بالغ بر ۲ میلیون نفر در آذربایجان‌شرقی تحت پوشش بیمه سلامت / اجرای طرح هر ایرانی یک دفترچه بیمه
بالغ بر ۲ میلیون نفر در آذربایجان‌شرقی تحت پوشش بیمه سلامت / اجرای طرح هر ایرانی یک دفترچه بیمه
آرمان تبریز-مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: پوشش اجباری بیمه برای آحاد جامعه از جمله اهداف دولت می‌باشد که آیین‌نامه آن در شهریورماه سال‌جاری ارسال شد و به‌زودی به اجرا در خواهد آمد تا به تبع آن هر ایرانی صاحب یک دفترچه بیمه شود.

آرمان تبریز-مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی گفت: پوشش اجباری بیمه برای آحاد جامعه از جمله اهداف دولت می‌باشد که آیین‌نامه آن در شهریورماه سال‌جاری ارسال شد و به‌زودی به اجرا در خواهد آمد تا به تبع آن هر ایرانی صاحب یک دفترچه بیمه شود.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ وحید مجیدی در نشست خبری که به‌مناسبت ” بزرگداشت هفته بیمه سلامت” روز چهارشنبه ۸ آبانماه برگزارشد افزود: ۵۳ درصد جمعیت استان که بالغ بر ۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند وهمچنین سه هزار و ۹۰۰ نفر از بیماران خاص نیز تحت پوشش این بیمه هستند که سال گذشته ۴۵

میلیارد تومان هزینه کردبرای این بخش داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای تامین داروی شیمی درمانی بیماران مبتلا به سرطان نزدیک به ۶۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

مجیدی با اشاره به پایلوت شدن استان به چهار پروژه الکترونیکی، تصریح کرد: ارسال پرونده و اسناد بیمارستانی به‌صورت الکترونیکی در ۳۳ بیمارستان که منجر به صرفه‌جویی سه میلیون ۴۵۰ برگ کاغذ شده است از جمله اقدامات بیمه سلامت در استان می‌باشد که این اقدام در بیمارستان‌های خصوصی نیز از فردا اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نسخه‌نویسی الکترونیکی جزو برنامه‌های شروع شده در استان است، گفت: ۶۷ هزار اسناد به‌صورت الکترونیکی به بیمه سلامت استان ارسال شده است و تاکنون ۲۵ درصد موسسات اسناد خود را به صورت الکترونیکی ارسال کرده‌اند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی خاطرنشان ساخت: در سال ۱۳۷۴ تعداد مراکز طرف قرارداد حدود ۷۰۰ موسسه بود که این میزان در سال ۱۳۹۷ به ۲۷۴۰ موسسه رسیده است و به عبارتی ۹۵ درصد موسسات درمانی طرف قرارداد هستند.

وی بااشاره به اینکه۱۵۰ هزار نفر از طریق رفع هم‌پوشانی از آمار استانی بیمه سلامت کاهش یافته اند،اضافه نمود: استحقاق‌سنجی در مراکز بستری از دیگر طرح‌های انجام شده در بیمارستان‌های استان است که به همین منظور افراد بستری شده با ارائه کدملی خدمات دریافت می‌کنند و اگر فردی دارای دو بیمه باشد بلافاصله از طریق استعلام مشخص

شده و به صورت کامل افراد مراجعه کننده احراز هویت می‌شوند.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان ‌شرقی با اشاره به وضعیت مطالبات مراکز طرف قرار داد با این اداره کل افزود: با وجود مشکلات اقتصادی دولت در سال گذشته، ۹ ماه از مطالبات تا آذرماه پرداخت شد و با توجه به اینکه در سه ماه آخر در پرداخت ماه به ماه با رکود مواجه شدیم ولی ۶ میلیارد تومان به بیمارستان‌های تامین اجتماعی پرداخت شد و امسال نیز

تیرماه بیمارستان‌ها پرداخت شده و تا چند روز دیگر اسناد مردادماه پرداخت خواهد شد.

وی خاطر نشان شد: تیرماه پرداختی داروخانه‌ها کامل بوده و ۳۰ درصد مرداد ماه آنها پرداخت شده است و هر ماه در حدود ۱۰ میلیارد تومان برای پرداخت داروها هزینه می‌شود.

مجیدی همچنین با اشاره به پروژه‌ ساختمان بیمه سلامت استان آذربایجان‌شرقی گفت:با اینکه یکی از پیمانکاران ساخت ساختمان بیمه سلامت بدلیل نوسانات مشکلات اقتصادی کنار گذاشته شد ولی به امید خدا در دهه فجر امسال به صورت کامل مورد بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل بیمه سلامت استان تصریح کرد: بیمه سلامت وابسته به یودجه دولت است و دستگاه درآمد هزینه‌ای نیست و از این‌ رو همه ساله ردیف بودجه برای ما تعیین می‌شود و تا به امروز شاید با تأخیر باشد ولی رقم کلی تخصیص می‌یابد ولی بحث ۵۰۰ میلیون یورو سال گذشته منجر به ماندن مابقی بودجه از سال گذشته شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته هزینه‌ها با بودجه موافقت شده و تخصیص یافته ۷۵۰ میلیارد تومان برابر شد ولی همچنان به موسسات و بیمارستان‌ها بدهی داریم.

مجیدی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آریا متذکر شد: مهم‌ترین چالش تامین منابع مالی پایدار است ولی از محل یک درصد مالیات ارزش افزوده برای ۲۲ میلیون بیمه شده روستایی را در هدف قرار داده‌ایم که تاکنون اجرایی نشده است.

وی تصریح کرد، برخی بیمه شده و دریافت کننده خدمات برخی هزینه‌هایی ایجاد می‌کنند که همگی سرمایه ملی هستند؛ به‌طور مثال همه ما در خانه داروهای بلااستفاده‌ای داریم که به راحتی بیرون می‌اندازیم.

مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه طبق قانون برنامه ششم افرادی که خدمات رایگان بیمه دریافت کنند فقط از خدمات دولتی استفاده خواهند کرد، گفت: افراد با درآمد پایین کاملا رایگان و افراد دیگر با پرداخت ۵۰ درصد هزینه می‌توانند خدمات دریافت کنند.

مجیدی تاکید کرد: افراد تحت پوشش کمیته امداد هیچ نگرانی از بابت دفترچه خود نداشته باشند و تکریم آنها جزو اولویت بوده و همه خدمات آنها باقی‌مانده است و دیگر آن سه برگ کمیته امداد وجود ندارد و هیچ تفاوتی بین سایر بیمه شدگان و آنها وجود ندارد.ایازی