یادیاران سفرکرده ۸سال دفاع مقدس گرامی باد  / درمهرماه ۶۲ عملیات والفجر ۴ در دشت شیلر چه گذشت
یادیاران سفرکرده ۸سال دفاع مقدس گرامی باد  / درمهرماه ۶۲ عملیات والفجر ۴ در دشت شیلر چه گذشت
آرمان تبریز-امروز مصادف هست باسالروز عملیات والفجر ۴در دشت شیلردر ۲۷ مهرماه ۶۲ که هدف از این عملیات ، اتصال ارتفاعات سورن به سورکوه بود که نتایج زیر را در پی داشت:

آرمان تبریز-امروز مصادف هست باسالروز عملیات والفجر ۴در دشت شیلردر ۲۷ مهرماه ۶۲ که هدف از این عملیات ، اتصال ارتفاعات سورن به سورکوه بود که نتایج زیر را در پی داشت:

به گزارش خبرنگار ما؛ تصرف پیشرفتگی دشت شیلر تا بدین‌وسیله، گذشته از کوتاه شدن خط پدافندی، در نیروهای پدافندی نیز صرفه‌جویی به عمل آید.

  1. مسدود ساختن راه تردد ضدانقلاب که عمدتاً از دشت شیلر انجام می‌شد.
  2. تصرف شهر پنجوین عراق
  3. تصرف پادگان پنجوین و گرمک عراق
  4. تسلط بر ۱۳ شهر و روستای عراق
  5. انهدام نیروهای دشمن
  6. خارج کردن شهر مریوان از زیر دید و تیر دشمن
  7. فراهم‌سازی مقدمات عملیات در استان سلیمانیه عراق

موقعیت منطقه عملیاتی

دشت شیلر با فرورفتگی خاص خود، واقع در مرز دو کشور ایران و عراق و در حدفاصل دو شهر مریوان و بانه قرار دارد. این منطقه از جمله مناطقی است که طی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر، به دلیل وجود ارتفاعات جانبی آن، به شکل مزبور (فرورفتگی در داخل خاک ایران) تعیین شد.

از جمله مهم‌ترین ارتفاعات این منطقه، سورن، سورکوه و کانی‌مانگا است که دهانه دشت شیلر را تشکیل می‌دهد. همچنین در دشت شیلر، شهر پنجوین قرار دارد که ارتفاعات مشرف بر آن، پنجوین یا زله نامیده می‌شود.

ضمناً شهر پنجوین عراق، شهری نظامی است که مدت‌ها قبل از عملیات والفجر ۴ از سکنه بومی تخلیه شده بود. دشمن نیز با اطلاع از عملیات والفجر ۴، خصوصاً هنگام دستیابی بر ارتفاعات مشرف بر شهر، بخشی عمده از شهر را منهدم نمود و به‌ویژه تابلوها و نشانه‌هایی را که حاکی از موجودیت شهر بود، از میان برد.

طرح مانور

نظر به موقعیت منطقه و ارتفاعات یادشده، که تسلط بر هرکدام قسمتی از اهداف عملیات را تأمین می‌نمود، عملیات از دو محور عمده (یکی بانه و دیگری مریوان) طراحی گردید.

مرحله اول: در محور بانه تأمین ارتفاعات لری، گرمک و کنگرک و در محور مریوان، ارتفاعات پنجوین (زله)، مارو و خلوزه، هدف بود.

مرحله دوم: تصرف ادامه ارتفاعات سورن و کانی‌مانگا بود که عملیات را تکمیل نموده، ارتفاعات سورن به سوره کوه را به هم متصل می‌کرد.

سازمان رزم عبارت بود از: ۸ لشکر و ۲ از تیپ از سپاه پاسداران و ۱ لشکر پیاده از ارتش.

شرح عملیات

عملیات در تاریخ ۶۲/۷/۲۷ ساعت ۲۴ با رمز یا الله از دو محور یادشده آغاز شد، و بلافاصله با سرعت عملی قابل‌ملاحظه ارتفاعات لری، گرمگ، کنگرک در محور بانه و مارو، خلوزۀ یک، بلاله، سه درختی، تخم‌مرغی، پادگان گرمگ، شهرک هرگنه و تپه شهداء در محور مریوان آزاد گردید.

طی این مرحله، سپاه با ۲۲ گردان و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با ۳ گردان وارد عمل شدند و نزدیک به ۷۰ کیلومتر مربع از زمین‌های منطقه آزاد شد.

مرحله دوم

پس از گذشت ۲ روز از مرحله اول، مرحله دو عملیات در تاریخ ۶۲/۷/۲۹ ساعت ۱۱ شب آغاز شد و به دنبال آن، ارتفاعات خلوزه ۲، ۷ توانا، کلو، ارتفاعات اطراف پنجوین، یال شرقی زله و ارتفاعات ۱۶۷۲ شرق سنگ معدن در محور مریوان و شاخ نالشکینه در محور بانه در تصرف نیروهای خودی قرار گرفت و متعاقب آن، تسلط کامل بر شهر پنجوین به دست آمد.

ضمناً طی این مرحله، سپاه پاسداران ۷ گردان و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی یک گردان به کار گرفتند. همچنین ۱۰۰ کیلومتر مربع از زمین منطقه آزاد شد.

مرحله سوم: حرکت در عمق

در این مرحله که بامداد روز ۶۲/۸/۲ آغاز شد، ارتفاعات استراتژیک شیخ گزنشین شیخ تارجراز کانی‌مانگا (تقریباً ۲ سوم ارتفاعات کانی‌مانگا) تصرف شد و پیشروی‌هایی در غرب کانی‌مانگا و محور چوارتا صورت گرفت.

در تاریخ ۶۲/۸/۱۲ طی مرحله سوم عملیات که تنها سپاه با ۲۵ گردان وارد عمل شد مجموعاً ۲۰۰ کیلومتر مربع از زمین‌های منطقه آزاد گردید. البته تحرکات دیگری نیز صورت گرفت که مراحل یادشده در مجموع، نتایج زیر را به دنبال داشت:

۱۱ تیپ دشمن بین ۳۰ تا ۱۰۰% انهدام و تلفات داشتند و در مجموع، نزدیک به ۱۸ هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و نیز ۱۰۰۰ نفر به اسارت درآمدند. همچنین ۲۷ دستگاه تانک و نفربر، ۵۰ دستگاه خودرو سبک و سنگین، ۵ دستگاه جیپ ۱۰۶، ۳ قبضه سلاح ضد هوائی سام هفت، ۱۲ قبضه توپ، ۹ خودرو حامل مهمات و همچنین مقدار معتنابهی سلاح‌های سبک، وسایل مخابراتی، خمپاره‌انداز، مهمات سبک و سنگین و … منهدم گردید.

غنائم به‌دست‌آمده در این عملیات عبارت بود از: ۵ دستگاه تانک نفربر، ۶ دستگاه لودر و بلدوزر، ۲۰۰ دستگاه خودرو سبک و سنگین، ۲۰ دستگاه جیپ ۱۰۶، ۲۰ قبضه سلاح ضد هوائی سام ۷، همچنین مقدار زیادی وسایل مخابراتی، مهمات سبک و سنگین، سلاح‌های سبک در میان غنائم به چشم می‌خورد.

در این عملیات علی رضائیان فرمانده قرارگاه تاکتیکی حمزه سیدالشهدا(ع) به شهادت رسید. محمدرضا ایازی جانباز و رزمنده دوران دفاع مقدس /      آرمان تبریز

  • منبع خبر : مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس