حق بیمه دهک درآمدی ۴ و بالاتر برای بیمه اجباری سلامت چقدر است؟
حق بیمه دهک درآمدی ۴ و بالاتر برای بیمه اجباری سلامت چقدر است؟
آرمان تبریز-به گفته مسئولان بیمه سلامت ، افرادی که حقوق‌شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، 100 درصد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت می‌کنند.
آرمان تبریز-به گفته مسئولان بیمه سلامت ، افرادی که حقوق‌شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، ۱۰۰ درصد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ما ؛بر اساس گفته های مسئولان امر ، هم اکنون حدود ۷ میلیون ایرانی تحت پوشش هیچ بیمه درمانی نیستند و می بایست از ۱۳ آبان ماه در قالب طرح بیمه اجباری سلامت همگانی برای پوشش بیمه‌ای خود ثبت نام کنند و مشمول خدمات این بیمه قرار گیرند .بیمه ای که از فردا اقدام به ادغام صندوق‌های بیمه سلامت همگانی و ایرانیان تحت عنوان بیمه سلامت همگانی ایرانیان می‌کند .این بیمه که با آغاز به کار طرح تحول سلامت در سال ۹۳ بنا داشت پوشش بیمه رایگان برای ایرانیان را محقق سازد و ‌با اعلام اینکه همه افراد رایگان بیمه می شوند آغاز به کار کرد اما حال اجباری همگانی شده است، اما برای همه رایگان نیست.
هم اکنون از مردم ایران بیش از ٩١ درصد جمعیت تحت پوشش بیمه‌های خدمات درمانی هستند و آن دسته‌ای که از پوشش بیمه همگانی بهره نبرده اند، منعی برای انجام این کار نداشته و همه مردم بالقوه دارای بیمه درمان هستند و در این راستا ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند.
این تعداد را گروه‌های مختلفی همچون کارکنان دولت، بازنشستگان، روستاییان، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، طلاب، دانشجویان، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)و بهزیستی و بیمه پردازان و افرادی که در این دولت بیمه رایگان شدند، تشکیل می دهند.مدیر عامل بیمه سلامت ، طرح بیمه رایگان سلامت را از افتخارات کشور که نشان دهنده حمایت و توجه ویژه به محرومان است عنوان کرده و می گوید:امروزه ۳۴ میلیون ازجمعیت بیمه شدگان بیمه سلامت، به صورت رایگان بیمه شده اند و هزینه‌ای برای حق بیمه پرداخت نمی‌کنند.
اما این پوشش بیمه همگانی اجباری در شرایطی می خواهد این ۷ میلیون بدون بیمه را تحت پوشش قرار دهد که به گفته موهبتی مدیر عامل بیمه سلامت ایران ، محلی از بودجه در سال جاری برایش اختصاص داده نشده است و امیدوار هستند که سازمان برنامه و بودجه نسبت به تامین بودجه این طرح در سال آینده اقدامات مناسبی انجام دهد.

«بیمه اجباری سلامت» یا عقبگرد دولت از طرح «بیمه رایگان سلامت»؟!

ناگفته نماند که طرح  بیمه سلامت رایگان ابتدا برای پوشش پنج میلیون نفر آغاز به کار کرد و بودجه مورد نظر نیز برای ۵ میلیون نفر در نظر گرفته شد اما، ‌در فرایند کار ۱۱ میلیون نفر در سراسر کشور تحت پوشش رایگان بیمه سلامت قرار گرفتند و در نتیجه با افزایش جامعه آماری بیمه‌شدگان رایگان  از ۵ به ۱۱ میلیون نفر البته بدون بودجه مربوطه بدهی‌های سازمان بیمه سلامت نیز افزایش یافت و به دنبال راهکار بودند تا اینکه علاوه‌ بر رفع‌ همپوشانی‌های بیمه‌ای، آزمون ارزیابی وسع نیز مورد نظر قرار داده شد تا افرادی که خودشان توانایی پرداخت حق بیمه‌ دارند، از پوشش بیمه رایگان خارج شوند تا هزینه ها کاهش یابد.

حق بیمه هر فرد برای بیمه شدن چقدر است؟
حال که طرح بیمه اجباری همگانی دیگر برای همه افراد به شکل رایگان نیست باید ببینیم هزینه هر فرد برای بیمه شدن چقدر است . به گفته مسئولان بیمه سلامت حق بیمه‌ برای هر نفر سالانه معادل ۵۸۰ هزار و ۸۰۰ تومان است و متقاضیان بیمه سلامت، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با اعلام رضایت خود فرد درخصوص دهک درآمدی‌شان، ارزیابی وسع می‌شوند و چنانچه در دهک درآمدی اول تا سوم قرار گیرند و یا به عبارتی افرادی که تا ۴۰ درصد حداقل حقوق مصوب شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دریافت می‌کنند،  تمام حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت خواهد شد.
اما افرادی که در ارزیابی وسع‌ در دهک درآمدی ۴ قرار دارند، ۵۰ درصد حق بیمه این دهک را نیز دولت پرداخت می‌کند و مابقی را خودشان می پردازند. ولی افرادی که حقوق‌شان بالاتر از حداقل حقوق مصوب است، ۱۰۰ درصد سرانه حق بیمه خود را خودشان پرداخت می‌کنند.

بیمه تکمیلی

 بیمه سلامت در تعیین دهک ها دخالتی ندارد
مدیر عامل بیمه سلامت در خصوص تعیین دهک ها به خبرنگار آریا گفت:ارزیابی وسع متقاضیان بیمه سلامت توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌گیرد و سازمان بیمه سلامت هیچگونه دخالتی در این خصوص ندارد و کلیه اطلاعات درآمدی به دست آمده از افراد نیز نزد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محفوظ بوده و بیمه سلامت هیچ اطلاعی از این موارد نخواهد داشت .
اما افرادی که تا کنون بیمه رایگان بوده اند و حال در ارزیابی مشمول نمی شوند باید چه کنند و تکلیف این بیمه‌شدگان رایگان که توان پرداخت حق بیمه دارند
چیست که مدیرکل بیمه سلامت استان تهران در این باره می گوید:کسانی که تاکنون بیمه‌ رایگان بوده‌اند تا تاریخ ۳۱ فروردین سال آینده همچنان بیمه رایگان خواهند بود و در شش ماه آینده تا تاریخ مذکور این افراد دفترچه بیمه شش ماهه با ۱۲ برگ دریافت می‌کنند.پس از موعد مقرر اگر در ارزیابی وسع مشخص‌ شود می‌توانند حق بیمه خود را به شکل کامل و یا بخشی از آن را پرداخت کنند، از ۳۱ فروردین ۹۹ به بعد حق بیمه پرداخت خواهند کرد.همچنین ارزیابی وسع برای روستاییان نیز مانند سایرین انجام می‌شود و پس از آن، چه در صورتی که مقرر شود فرد خود می‌تواند وجه بیمه را پرداخت کند و چه مقرر شود پرداخت به عهده دولت است، افراد در قالب نظام ارجاع و پزشک خانواده خدمات دریافت می‌کنند.

بیکاران بیمه رایگان سلامت می شوند
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در گفتگو با خبرنگار آریا در خصوص بیمه افراد بیکار نیز توضیح داد و گفت:بیکاران در این طرح بیمه رایگان سلامت می شوند.
طاهر موهبتی تصریح کرد:افرادی که بیکار هستند و تحت پوشش هیچ بیمه ای قرارندارند،به صورت رایگان از سوی این سازمان، تحت پوشش بیمه سلامت قرار خواهند گرفت.

  • منبع خبر : آریا