انجام عملیات سمپاشی مزارع از طریق پهپاد برای نخستین بار در آذربایجان شرقی
انجام عملیات سمپاشی مزارع از طریق پهپاد برای نخستین بار در آذربایجان شرقی
آرمان تبریز- براي نخستين بار در آذربايجان شرقي با برگزاري مراسمي و با حضور جمعي از مسئولان، بهره برداران و توليدکنندگان ، عملیات سمپاشي مزارع کشاورزي روستاي مايان سفلي شهرستان تبريز با پهباد آغاز شد.

آرمان تبریز- برای نخستین بار در آذربایجان شرقی با برگزاری مراسمی و با حضور جمعی از مسئولان، بهره برداران و تولیدکنندگان ، عملیات سمپاشی مزارع کشاورزی روستای مایان سفلی شهرستان تبریز با پهباد آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛  مدیر حفظ نباتات سازمان در این مراسم با بیان اینکه سالیانه حدود ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی در اثر فعالیت عوامل مختلف خسارت زا و آفات از بین می‌رود گفت: درحوزه کشاورزی بیش از ۶۰۰ آفت محصولات را تهدید می کند که بحث بحران آب و خشکی دریاچه ارومیه در منطقه ما بر شیوع این آفات دامن زده است.

وی با بیان اینکه برای مبارزه با آفات روشهای مختلفی وجود دارد که کنترل تلفیقی آفات جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است افزود: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده و گام مهمی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه مبارزه با آفات به ویژه به روش شیمیایی به عنوان آخرین راهکار کنترلی در مواردی امری اجتناب ناپذیر است ادامه داد: سمپاشی هوایی شیمیایی از طریق هواپیما که در بخش کشاورزی کشور در گذشته صورت می گرفت به دلایل متعدد از جمله مسائل زیست محیطی  منسوخ شده است .

وی به جایگزینی پهپادها بجای سمپاشی های معمول دیگر به دلیل سرعت عمل بالا، هزینه پایین تعمیر و نگهداری، قابلیت اجرای عملیات سمپاشی در زمین های صعب العبور، بهره وری بالا، دقت بالا، پوشش وسعت زیاد مزارع و کنترل تمام خودکار توسط سامانه کنترل زمینی اشاره نمود و افزود: این پرنده های قابل کنترل از راه دور نیاز به باند فرود ندارند، بدین صورت که سیستم پهپاد به صورت عمودی بلند شده و در نهایت بصورت عمودی بر زمین می نشیند.

مهندس محسن قهرمان نژاد قائم مقام معاونت بهبود تولیدات گیاهی و رئیس اداره امور فن آوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه تسهیلات خرید پهپاد سمپاش از خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی استان با بازپرداخت ۵ ساله (۲۰ درصد آورده شخصی و ۸۰ درصد بصورت تسهیلات ۱۵ درصد) برای متقاضیان امر پرداخت می شود گفت: اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات خرید ۴ فروند پهپاد سمپاش در مزارع استان صورت پذیرفته است.