ساخت دستگاه سیرکولاسیون جهت کاهش اثرات مخرب سرمای بهاره در بخش کشاورزی
ساخت دستگاه سیرکولاسیون جهت کاهش اثرات مخرب سرمای بهاره در بخش کشاورزی
آرمان تبریز-محقق بخش تحقیقاتی نهال و بذر مرکز و کارشناس ایستگاه تحقیقاتی ملکان و طراح ​دستگاه سیرکولاسیون گفت: سرمای بهاره یک مشکل اساسی و بنیادی در بخش کشاورزی است و سالیان سال است که کشاورزان با این مشکل دسته و پنجه نرم می کنند.

آرمان تبریز-محقق بخش تحقیقاتی نهال و بذر مرکز و کارشناس ایستگاه تحقیقاتی ملکان و طراح ​دستگاه سیرکولاسیون گفت: سرمای بهاره یک مشکل اساسی و بنیادی در بخش کشاورزی است و سالیان سال است که کشاورزان با این مشکل دسته و پنجه نرم می کنند.

به گزارش خبرنگار ما؛ ​مهندس یوسف سرهنگی ضمن بیان این مطلب افزود: دستگاه تمام اتوماتیک سیرکولاسیون هوا به منظور کاهش اثرات مخرب سرمای بهاره در بخش کشاورزی( باغبانی، زراعی) طراحی گردید.

وی گفت: در جهان امروزی هرگز نمی توان بدون تکیه بر علم و ابزار کشاورزی با استفاده از روشها و تکنولوژی سنتی به مقابله با تنشها و نیروی قهریه غلبه کرد و از طرفی سالانه هزاران تن محصول از سبد غذایی بشر حذف و خسارات هنگفتی به این بخش وارد می شود که غیر قابل جبران می باشد و هیچ موسسه یا صندوقی قادر به تامین خسارات به بخش مذکور نمی باشد.

مهندس سرهنگی ادامه داد: نه تنها بخش کشاورزی کشور بلکه سایر ممالک نیز بی تاثیر از این موضوع نیست، امنیت غذایی و تامین آن برای انسانها در دنیای امروزی در گرو تولید بیشتر محصولات کشاورزی است.

محقق بخش تحقیقاتی نهال و بذر مرکز و کارشناس ایستگاه تحقیقاتی ملکان و طراح ​دستگاه سیرکولاسیون اظهار کرد: از همه مهمتر درآمد خانوار روستایی و فعالان بخش کشاورزی و تامین معیشت روزانه آنان وابسته به این بخش است اگر این بخش ایمن نباشد دچار مشکل شده و به تبع آن سایر مشکلات اعم از بیکاری و فقر و گرسنگی و غیره نیز به دنبال آن خواهد آمد.

وی افزود: برای حل این مشکل اساسی به لحاظ وظیفه سازمانی و انسانی و تحصیلی، ما بر آن شدیم تا تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده به راه حل مناسب دست یابیم که بعد از چندین سال تحقیق میدانی، منطقه ای و آزمایشی موفق به طراحی این دستگاه شدیم که به دست جوان توانمند، کارآفرین و پرتلاش منطقه ملکان، آقای حافظ جمشیدی بدون هیچ چشم داشتی ساخته شد که به دست مسئولین منطقه از آن رونمایی خواهد شد امیدواریم در سایه الطاف الهی خدمتی به کشور و جوامع بشری ایفا کرده باشیم.

مهندس سرهنگی در خصوص مکانیسم عمل دستگاه ابراز نمود: با عنایت به اینکه در سرمازدگی بهاره توده هوای سرد و ماندگاری آن در محیط جوانه ها از عوامل اصلی محسوب می شوند لذا هر  عاملی که بتواند این دو مشکل را مرتفع نماید با سرمازدگی بهاره مقابله نموده و اثرات مخرب آن را به شدت کاهش خواهد داد.

طراح ​دستگاه سیرکولاسیون گفت: نتایج تحقیق و بررسی چند سال نشان می دهد که سرمازدگی بهاره در مواقعی که جو ناپایدار است با وجود درجه حرارت پایین محیط سرمازدگی بهاره بندرت اتفاق می افتد و این دستگاه بر این اساس طراحی شد که با ایجاد باد و سیرکولاسیون هوا مانع از نفوذ هوای سرد به سطح خاک و ماندگاری آن می شود که اگر با ایجاد یک منبع حرارتی و یا دودزا همرا شود بیشترین عملکرد را خواهد داشت.

محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود بیان نمود: این دستگاه با هر نیروی محرکه ای قابل استفاده می باشد، این سیستم را می شود در سایزهای مختلف ساخت و به صورت ثابت، سیار، پشت بند، خودکششی به کار گرفت. کاربرد دستگاه در بخش کشاورزی، محیط زیست و صنعت می باشد.