرمان تبریز-ابوالفضل وصالی روزنامه نگار / باتخصیص 60 میلیارد تومان اعتبار از سوی رئیس قوه ی قضائیه پروژه های نیمه تمام دادگستری در 5 شهر استان تا خرداد سال آینده تکمیل و به بهره برداری می رسد .

آرمان تبریز-ابوالفضل وصالی روزنامه نگار / باتخصیص ۶۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی رئیس قوه ی قضائیه پروژه های نیمه تمام دادگستری در ۵ شهر استان تا خرداد سال آینده تکمیل و به بهره برداری می رسد .
موسی خلیل اللهی رئیس دادگستری آذربایجان شرقی دریک نشست خبری که به مناسبت تشریح نتایج سفر اخیر رئیس قوه قضائیه انجام گرفت ضمن اعلام خبر فوق گفت در این راستا هم چنین ضرورت تشکیل مراکز قضائی در بخش های ترکمنچای ، یامچی و آبش احمد مطرح شد که مورد آخری قطعی و دو مورد دیگر در دست بررسی قرار گرفت .
وی در همین حال از تملک ۱۱/۵۰۰ متر مربع زمین با مساعدت استانداری و مسکن و شهرسازی در شهرک ارم جهت احداث مجتمع بزرگ قضائی خانواده خبرداد و گفت این مجتمع در سه فاز احداث خواهد شد که اجرای فاز اول آن به وسعت ۵ هزار متر مربع در اولویت قرار دارد و به تدریج دو فاز بعدی نیزمناسب با ماموریت های در نظر گرفته شده طراحی و عملیاتی می شود.
خلیل اللهی با اشاره به اینکه دادگستری استان با کمبود شدید کادر قضائی مواجه است از صدور دستور تقویت کادر قضائی این حوزه به استعداد ۳۲ قاضی جوان که دوره های کار آموزی را سپری کرده اند خبرداد و اظهار امیدواری کرد بخشی از مشکلات با جذب این قضات مرتفع گردد .
وی در ادامه سخنان خود سفر رئیس قوه قضائیه را به استان در راستای پیگیری مشکلات پربار ارزیابی کرد و افزود دردیدار ایشان با اقشار مختلف و ملاقات اختصاصی با نمایندگان صنعتگران و تولید کنندگان و نیز کارکنان و قضات دادگستری و هم چنین حضور در شورای اداری استان و بازدید سرزده از کارخانه ماشین سازی و بازاردستورات لازم برای پیگیری و رفع مشکلات و موانع صادر شد.
وی در ادامه سخنان خود به عملکرد دادگستری استان اشاره کرد و با تاکید بر عزم جدی دستگاه قضائی استان برای مبارزه با مفاسد گفت در این راستا تا ۶ ماهه ی اول سالجاری ۴۰ نفر از متخلفان از جمله ارتشاء در ادارات مختلف و شهرداری ها بازداشت و از قِبَل آن بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان به بیت المال عودت و برای مرتکبین جمعاً ۱۰۰ سال حکم زندان صادر شده است .
خلیل اللهی افزود در حال حاضر چند پرونده مهم اقتصادی به ارزش ۲۳۸ میلیارد تومان و ۱۰۹ میلیون دلار مربوط به بخش دولتی و خصوصی در دست بررسی قرار دارد .
رئیس داد گستری با هشدار جدی برای حفر چاه های غیر مجاز که موجب نابودی منابع حیاتی آب می شود و یکی از عوامل مهم تهدید دریاچه ارومیه می باشد گفت : عمده ی این تخلفات در ویلاهای تفریحی انجام گرفته و در ۶ ماهه ی اول سالجاری ۴۶۷ حلقه از این موارد شناسایی و مسدود شده است و هم چنین حدود ۲۲ کیلومتر از حریم رودخانه ها در مسیر دریاچه ی ارومیه از تصرف های غیر قانونی آزاد گردید.
رئیس دادگستری آذربایجان شرقی اعمال مدیریت بر واحدهای صنعتی ورشکسته را یکی از دستاوردهای مهم تشکیلات قضائی استان توصیف کرد و گفت با این راهکار ضمن جلو گیری از تعطیلی این واحدها و بیکاری کارگران علاوه بر ایجاد رونق اقتصادی در مواردی حتی برخی واحدها ازجمله « تبریز کف » به مرحله ی صادرات نیز رسیده اند .
خلیل اللهی پیگیری پرونده ی حادثه ی جان خراش قطار تبریز – مشهد را به جهت وقوع محل آن خارج از صلاحیت داد گستری استان ذکر کرد اما با این حال از دستور پیگیری جدی رئیس قوه به عنوان یکی از مطالبات مهم افکار عمومی خبرداد .
وی جدیت در حوزه ی محیط زیست را از اولویت های دادگستری عنوان کرد و یاد آورشد در این راستا با گاز سوز شدن نیروگاه حرارتی و ممانعت از سوخت مازوت در این مرکز و اقدامات پالایشگاه و پتروشیمی تبریز برای خرید فیلتر های مدرن و تجهیزات جانبی و فن آوری های نوین بخش بزرگی از منابع آلاینده محیط زیست مرتفع خواهدشد . خلیل اللهی یاد آور شد سازمان محیط زیست استان موظف شده بطور ماهانه وضعیت این حوزه را اعلام کند . وی در پاسخ به این سوال که در مواردی گزارش های سازمان محیط زیست با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی به عنوان مراجع علمی مغایرت نشان می دهد و موضوع آلایندگی های برخی واحدهای بزرگ وازجمله تهدیدهای جدی کارخانه ی «کاوه سودای مراغه » مصداق آن است گفت اگر نتیجه ی تحقیقات مراکز علمی با گزارش های سازمان محیط زیست مغایرت دارد داد گستری آماده دریافت و پیگیری آن است .

رئیس دادگستری استان در پاسخ به سوالی در مورد اختلاس درانجمن حمایت از زندانیان استان گفت این انجمن متکی به حمایت مردم و خیران است و تاکنون اقدامات خوبی در حمایت از خانواده های زندانیان انجام داده است و در خصوص تخلفات صورت گرفته سه نفر از کارکنان آن دستگیر شدند و مبالغ حیف و میل شده به انجمن باز گردانده شده است .
وی از اظهار نظر در مورد دستگیری چند تن از مدیران و مسوولان سابق و حاضر که اخیراً در برخی رسانه ها منتشر شده است خودداری کرد و هم چنین در پاسخ سوالی مبنی بر اعلام جرم یکی از اعضاء شورای کلان شهر تبریز علیه تخلفات شهرداری گفت تاکنون چنین شکایتی در داد گستری مطرح نشده است . خلیل اللهی با تاکید بر اینکه روند رسیدگی به پرونده های قضایی تحت کنترل قراردارد و بساط دلالی در دادگستری برچیده شده است گفت مردم فریب برخی شیادان مبنی بر دخالت در پرونده ها را نخورند وهم اکنون سه نفر به این جرم در زندان هستند و چند نفر دیگر نیز تحت مراقبت نامحسوس حفاظت اطلاعات دادگستری قراردارند .

  • منبع خبر : آریا