کشور بی نیاز از واردات بنزین
کشور بی نیاز از واردات بنزین
آرمان تبریز- مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: خوشبختانه کشور با راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه مزبور در تولید بنزین خودکفا و همینطور زمینه صادرات فرآورده های تولیدی این مجموعه نیز فراهم شده است.

آرمان تبریز-مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: خوشبختانه کشور با راه اندازی فازهای سه گانه پالایشگاه مزبور در تولید بنزین خودکفا و همینطور زمینه صادرات فرآورده های تولیدی این مجموعه نیز فراهم شده است.
به گزارش خبرنگار ما «محمدعلی دادور» افزود: از اواخر سال ۱۳۹۶ با راه اندازی فاز اول و بخشی از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس کشور در زمینه تولید بنزین خودکفا و دیگری نیازی به واردات بنزین نیست.
وی همچنین اظهارداشت: قبل از دستیابی به خودکفایی روزانه بین ۹ تا ۱۵ میلیون لیتر بنزین به مملکت وارد می شد.
مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: کشور ایران امروز از بنزین پاک، مرغوب و کم گوگرد بهره مند است.
وی در ادامه افزود: بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با نیم در صد پی. پی. ام در حال عرضه به بازار است.
دادور بیان داشت: خوشبختانه با تحویل سوخت پاک حتی در اوج سردی هوا پدیده وارونگی و آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور به خصوص تهران خیلی کم شده است.
وی گفت: هم اکنون بنزین با کیفیت و کمیت بسیار بالا در این پالایشگاه تولیدو در ضمن کشور را بی نیاز از واردات بنزین کرده است.
مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: حجم بالایی از تولید میعانات گازی کشور امروز به سمت این پالایشگاه سرازیر و تبدیل به فرآورده های با ارزش افزوده بالا می شود.
وی همچنین در خصوص جبران کمبود خوراک پتروشیمی ها از محل تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس نیز به رادیو اظهارداشت: کشور در گذشته نسبت به تامین خوراک پتروشیمی ها دچار مشکل بود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس زمینه حفظ استمرار تولید واحدهای پتروشیمی در کشور رقم خورد.
دادور اضافه کرد: ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان روزانه ۴۵۰ هزار بشکه میعانات گازی از پارس جنوبی در استان بوشهر را دریافت و به محصولات با ارزش افزوده بالا تبدیل می کند.
وی گفت: پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس علاوه بر تولید بنزین در تامین خوراک پتروشیمی های کشور بسیار نقش آفرین است.
مدیر اجرایی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان اینکه ظرفیت پالایشگاه مزبور ۳۶۰ هزار بشکه در روز طراحی شده بود، افزود: گنجایش پالایشی این مجتمع هم اکنون با تلاش های صورت گرفته به ۴۵۰ بشکه در روز رسیده و در آینده نزدیک به ۴۸۰ هزار بشکه خواهدرسید.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از رادیو اقتصاد، وی در ادامه یادآورشد: ظرفیت کنونی تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۴۷ میلیون لیتر در روز با استاندارد یورو پنج رسیده است.منبع آریا