آرمان تبریز-مهندس کرمی مدیرکل محترم دفترامور روستایی و شوراها دراستانداری آذربایجانشرقی به پرسش شهروندان در گروه صدای تبریز پاسخ گفت آنچه در ذیل می آید .

آرمان تبریز-مهندس کرمی مدیرکل محترم دفترامور روستایی و شوراها دراستانداری آذربایجانشرقی به پرسش شهروندان در گروه صدای تبریز پاسخ گفت آنچه در ذیل می آید .
پاسخ این مدیر به سوالات گروه در ذیل چنین می باشد .

وی ابتدا در پاسخ به اولین سوال درخصوص دفع پسماند ها ازروستا های اطراف تبریزگفت : روستاهای بعد از شکل گیری نهاد دهیاری تا حدودی به این معضلات توجه نموده اند که طبق قانون پسماند دهیاران موظف هستند پسماندهای روستای متولی خود را تا شعاع ۵۰ کیلومتری به مراکز پسماند شهرها تحول دهند واین مراکز موظف به پذیرش پسماند روستاها هستند .

درمورد نخاله های ساختمانی که هر ازگاهی در محدوده روستاها بدون رعایت مسائل زیست محیطی رها می شود ،چون دهیاران درحوزه داخل روستا مسولیت دارند این موضوع زیادجدید گرفته نشده و ازطرفی هم به علت عدم امکانات و دستگاه هاو ماشین آلات لازم تا حدوی با مشکل مواجه است که با افزایش امکانات جلو این معضلات نیز گرفته خواهد شد .
در مورد گردشگری روستا ها در اطراف تبریز و سطح استان هم اقداماتی خوبی شده و ۲۶۰ میلیارد تومان اعتبار دربخش گردشگری کشارورزی تسهیلات ارایه شده و مجوز ۲۰۰ مورد بومی گردی نیز صادر شده است و در همین راستا مراکزمخروبه ای چون کاروانسرای جاده مرند نیز اینک به یک مرکز خدماتی گرشگری تبدیل شده است .
در خصوص مهاجرت روستائیان نیز خوشبختانه با ایجاد امکانات فراگیر در روستاها سیر صعودی در روستاها به چشم نمی خورد اما قطعا ذات وطبیعت بشرطوری هست که هر جا امکانات آموزشی و رفاه بیشتری وجود دارد انسان بالطبع به آن محل بیشتر علاقه دارد اما آمار های فعلی نشان میدهند مهاجرت از روستاها به شهر وعلی الخصوص دراطراف تبریزمحدود است.
در مورد مدیریت بحران در روستاها هم با توجه به اینکه دستگاههای مختلفی در بحران متولی هستند اما با شکل گیری دهیاری ها این مهم به دهیاران در روستاها محول شده و امکانات و آموزش لازم نیز در حد توان به آنها ارایه شده است .
موضوع زیر ساخت و زیر بنایی روستاهای استان نیز بایداذعان داشت روستا های ما در مقایسه با سایر استان ها از امکانات خوبی برخوردار بوده به طوری که ۹۰ درصد روستا ها از نعمت گاز و بیش از ۹۰ درصد ازنعمت برق ۸۰ درصد ازطرح هادی برخوردار هستند و به جاده دسترسی دارند و تمامی روستاها تحت پوشش بیمه سلامت قرارگرفته و اکثرا هم به خانه بهداشت مجهز شده اند نیازهای آموزشی نیز به تناسب جمعیت در اخیتار آنان قراردارد .
در ارتباط با تسهیلات روستایی هم وامهای و تسهیلات مختلف اشتغالزایی پرداخت شده و به بیش از ۲هراز طرح تسهیلات پرداخت شده است
همچنین درموردآلایندگی پالایشگاه تبریز و سایر آلایندهای شهرتبریز در صورت داشتن صحت موضوع باید مسولان تبریز جوابگو باشند و موارد روستایی را پس ازاخذ اطلاعات دقیق از محیط زیست جواب خواهم داد .

وی در مورد دخالت شوراها در امور دهیاران نیز افزود : شوراها طبق قانون حق دخالت در کارهای اجرایی دهیاران را ندارند و براساس قانون فقط می توانند به مصوبات خود نظارت نمایند و  ریاست شورا نیز اختیاراتی فراتر از سایراعضا  ندارد و اگر موارد مصداقی ارایه شود از طریق مجرای قانونی و اهرم های لازم برخورد خواهد شد .
وی در مورد استمهال وام روستائیان نیز گفت . با پیگیری های بعمل آمده استانداری مدیریت بحران و پیگیری نمایندگان مجلس جریمه دیر کرد و سود آنان بخشوده شده و بانک ها موظف به اجرای آن هستند .
درزمینه روستاهای منطقه نمونه گردشگری ارسباران علی الخصوص مرکزدهستان سینا (آقابابا فرامرزی )هم ما آماده ارایه تسهیلات برای سرمایه گذاران هستیم و خانه امیر ارشد نیزبا ۲ میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده انتظار می رود این محل نیز همانند کاروانسرای مرند مورد توجه گردشگران قرار گیرد .
ضمنا هراحدی هم درروستای آقابابا فرامرزی ومناطق نمونه گردشکری سرمایه گذاری کند ما دست آن را هم به گرمی می فشاریم وانصافا بخشدار محترم مرکزی ورزقان آقای میکایلی هم سرمایه گذاری در این دهستان را بیش از پیش پیگیرهستند .
در مورد برخی خبرهای جسته و گریخته هم که در خصوص آلایندگی آب های سطحی و یا گازهای آلاینده توسط مس سونگون وغیره هم باید به مراکز و نهادی مسول ومراجع قانونی اعتماد کنیم و تاکنون دانشگاه علم پزشکی تبریز ، محیط زیست و غیره به این مود به صراحت اشاره نداشته اند .

وی در پایان از دکتر احمد بایبوردی و حسن نجفیان و سایر اعضای گروه قدردانی نمود .

  • منبع خبر : مدیرکل دفترامور روستایی و شوراها در استانداری آذربایجانشرقی: