ارائه خدمات بالینی به سالمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح در منزل
ارائه خدمات بالینی به سالمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح در منزل
آرمان تبریز-رونمایی از دو طرح خدمات بالینی در منزل و پایش سلامت سالمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح با حضور دکتر محمودزاده مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح،  دکتر عراقی زاده رئیس اداره کل بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح، دکتر نوروزی مدیر عامل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح و رؤسای اداره بهداشت و درمان نیروهای مسلح برگزار شد.

آرمان تبریز-رونمایی از دو طرح خدمات بالینی در منزل و پایش سلامت سالمندان و بازنشستگان نیروهای مسلح با حضور دکتر محمودزاده مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح،  دکتر عراقی زاده رئیس اداره کل بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح، دکتر نوروزی مدیر عامل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح و رؤسای اداره بهداشت و درمان نیروهای مسلح برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛دکتر ابراهیم محمودزاده مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح  در این مراسم با تشکر و قدردانی از اقدامات سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح در اجرای این طرح با اعلام این خبر افزود: ما برای تک تک افراد (پزشک، بیمار و…) نیازمند راهبردهای مشخص هستیم و در هر دوره از زمان با توجه به نیازها، شرایط و مقتضیات حاکم، بایستی این راهبردها را تغییر داده، تا بتوانیم با توجه به منابع و امکانات محدود، خدمات و درمان مورد نیاز آن دوره را افزایش دهیم.

وی طرح ارائه خدمات بالینی در منزل و پایش سلامت بازنشستگان که با همکاری اداره کل بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح انجام گرفت را طرحی راهبردی و خلاقانه دانست و افزود: این کار بزرگ همسو با برنامه های راهبردی سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح است و با تمام توان از آن پشتیبانی و در صدد تأمین هزینه های اجرایی آن خواهیم بود.

دکتر محمودزاده با اشاره به لزوم استفاده از ICT و تأکید بر برنامه ریزی دقیق برای خدمات دهی آسان و سریع به جامعه هدف، اظهارداشت: در حوزه سالمندی کارهای مهمی از جمله پلتفرم کسب وکارهای بازنشستگان(کوکباز)  انجام شده است که با استفاده از این بستر، همه خدمات مورد نیاز سالمندان در منزل برای آنها قابل دسترس خواهد بود.

وی خاطرنشان ساخت: این دو اقدام تحولی سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح در حوزه ارائه خدمات بالینی در منزل و طرح پایش سلامت سالمندان و بازنشستگان، تحت پوشش بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح خواهد بود.

دکتر محمودزاده  درخصوص مشمولین اجرای طرح پایش سلامت بازنشستگان اظهارداشت: گروه اول بازنشستگان ۶۵ سال و به بالا (که در طرح ارزیابی سلامت بازنشستگان شرکت نموده و فرم خوداظهاری بارگزاری شده در سایت ساتا را تکمیل نموده اند)، گروه دوم جانبازان معزز ۵۰ %  و به بالا و گروه سوم نیز بیماران ویژه که به دلیل ابتلا به فرم شدید بیماری های معین (سوختگی شدید- بیماری های روماتیسمی شدید و مقاوم به درمان- بیماری ام اس- بیماری ALS (آمیوتروفیک لاترال  اسکلروزیس)-  فلج مغزی- CP با معلولیت شدید-  فلج دائمی حداقل دو اندام- فلج نخاعی) دچار ناتوانی گردیده و امکان حضور در مراکز درمانی را ندارند، مشمول این طرح می باشند.

مدیرعامل ساتا در مورد گروه هدف دریافت کننده خدمات بالینی در منزل و نیز مدت زمان استحقاقِ دریافت این خدمات گفت: این افراد پس از ویزیت اولیه و تأیید توسط پزشک معتمد سازمان تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

وی افزود: گروه دوم و سوم مشمولین جانبازان ۵۰% و به بالا و بیماران ویژه هستند که از سامانه های سازمانشناسایی، ثبت و نشان دار شده و از طریق مراکز درمانی طرف قرارداد ساخد با هماهنگی قبلی، پزشک معتمد به منازل آنان مراجعه و خدمات مورد نظر به آنان ارائه خواهدشد.

وی در خصوص مشمولین گروه اول تشریح کرد: بازنشستگان ۶۵ سال و به بالا، بایستی فرم خوداظهاری را که از اواسط آبان ماه سال جاری در قسمت سازمان خدمات درمانی پایگاه اطلاع رسانی ساتا (esata.ir) قرار داده خواهد شد را تکمیل نموده  و یا با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک ساتا در کشور اقدامات لازم را انجام دهند.

دکتر محمود زاده ادامه داد: بیمه شدگانِ در معرض خطر که به دلیل ناتوانی شدید، امکان حضور در مراکز درمانی را ندارند؛ پس از پایش در کمیسیون علمی شناسایی و نشان دار شده و با هماهنگی قبلی، پزشک معتمد به منازل آنان مراجعه و خدمات مورد نظر به آنان ارائه خواهدشد.

دکتر عراقی زاده رئیس اداره کل بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح نیز در این مراسم ضمن تشکر از  حمایت های سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به دلیل اولویت دادن به تدابیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مصوبات ستادکل، گفت: موضوع بهداشت و پیشگیری و همچنین موضوع سالمندی در تدابیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همیشه تکرار شده است.

رئیس اداره کل بهداشت و درمان ستادکل نیروهای مسلح، اظهار امیدواری کرد که این دو طرح تحولی مقدمه ای برای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در نیروهای مسلح قرار گیرد.