حضور فعال‌تر ایران در اجلاس‌های بین‌المللی ضروری است
حضور فعال‌تر ایران در اجلاس‌های بین‌المللی ضروری است
آرمان تبریز--رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به دعوت رسمی رئیس جمهوری آذربایجان، تهران را به مقصد باکو پایتخت این کشور ترک کرد. در مراسم بدرقه حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد، معاون اول رئیس جمهور و مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل و جمعی از اعضای کابینه حضور داشتند.

آرمان تبریز–رئیس جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به دعوت رسمی رئیس جمهوری آذربایجان، تهران را به مقصد باکو پایتخت این کشور ترک کرد.   در مراسم بدرقه حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در فرودگاه مهرآباد، معاون اول رئیس جمهور و مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین الملل و جمعی از اعضای کابینه حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، رئیس جمهور پیش از ترک تهران و در تشریح برنامه های سفر به جمهوری آذربایجان با بیان اینکه این سفر بنا به دعوت رئیس جمهور محترم آذربایجان برای شرکت در هجدهمین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد صورت می گیرد، بر ضرورت حضور فعالتر ایران در اجلاس های منطقه ای و جهانی تاکید کرد.

دکتر روحانی تصریح کرد: در شرایطی که آمریکایی‌ها بر طبل یکجانبه‌گرایی می‌زنند و می خواهند در امور همه منطقه‌های جهان و کشورها مداخله کنند و دشمنی‌هایشان نسبت به ملت بزرگ ایران از همیشه روشن‌تر و آشکارتر است ما باید در همه اجلاس‌های منطقه‌ای و جهانی و سازمان‌های بین‌المللی حضور فعال‌تری داشته باشیم.

رئیس جمهور افزود: آمریکایی‌ها از اول دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران را به کشوری تنها و منزوی تبدیل کنند اما  به لطف خدا روز به روز جایگاه جمهوری اسلامی ایران در میان کشوها و ملت‌های جهان بیش از گذشته ارتقاء پیدا می‌کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز دیگر برای هیچ کس تردیدی باقی نمانده که جمهوری اسلامی ایران یک کشور بسیار مهم و تأثیرگذار در منطقه است و این ملت بزرگ در برابر توطئه‌های دشمنان و بویژه آمریکا و تحریم و حصر آنها به زانو در نمی‌آید و راه خودش را ادامه می‌دهد.

دکتر روحانی تصریح کرد: در این شرایط اهمیت حضور ما در اینگونه اجلاس‌ها از گذشته بیشتر است و خوشحالم که جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر حضور فعال تری در اتحادیه‌ها و پیمان‌های منطقه‌ای داشته است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اخیراً با مجمع اقتصادی اوراسیا توافق موقتی را امضاء و در اجلاس سران آنها در ارمنستان شرکت کردیم و در سازمان اکو نیز حضور داریم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی و غیرمتعهدها همواره حضور فعال داشته و اکنون نیز همکاری فعال در این سازمان ها داریم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر فعالیت‌های سه‌جانبه‌ای را با دیگر کشورهای منطقه آغاز کرده ایم، خاطرنشان کرد: اجلاسی بر مبنای روند آستانه بین ایران، ترکیه و روسیه، اجلاس بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه، اجلاس‌بین ایران، هندوستان و افغانستان و سایر اجلاس‌هایی که ما در سطح منطقه داریم، از این دست به شمار می‌رود.
رئیس جمهور تاکید کرد: تمامی این اجلاس ها و نشست ها و حضور ایران در آنها بر این مبناست که جمهوری اسلامی ایران باید حضور فعال‌تر در منطقه و در سطح جهان داشته باشد، منافع و امنیت ملی ما در رابطه با کشورها بهتر تأمین می‌شود تا با فاصله گرفتن با کشورها.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه هجدهمین اجلاس غیرمتعهدها در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود و از این تاریخ ریاست این جنبش را به عهده می‌گیرد، گفت: در این اجلاس هم سخنرانی خواهم داشت و هم ملاقات‌های دوجانبه‌ای با روسای کشورهایی که در این اجلاس شرکت می‌کنند، خواهیم داشت.

دکتر روحانی با بیان اینکه برنامه های امروز سفر به کشور میزبان اختصاص دارد، اظهار داشت: روابط ایران با جمهوری آذربایجان در طول این ۶ سال بسیار به هم نزدیک شده است.
رئیس جمهور از ایران، آذربایجان و عراق به عنوان سه کشور شیعه در منطقه نام برد و افزود: روابط با آذربایجان به عنوان یک کشور دوست و همسایه برای ما اهمیت ویژه ای دارد و با یکدیگر پیوند و ریشه عمیق تاریخی و فرهنگی داریم که این روابط به سمت یک رابطه راهبردی در حال حرکت است.
دکتر روحانی افزود: درمورد دریای خزر توافقات بسیار مهمی با آذربایجان به امضاء رسانده ایم که باید اجرایی و عملیاتی شود و در فعالیت مشترک اکتشاف و استخراج نفت و گاز و همچنین در زمینه ترانزیت همکاری‌های خوبی را آغاز کردیم، خط ارتباطی آستارا – آستارا وصل شده و پایانه آنجا تشکیل شده و فعالیت برای اتصال راه آهن رشت به آستارا را با همه توان‌ دنبال می‌کنیم.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه این راه ترانزیتی برای روابط‌ ما با آذربایجان، روسیه، اروپا، قفقاز و همچنین برای دیگر کشورهایی که در این مسیر حضور فعال دارند بسیار مهم است، افزود: در زمینه صنعتی، داروسازی، پزشکی و علمی نیز با اذربایجان روابط بسیار خوبی داریم.
دکتر روحانی یادآور شد: برنامه های روز دوم سفر عمدتاً با کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خواهد بود.