نمایندگان مجلس انتقاد کردند:کودکانی که شیفت‌کاری ندارند و ساماندهی که هرگز به نتیجه نمی‌رسد
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:کودکانی که شیفت‌کاری ندارند و ساماندهی که هرگز به نتیجه نمی‌رسد

آرمان تبریز-نمایندگان مجلس معتقدند که سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌ها هر چقدر در رابطه با ساماندهی کودکان کار تلاش می‌کنند به نتیجه نمی‌رسند زیرا قدرت مافیا از آنها بیشتر است. به گزارش خبرنگار ما، روزانه شاهد فعالیت کودکان کار در چهارراه‌ها، پارک‌ها و پشت چراغ قرمزها هستیم و بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کنیم غافل از […]

آرمان تبریز-نمایندگان مجلس معتقدند که سازمان بهزیستی و سایر دستگاه‌ها هر چقدر در رابطه با ساماندهی کودکان کار تلاش می‌کنند به نتیجه نمی‌رسند زیرا قدرت مافیا از آنها بیشتر است.
به گزارش خبرنگار ما، روزانه شاهد فعالیت کودکان کار در چهارراه‌ها، پارک‌ها و پشت چراغ قرمزها هستیم و بی‌تفاوت از کنارشان عبور می‌کنیم غافل از اینکه زیر پوست شهر چه آسیب‌هایی این مردان و زنان کوچک را به عنوان نان آور خانواده تهدید می‌کند.

هر سال زمزمه‌هایی مبنی بر اجرای طرح جمع‌‌آوری و ساماندهی کودکان کار شنیده می‌شود و امسال نیز این طرح در دستور کار بهزیستی و سایر دستگاه ها قرار گرفته که بر این اساس انتظار می‌رود طرحی که تاکنون ۳۰ بار اجرا شده و هرگز نتیجه دلخواه را نداشته این بار نتیجه داده و یک بار برای همیشه به حضور کودکان در خیابان‌ها پایان دهد.

لازم به ذکر است که برای اجرای بهتر این طرح نیاز است وزارت کشور با اتخاذ تدابیر ویژه از ورود اتباع غیرمجاز به کشور جلوگیری و همچنین دستگاه قضا مافیای کودکان کار را شناسایی کند زیرا بر اساس آمار ۷۰ درصد کودکان کار خارجی هستند که اغلب آنها به صورت غیرمجاز در کشور حضور دارند و از سویی گروه‌های متعددی در زمینه کار کودکان فعال هستند که بر اساس اظهارات معاون اجتماعی سازمان بهزیستی به شکل باندی، مافیای، قومی و فامیلی فعالیت می‌کنند.

البته بر اساس اظهارات نمایندگان باید تفکیک وظایف دستگاه‌های متولی در دستور کار قرار گیرد و دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند زیرا خلاء قانونی در این رابطه وجود دارد.

سیاوشی: مافیای کودکان کار قوی‌تر از دستگاه‌های متولی/ ساماندهی هیچ وقت به نتیجه نمی‌رسد

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی نایب رئیس فراکسیون پیشگیری از آسیب های اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه ساماندهی کودکان کار باید در قالب خانواده دیده شود، گفت: اغلب آنها مهاجران غیرقانونی هستند که باید در کمپ‌هایی نگهداری شوند و به نوعی به کشورهای‌شان بازگردانده شوند.
طیبه سیاوشی شاه عنایتی

نایب رئیس فراکسیون پیشگیری از آسیب های اجتماعی، افزود: اگر امکان بازگشت این کودکان به کشورهایشان وجود ندارد باید آموزش‌های لازم به آنها ارائه و توانمند شوند البته اغلب این کودکان یا با خانواده یا بدون خانواده به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و در حال فعالیت هستند.

مافیای کودکان کار قوی‌تر از دستگاه های متولی

وی یادآور شد: ساماندهی کودکان کار امری ضروری است اما بهزیستی و سایر دستگاه‌ها هر چقدر تلاش می‌کنند به نتیجه نمی‌رسند زیرا قدرت مافیا از دستگاه‌های متولی بیشتر است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تلاش بهزیستی به هیچ وجه جوابگوی ساماندهی نیست، تصریح کرد: متاسفانه همچنان به طور پراکنده شاهد فعالیت کودکان خیابانی در سطح شهر هستیم.

سیاوشی‌شاه عنایتی با یادآوری تدوین و بررسی طرح حفظ کرامت آسیب دیدگان اجتماعی در مجلس گفت: هدف این طرح اصلاح ساختار و ایجاد هماهنگی در فعالیت های دستگاه‌های اجرایی و ارتقای کارایی و بهبود روش های مربوط به مبارزه با تکدی‌گری، ولگردی، زباله‌گردی و شناسایی، جمع‌آوری و تعیین وضعیت افراد بی‌سرپرست، گمشده، متواری و در راه مانده بوده که در حال حاضر در کمیسیون مشترک در حال بررسی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: در همه جای دنیا مهاجران غیرقانونی در کمپ هایی زندگی می‌کنند و در سطح شهر رها شده نیستند اما متاسفانه در ایران کمپی وجود ندارد و تمامی آنها در سطح شهر رها می‌شوند و حتی برخی از آنها تا تهران می‌رسند بدون اینکه از ورودشان جلوگیری شود و در واقع بیش از ۹۰ درصد کودکان کار اتباع خارجی هستند.

ضرورت نگهداری کودکان کار اتباع خارجی در کمپ‌ها

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: به طور قطع نگهداری کودکان اتباع خارجی در کمپ‌ها باعث کاهش تعداد کودکان خیابانی می‌شود.

هاشمی: دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند

همایون هاشمی، رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور هم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر اینکه بر اساس تجربه چندین ساله‌ام در حوزه خدمات اجتماعی ساماندهی کودکان کار به دلیل وجود متولیان متعدد تاکنون نتیجه بخش نبوده است، گفت: باید تفکیک وظایف دستگاه‌های متولی در دستور کار قرار گیرد.
همایون هاشمی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: فازهای جمع‌آوری، ساماندهی، بازتوانی و اجتماع‌پذیری در مورد کودکان کار باید مورد توجه قرار گیرد واین فازها باید در کنار هم به صورت پیوسته و در زمان مناسب انجام و از موازی کاری پرهیز شود.

بازتوانی و اجتماع‌پذیری کودکان، کار بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر است

وی یادآور شد: جمع آوری کودکان کار به طور معمول بر عهده نیروی انتظامی است که مقام قضایی دستور جمع‌آوری آنها را صادر می‌کند البته ساماندهی، بازتوانی و اجتماع‌پذیری کودکان، کار بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر بوده که بر عهده سازمان بهزیستی است و این سازمان تاکنون نهایت اهتمام خود را برای تحقق این مهم داشته است.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی عدم توجه مسئولان به بازدهی را یکی از مشکلات سد راه ساماندهی کودکان خیابانی دانست و گفت: متاسفانه مسئولان تصمیم گیر زود می‌خواهند به نتیجه دلخواه برسند و سود و فایده را در کوتاه مدت می‌بینند در حالی که برای اینکه در ۲۰ سال آینده جوانان شاداب با کمترین میزان آسیب اجتماعی داشته باشیم باید اکنون سرمایه‌گذاری مناسب را داشته باشیم.

ساماندهی کودکان خیابانی پیچیدگی‌های اجتماعی مختص به خود را دارد

بر اساس اظهارات هاشمی ساماندهی کودکان خیابانی پیچیدگی‌های اجتماعی مختص به خود را دارد زیرا بخشی از آنان فاقد سرپرست و بی سرپرست هستند و عمده آنها سرپرست دارند که سرپرستان دچار بزه هستند و کودکان را استثمار و کار حرفه‌ای مافیایی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در رابطه با ساماندهی کودکان خیابانی خلاء قانونی وجود دارد و متولی مشخصی وجود ندارد؛ البته هر زمانی که در کشور فقر و بیکاری افزایش می یابد با افزایش مفسده‌ها و آسیب های اجتماعی مانند کودکان کار روبرو می شویم.

دولت لایحه جامع ساماندهی کودکان خیابانی را به مجلس ارائه کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزایش تعداد کودکان کار در خیابان ها را بیانگر افزایش مشکلات اقتصادی و جاماندن آنها از تحصیل دانست و گفت: تعدادی از کودکان اولیا موثر خود را از دست داده و برخی از آنها نیز به دلیل فقر مضاعف خانوادگی وارد بازار کار شده‌اند در واقع علل اولیه معضل کودکان خیابانی یعنی اعتیاد، فقر، از هم گسیختگی و عدم یکپارچگی اجتماعی را می‌توان رفع کرد؛ در این رابطه نیاز است نمایندگان برای رفع این معضل تلاش کنند یا دولت در شرایط فعلی لایحه جامع ساماندهی را که بسیار ضروری است به مجلس ارائه کند زیرا خلاء قانونی در این رابطه وجود دارد.

وی یادآور شد: در تمامی جوامع بین المللی کودک حق کار ندارد در واقع وقتی عنوان کودک کار را به کار می‌بریم به کار کودک رسمیت می بخشیم و کار کودکان به منزله استثمار کودکان است؛ دولتمردان و وزرای تعاون، کشور و بهداشت باید همکاری هماهنگی را برای ساماندهی کودکان خیابانی داشته باشند البته مردم و سازمان‌های مردم نهاد نیز باید پای کار بیایند و متولی واحدی تعیین شود این به این منظور نیست که کار تنها بر روی دوش یک سازمان باشد بلکه باید مدیریت مناسب و تقسیم وظایف مورد توجه قرار گیرد.

مسعودی فرید: کودکان کار در استثمار گروه‌های مافیایی و فامیلی/سیاست‌های مهاجرتی باید شفاف باشد

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در گفت وگوی تفصیلی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد طرح ساماندهی کودکان کار، گفت: همکاری بین چند دستگاه در استان تهران مانند استانداری، شهرداری، سازمان بهزیستی، ناجا و تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد برای جمع آوری و ساماندهی کودکان انجام شده که طی دو هفته از اجرای طرح ۲۰ تا ۳۰ کودک پذیرش شده‌اند که در این رابطه نزدیک به بیش از ۸۲ تا ۸۳ درصد این کودکان اتباع غیرایرانی بودند و ۵۳ درصد از این کودکان هیچ اوراق هویتی نداشتند.
حبیب الله مسعودی فرید

وی رویکرد سازمان بهزیستی چه در مورد اتباع ایرانی و چه غیر ایرانی را مبتنی بر حقوق کودک دانست و گفت: بسیاری از این کودکان مورد استثمار قرار گرفته‌اند به خصوص آنهایی که از خارج به داخل کشور آورده می‌شوند و باید به آنها کمک کرد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یادآور شد: رویکرد و فرآیند به این شکل است که این کودکان توسط سازمان های مردم نهادی که با ما همکاری می‌کنند، شناسایی شوند و در مجتمع فوریت‌های مربوط به شهرداری و فرمانداری، غربالگری اولیه در مورد آنها انجام شده سپس پزشکان آنها را معاینه می‌کنند.

مسعودی فرید افزود: البته با حدود چهار بیمارستان در تهران هماهنگ شده تا اگر این کودکان نیاز به مداوا داشته باشند به آنها ارجاع و از نظر بیماری‌های مسری و حاد مورد بررسی قرار گیرند؛ احراز هویت آنها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: از آنجایی که تعداد زیادی از کودکان هیچ اوراق هویتی ندارند بنابراین از طریق اثر انگشت یا عنبیه آنها را شناسایی می‌کنیم تا چنانچه پس از چندین هفته به خانواده‌هایشان تحویل دادیم و تعهد گرفتیم، جایی با آنها برخورد کردیم یا اتفاقی برای آنها افتاد، قابل رهگیری باشد که به عنوان مثال این کودک را دو هفته یا یک ماه قبل پذیرش کرده و خانواده او را شناسایی کرده بودیم بنابراین از این طریق می‌توان پیگیری‌ لازم را به سرعت انجام داد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: پس از اینکه اقدامات در مجتمع فوریت‌های شهرداری انجام شد و دادستان حکم صادر کرد که این کودکان باید در مجتمع‌هایی مورد حمایت قرار گیرد بر این اساس ما دو ساختمان را از شهرداری تحویل گرفتیم که یک ساختمان را در اختیار کودکان ایرانی قرار دادیم که هر شب به آنجا می روند و یکی از این ساختمان‌ها نیز متعلق به کودکان اتباع است که اداره اتباع بررسی هایی را بر اساس اینکه پدر و مادر این کودکان در کشور هستند یا نیستند و یا اینکه پاسپورت و اجازه اقامت دارند را با همکاری سایر نهادهای ذیربط به عمل می‌آورد.

نظارت مناسب سازمان بهزیستی بر مراکز نگهداری کودکان کار

مسعودی فرید با بیان اینکه سازمان بهزیستی همواره بر مراکزی که این کودکان را نگهداری می‌کنند، نظارت مناسب را دارد، تصریح کرد: این مراکز باید مناسب نگهداری کودکان باشند البته در این رابطه انواع و اقسام راه‌حل‌ها از جمله تذکر به والدین تا فراهم نمودن شرایط لازم برای بازگرداندن کودک به کشور خود مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: مسئولان اداره اتباع با توجه به تمامی ملاحظات و قوانین بین‌المللی به قوانین کشور و قوانین بین‌الملل و نحوه ارتباط آگاه هستند؛ در مورد کودکان غیر ایرانی از طریق ارتباط با NGOهای که در این زمینه با ما همکاری می‌کنند، با خانواده‌های کودکان ارتباط برقرار می‌شود، گزارش مددکاری تهیه می‌شود که بسته به شرایط خانواده اقدامات لازم صورت می‌گیرد و اگر خانواده‌ها نیازمند کمک‌های حمایتی و توانمند شدن باشند، اقدامات لازم برای توانمندی آنها انجام می‌شود.

سیاست اصلی ما ماندگاری کودکان در کنار خانواده است

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: در مورد خانواده‌هایی که توانمندی لازم را داشته و می‌توانستند کودک را به خیابان نفرستند ولی با این حال این اتفاق افتاده، اگر لازم باشد برای جلوگیری از تکرار این موضوع، پیگیری‌های لازم انجام می‌شود که ممکن است منجر به سلب حضانت کودک به صورت موقت و یا حتی دائم شود؛ سیاست اصلی ما این است که کودک در کنار خانواده باشد البته باید خانواده صلاحیت نگهداری کودک را داشته باشد.

مسعودی فرید یادآور شد: با همکاری‌های انجام شده و مشارکت میدانی، تعداد کودکان کاهش یافته اما لازم است این روند تداوم داشته باشد و هم اینکه در حوزه اتباع غیرایرانی باید جدی‌تر گام برداریم زیرا کودکان ۱۰، ۱۲ و ۱۳ ساله از کشور دیگری به مرکز کشور می‌آیند و به طور قطع این کودکان به تنهایی و بدون پاسپورت و ویزا نمی‌توانند این کار را انجام دهند؛ به طور قطع در این بین افرادی به کار قاچاق کودکان دامن می‌زند و از این کودکان سوء‌استفاده می‌کنند بنابراین لازم است از طرف ما و هم از سوی کشورهایی که از آنجا آمده‌اند برخورد جدی با این افراد صورت گیرد.

۹۵ درصد کودکان کار اتباع خارجی فعال در کشور افغانستانی هستند

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد کودکان کار اتباع خارجی از کشور افغانستان هستند، گفت: ۴ تا ۵ درصد از کشور پاکستان و البته از کشور بنگلادش هم داشتیم که در این رابطه نیاز است سیاست‌های مهاجرتی شفاف باشد تا کودکانی که به صورت غیرمجاز وارد کشور شده‌اند خیابان‌ها سرازیر نشوند و مورد استثمار قرار نگیرند.

قاچاق و به کارگیری کودکان کودک آزاری محسوب می شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: سازمان بهزیستی به هیچ وجه این موضوع را قبول ندارد و معتقد است که قاچاق کودکان به داخل کشور و به کارگیری آنها کودک آزاری قلمداد می‌شود؛ کودکان پس از انتقال ابتدا در مجتمع اولیه شهرداری نگهداری و سپس به ۲ مرکز تحت نظر NGO ها منتقل می‌شوند و چنانچه ساماندهی لازم امکان پذیر نبود و پدر و مادر کودکان به هیچ عنوان شناسایی نشدند و یا اینکه آنها قابلیت نگهداری فرزند را نداشتند تحت نظر بهزیستی نگهداری می‌شوند.

مسعودی فرید یادآور شد: سازمان بهزیستی حضور کودکان در خیابان را نوعی کودک آزاری می داند زیرا از اینکه کودک بتواند مرحله رشد و توانمندی خود را طی کند، غفلت می‌شود. همچنین ممکن است مصلحت کودکان به ویژه در مورد کودکانی که از خارج کشور می‌آیند به خطر بیفتد البته ممکن است برای کودکان ایرانی هم این اتفاق رخ دهد.

وی ادامه داد: در این رابطه هر چند افرادی در داخل خانواده توان کار کردن را دارند اما به عنوان مثال پدر خانواده به دلیل اعتیاد فرزندش را برای کار به خیابان می فرستد البته برخی والدین نیز بر باورند که کودک باید به خیابان برود و مخارج خانواده را تأمین کند که لازم است برخوردهای جدی در این زمینه صورت گیرد چون اگر ما در این زمینه کوتاهی کنیم به هیچ وجه قابل جبران نخواهد بود.
وقتی ما نسبت به کار کودکان بی تفاوت باشیم زمانی که بزرگتر شوند نه تنها وضعیت شان بهبود نمی‌یابد بلکه طعمه‌ای برای گروه‌های بزهکاری می‌شوند که برای رسیدن به مقاصدشان از آنها استفاده می‌کنند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی افزود: وقتی ما نسبت به کار کودکان بی تفاوت باشیم زمانی که بزرگتر شوند نه تنها وضعیت شان بهبود نمی‌یابد بلکه طعمه‌ای برای گروه‌های بزهکاری می‌شوند که برای رسیدن به مقاصدشان از آنها استفاده می‌کنند.

مسعودی فرید در رابطه با مافیای کودکان کار، گفت: چندین گروه در این موضوع فعال هستند، که یک گروه شامل خانواده‌ای می‌شود که نیاز اقتصادی دارد و باید دستگاه‌های حمایتی حمایت لازم را از آنها داشته باشند؛ وقتی کودک ۱۰ تا ۱۵ ساله هفته گذشته در فلان کشور خارجی و همسایه بوده و الان در ایران به سر می‌برد می توان نتیجه گرفت که خودش به تنهایی نمی‌تواند به کشور آمده باشد، مگر اینکه افرادی آنها را قاچاق کنند و به داخل کشور بیاورند.

وی یادآور شد: حتی اگر خود من هم بخواهم برای کار به سر چهارراه بروم ممکن است ۱۰ نفر به من معترض می‌شوند ، زیرا بر این باورند که چهارراه متعلق به خودشان است و کسی نباید آنجا کار کند بنابراین گروه‌هایی هستند که از حضور کودکان در خیابان‌ها و چهارراه ها حمایت می‌کنند؛ در گفت و گوهایی که با این کودکان انجام شده مطرح کردند که درصد کمی از درآمد به خودشان تعلق می‌گیرد البته ممکن است به شکل گروهی فعالیت کنند و یا باندهای شناخته شده باشند.

نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی سردسته باندهای کودکان را شناسایی و با آنها برخورد کند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی از نیروی انتظامی و دستگاه های امنیتی خواستار شناسایی سردسته باندهای کودکان کار شد و تصریح کرد: بی شک بخشی از این مشکلات از این طریق حل خواهد شد؛ منظور این نیست که تمامی این کودکان توسط باندها به کار گرفته شدند اما گروه‌های متعدد در این رابطه فعال هستند که گروهی به شکل باندی، گروهی مافیا، گروهی به شکل قومی و فامیلی کار می‌کنند البته گروهی دیگر واقعا نیازمند است و زمانی که گزارش مددکاری را انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم هر کدام از این کودکان وابسته به کدام گروه هستند.

فعالیت کودکان کار در خیابان ها به هیچ وجه به مصلحت نیست

مسعودی فرید افزود: آنچه که مهم است این است که بودن کودکان در خیابان به هیچ وجه به مصلحت آنها نیست و به هر دلیل نباید اجازه دهیم به خیابان بیایند و کار کنند؛ مشکل ما با کار کودک است و خود کودکان چه ایرانی و چه غیر ایرانی مقصر نیستند.

وی یادآور شد: برخورد ما دوستدار کودک است و هیچ گونه برخورد قهری با آنها نداریم و به طور قطع باید کمک کنیم کودکان از این چرخه باطلی که وجود دارد، نجات پیدا کنند.

طرح ساماندهی کودکان کار نباید به صورت فصلی انجام شود

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد همکاری سایر دستگاه ها با بهزیستی برای ساماندهی کودکان کار، گفت: مستمر بودن فعالیت‌ها بسیار مهم است، طرح نباید به صورت فصلی انجام شود و دو ماه فعالیت‌ها را انجام دهیم و دیگر انجام ندهیم بنابراین تداوم فعالیت‌ها می‌تواند به کاهش قاچاق کودکان و سوء استفاده سودجویان از آنها کمک کند.

مسعودی فرید با یادآوری اینکه ۱۱ دستگاه باید برای ساماندهی کودکان کار همکاری کنند، افزود: در نشستی که به مناسبت هفته بهزیستی با استاندار تهران داشتیم تاکید کردیم که تمامی دستگاه‌ها طبق آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی که مصوبه هیأت دولت است باید به وظیفه‌شان عمل کنند البته بهزیستی وظیفه دارد حمایت‌های مددکاری و سایر کارهای کارشناسی مورد نیاز در مراکز بهزیستی را برای این کودکان انجام دهد، شهرداری وظیفه دارد تعیین و تجهیز مکان برای نگهداری کودکان را مورد توجه قرار دهد، نیروی انتظامی مکلف است حفاظت از مراکز و نیروهای سیاری که بچه‌ها را جذب می‌کنند را داشته باشد زیرا در روزهای نخست اجرای طرح در منطقه سعادت آباد به تعدادی از بچه‌های NGO که کار جذب این کودکان را انجام می‌دادند، حمله شد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت هم باید سلامت جسمی این کودکان را بررسی و خدمات پزشکی مناسب را ارائه کند البته بر این اساس ۴ بیمارستان تأسیس شده تا بررسی شود که کودکان مشکل عفونی حاد مسری نداشته باشند؛ بنده حداقل هفته‌ای یک بار جلساتی در دفتر خودم با دوستان دست‌اندرکار برگزار می‌کنم تا کار را جلو ببریم و اشکالاتی که در کار وجود دارد را رفع کنیم تا بتوان موضوع ساماندهی کودکان خیابانی را با قدرت جلو ببریم.

باید با کارفرمایانی که کودکان را به کار می گیرند با جدیت برخورد کرد

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد کودکان زباله گرد، گفت: جلسات متعددی با شهرداری برگزار کردیم چرا که کودکانی که در مراکز پسماند فعالیت می‌کنند دو گروه هستند که یک گروه با هیچ موسسه پیمانکار شهرداری کار نمی‌کنند و یک گروه با پیمانکاران شهرداری کار می‌کنند بر این اساس در نشستی که در ایوان شمس برای مقابله با کودکان کار داشتیم مطرح شد که اگر بخواهیم این معضل را ریشه‌ای حل کنیم باید موضوع تفکیک زباله از مبدأ را مورد توجه قرار دهیم و اگر این مهم انجام شود موضوع پسماند حل می شود و از سویی منابع و دستاوردهای زیادی را برای شهر تهران و همچنین اشتغال بزرگسالان به همراه خواهد داشت؛ همواره این موضوعات در جلسات ما مطرح بوده و گفته شده شهرداری باید با جدیت با پیمانکاران و کارفرمایانی که کودکان را به کار می‌گیرند، برخورد کند البته ممکن است کودکی در کارگاهی مشغول به کار شود اما یکی از بدترین اشکال کار کودک فعالیت در مراکز پسماند و زباله گردی است چرا که به هیچ وجه شایسته آنها نیست در این رابطه کار کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است و بالای ۱۵ سال نیز باید کاری باشد که با مصالح کودک در تضاد نباشد.

مسعودی فرید تصریح کرد: کار کودک در بخش زباله گردی و پسماند به طور کامل با مصالح کودک در تضاد است زیرا سلامت آنها را در معرض تهدید قرار می دهد و به شأن کودک از نظر روانشناختی آسیب می‌زند از سویی احتمال آلودگی و ابتلای آنها به انواع باکتری و ویروس‌ها وجود دارد؛ ما در جلسات به طور مداوم این موضوع را مطرح کردیم و درخواست ما از شهرداری این بود که موضوع پیمانکارانی که با شهرداری کار می‌کنند را مدیریت و بهترین راهکار یعنی تفکیک زباله از مبدأ را مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان اینکه تفکیک بیش از ۹۰ درصد زباله های کشور آلمان از مبدا انجام می شود، یادآور شد: در حال حاضر بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است و مقام معظم رهبری بر آن تأکید زیادی دارند و در واقع از طریق تفکیک زباله از مبدا و مدیریت پسماند می توانیم سرمایه درونی کشور را افزایش داد و راهکاری بسیار موثر برای حفظ سرمایه است و به طور قطع یک روز تأخیر در این موضوع باعث از دست رفتن فرصت‌های بزرگ است.

سلامت جسم و روان کودکان در مراکز پسماند در معرض خطر است
تلاش خواهیم کرد برخورد قاطعی را با سودجویانی که از طریق زباله‌گردی از کودکان سوء استفاده می‌کنند داشته باشیم

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی با انتقاد از اینکه سلامت جسم و روان کودکان در مراکز پسماند در معرض خطر است، گفت: ما در طرح مقابله با کار کودک که در حال اجرا است تلاش خواهیم کرد برخورد قاطع و مناسبی را با سودجویانی که از طریق زباله‌گردی از کودکان سوء استفاده می کنند داشته باشیم.

بابایی: تمامی آسیب‌های مربوط به کودکان کار مورد توجه استانداری قرار گرفته است

امین بابایی، مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اولویت استانداری تهران ورود به چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودکان کار و معتادان متجاهر ، در مورد طرح ساماندهی کودکان کار،گفت: برای هر کدام از دستگاه‌ها ؛ توسط استاندار شرح وظایف سازمان تشکیلاتی ابلاغ شده که مطابق آن تکلیفی برای هر سازمان و دستگاه تعریف شده است.
امین بابایی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران

مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران افزود: در طرح جدید که تعداد زیادی کودک جمع آوری شد بخش عمده آنها از اتباع بودند و باعث شد برنامه‌ریزی مطلوبی برای مطالعه تخصصی بر روی این موضوع صورت گیرد.

وی ادامه داد: به طور قطع دستگاه‌ها با تفاوت در رفتار نسبت به گذشته و عدم تکرار اشتباهات گذشته می‌توانند با رویکرد مطلوب با کودکان کار و آسیب‌های اجتماعی مواجه شوند البته نگاه تخصصی مجموعه مدیریتی استان تهران و استاندار تهران از منظر رفع آسیب های اجتماعی است و چون نسبت به این موضوع تجربه‌های زیرساختی خوبی دارند این انتظار می رود که در آینده نزدیک و نه چندان دور شاهد برون رفت از چالش‌ها و آسیب‌های اجتماعی باشیم.

بابایی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از کودکان جمع آوری شده از اتباع بیگانه و افاغنه هستند، ادامه داد: برخی از این کودکان خریداری می‌شوند البته عامل‌های بازدارنده برای این کار تعریف شده و با توجه به اینکه نگاه تخصصی در این حوزه وجود دارد بنابراین در این رویکرد جدید بر اساس جامع آماری متقن و مطلوب طرح مطالعاتی انجام می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران افزود: یک سری پیشنهادات نشدنی نیز مطرح شده که بر اساس آنها اگر کودکان دارای خانواده در ایران باشند تحویل خانواده و فامیل درجه یک می‌شوند و اگر فاقد هیچ پیوست خانواده در داخل باشند خانواده آنها از طریق کنسولگری در کشور افغانستان شناسایی و سپس تحویل می‌شوند و این خود فرایند زمان بری را ایجاد می‌کند که باعث بروز مشکلات می‌شود.

وی در مورد مافیای کودکان کار گفت: واژه مافیا یا الصاق واژه‌هایی با این ماهیت قضاوت در کلام است؛ شاید باشد شاید نباشد اگر باشد محاکم قضایی با شرایط و نوع رصد بسیار مطلوبی این موضوع را دارند پیگیری می‌کنند و از سویی حوزه های نظارتی و امنیتی خیلی راحت می‌توانند نسبت به پایش این موضوع اقدام کنند.

بابایی یادآور شد: باید یک پروتکل و تعریف منطقی نسبت به این موضوع داشته باشیم تا مدیران و افرادی که در مدار کار تخصصی این حوزه هستند با اشل‌سازی و تامین پروتکل امکان ورود به کشور با ماهیت قاچاق کودک را نداشته باشند.

مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران ادامه داد: در پروتکل جدید ساماندهی کودکان کار تمامی آسیب‌های مربوط به این کودکان به عنوان دغدغه افکار عمومی مورد توجه قرار گرفته و اینکه در مدیریت عالی سطح استان و کشور این را به عنوان زنگ خطر پذیرفتند و به همین دلیل طرح مطالعاتی زیرساختی برای کودکان کار در حال تدوین است.

وی یادآور شد: در این طرح نحوه ورود کودکان اتباع بیگانه به کشور، نحوه نگهداری تا زمان تحویل و تمامی آسیب های ناشی از فعالیت کودکان مورد توجه و مطالعه قرار گرفته و انتظار می رود با رویکرد جدید استانداری تهران در سطح استان شاهد یک بازخورد خوب و ایده آل باشیم و بر اساس نوع اقدامی که در حال شکل‌گیری است در مرحله اول به واسطه برنامه کوتاه مدت باعث بروز یک سری اتفاقاتی خواهد شد که مردم به چشم خودشان خواهند دید .

  • منبع خبر : خانه ملت