آسیب های اجتماعی نیاز به نقشه راه و تدوین طرح جامع آسیب های اجتماعی است
آسیب های اجتماعی نیاز به نقشه راه و تدوین طرح جامع آسیب های اجتماعی است
آرمان تبریز- بدر شکوهی در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده شهرستان بناب با بیان اینکه برای مواجهه با آسیب های اجتماعی نیاز به نقشه راه و تدوین طرح جامع آسیب های اجتماعی است، تأکید کرد: خطر آسیب های اجتماعی کاملاً جدی است و در مقطعی نیز از مدیریت آن در جامعه غافل شدیم.

آرمان تبریز- مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده شهرستان بناب با بیان اینکه برای مواجهه با آسیب های اجتماعی نیاز به نقشه راه و تدوین طرح جامع آسیب های اجتماعی است، تأکید کرد: خطر آسیب های اجتماعی کاملاً جدی است و در مقطعی نیز از مدیریت آن در جامعه غافل شدیم.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،بدر شکوهی فزود: آسیب های اولویت دار جامعه طلاق، کودک همسری، حاشیه نشینی و کودکان کار هستند که لازم است راهکار مناسب با این آسیب ها ارائه شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در استان اقدامات مؤثری پیرامون مسائل اجتماعی و فرهنگی انجام یافته و استان آذربایجان شرقی بدون معتاد متجاهر است ولی در خصوص آسیب اجتماعی طلاق ار وضعیت مناسبی برخوردار نیست و با این سابقه دینی و اسلامی وضعیت استان در مسئله طلاق نگران کننده است.

شکوهی تصریح کرد: با نگاه کالبدی و فنی نمی توان آسیب های اجتماعی را مدیریت کرد بلکه با رویکرد اجتماعی و فرهنگی باید وارد قضیه شد و همچنین ضروری است در نوع نگاه به مباحث آسیب های اجتماعی تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه سکونت ۴۰ درصد جمعیت شهر بناب در سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر قابل تأمل است؛ گفت: در سطح استان ۲۴ درصد جمعیت در محله های حاشیه نشین سکونت دارند که ۴۰۰ هزار نفر در تبریز و در حاشیه شهر ساکن هستند.
شکوهی افزود: با توجه به بالا بودن نسبی پدیده حاشیه نشینی در شهر بناب در مقایسه با میانگین استانی، لازم است توجه جدی تری برای مدیریت این موضوع و افزایش خدمات اجتماعی به شهروندان ساکن در این محلات صورت گیرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود با اشاره به عزم جدی دولت تدبیر و امید برای تقویت همبستگی اجتماعی و پویایی فرهنگی در سطح جامعه گفت: به‌رغم محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه بودجه و اعتبار قابل توجهی توسط وزارت کشور برای مقابله با آسیب های اجتماعی اختصاص یافته است و سال گذشته برای کاهش آسیب های اجتماعی ۷۰ میلیارد ریال اعتبار در سطح استان هزینه شده است.

شکوهی با تأکید بر ضرورت تدوین نقشه راه و برنامه عملیاتی برای رفع آسیب های اجتماعی بیان کرد: تشکل های مردم نهاد می توانند نقش قابل ملاحظه ای در فرهنگ سازی آگاه سازی شهروندان داشته باشند و وجود حوزه علمیه نیز ظرفیت بزرگی برای این شهرستان است که در راستای کاهش آسیب های اجتماعی قدم بردارد.

فرماندار بناب نیز از فعالیت ۶۰ سازمان مردم نهاد در این شهرستان خبر داد و با بیان اینکه شهرستان بناب یکی از شهرستان های مذهبی و فرهنگی استان و منطقه است، دینداری و التزام به موازین اخلاقی را مهم ترین خصوصیات و ویژگی اهالی شهرستان بناب عنوان کرد.

امین رفیعی یادآور شد: این خصوصیات و ویژگی ها باید همچنان حفظ و تقویت شوند تا بسیاری از چالش ها و خطراتی که در حوزه فرهنگی و اجتماعی وجود دارد، جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: هم اکنون شهرستان بناب در کنار قابلیت های صنعتی و اقتصادی که دارد، یک شهر فرهنگی و دانشگاهی است و هم اکنون بیش از ۸ هزار دانشجو در ۷ مرکز دانشگاهی بناب مشغول تحصیل هستند و ۶۵۰ طلبه نیز در حوزه علمیه حضورت ولی عصر(عج) این شهرستان مشغول فراگیری علوم دینی هستند.