آرمان تبریز-مهندس تقی کرمی مدیرکل محترم دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجانشرقی در راستای شفاف سازی و پاسخگویی به افکار عمومی در گروه صدای تبریز حضور یافت و به پرسش  اعضای گروه پاسخ داد ،

آرمان تبریز-مهندس تقی کرمی مدیرکل محترم دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجانشرقی در راستای شفاف سازی و پاسخگویی به افکار عمومی در گروه صدای تبریز حضور یافت و به پرسش  اعضای گروه پاسخ داد ،
آنچه در ذیل می آید سوالاتی بود که از ایشان پرسیده شد.

۱-وضعیت دفع پسماند ها در روستا های اطراف تبریز شرایط نامساعدی داردبرای این منظور چه تدابیری اندیشیده شده است؟
۲- در  زمینه گردشگری، صنایع کوچک و تبدیلی و صنایع مرتبط با بخش کشاورزی در روستاهای اطراف تبریز چه اقداماتی صورت گرفته؟
۳-به نظر می رسد روند مهاجرت از روستاها به شهر تبریز روند صعودی داشته است در این زمینه چه توضیحی دارید؟
۴-در مناطق حاشیه ای تبریز اعم از قراملک وحکم آباد وچرم شهر ومایان وضعیت محیط زیست نگران کننده است پساب های صنعتی همچنان در کانال های آب جریان دارند وکشاورزان برای محصولات کشاورزی از آن استفاده می کنند چرا در این زمینه محیط زیست وشهرداری به وظایف حاکمیتی خودشان عمل نمی کنند؟
۵-چه اقداماتی در خصوص خطرات حادث شده در بروز زلزله وسیل در روستاها اندیشیده شده است؟
۶-شاخصهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیربنایی روستاهای استان را چگونه ارزیابی می فرمایید واز بیست به خودتان چه نمره ای می دهید؟
۷- درخصوص پوشش کامل خدمات بهداشتی و درمانی  در سطح روستای استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
۸-درخصوص نیازهای آموزشی در زمینه دینی، تربیتی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در روستاها چه اقداماتی صورت گرفته است؟
۹-میزان اعتیاد وفحشا در سطح روستا های استان در چه وضعیتی هست؟
۱۰-در خصوص پرداخت کمک‌های فنی و اعتباری، تسهیلات قرض‌الحسنه و وام‌های خرد در سطح روستا های استان چه اقداماتی صورت گرفته است؟
۱۱-برخی مناطق استان مثل کوجوار در تبریز وخوشه مهر در بناب از طریق واحد آلاینده نظیر پتروشیمی وپالایشگاه وکارخانه کاوه سودا شدیدا آسیب دیده اند ووضعیت روستا ییان بسیار ناگوار هست در این زمینه چه اقدامات عملی صورت گرفته است تاکنون که مسولان همه چیز را تکذیب می کنند وگل وبلبل نشان می دهند ولی آنچه در عمل مشاهده می شود چیز دیگری هست؟
۱۲-آیا اعضای شورا حق دخالت در امور جاری دهیاری و عزل و نصب کارکنان را دارند؟
۱۳- آیا اعضای شورا حق دخالت در امور جاری دهیاری و عزل و نصب کارکنان را دارند؟
۱۴-حدود وظایف و اختیارات رئیس شورای اسلامی روستا چیست؟ آیا رئیس شورا می تواند به دلیل رأی مخالف خود از مهر و امضا و ابلاغ مصوبات شورا خودداری ورزد؟
۱۵- جناب مهندس کرمی ،لطفا بفرمایید مطالعه و بررسی وضع روستاها از نظر تأسیسات و تسهیلات رفاهی به منظور شناخت و تعیین نیازهای مالی و خدماتی روستاهای استان؛ تاکنون چه برنامه های را عملیاتی نموده اید.
در خصوص امحا وام زلزله زدگان  منطقه ارسباران دردوره مدیریت جنابعالی چه اقداماتی شده و منتج به نتیجه گشته است؟
۱۶-به طور که مستضرهستید مرکز دهستان سینا درشهرستان ورزقان به علت قرار گرقتن در مسیر جنگل های ارسباران ، چیچکلی ، خانه تاریخ امیر ارشد ؛ قلعه جوشین ،روستاهای زرخیز هیزه جان (ایزه وان) ومعدن طلا و سیمان مزرعه شادی و رودخانه اهر چای که ازدریر بازدرکانون توجه گردشگران وسرمایه گذاران قرار گرفته بود و قراربود ،
در دوره اول  دولت آقای روحانی؛  در( آقابابا فرامرزی) که روستای منطقه نمونه گردشگردی  هم هست  یک مجتمع استقبال از گردشگران و سرمایه گذاران ایجاد گردد که این مهم تاکنون ابتر مانده است بفرمایید چه برنامه ای برای عملیاتی شدن این طرح در این روستا دارید ؟ ایازی مدیر خبرگزاری آریا در استان
۱۷-فرض کنید در حوزه عمل روستایی یک فاجعه زیست محیطی اتفاق افتاد ومثلا دستگاه متولی مثل محیط زیست اعلام نظر کردند که هیچ مشکل زیست محیطی وجودنداردولی روستاییان قانع نشدند اینجا وظیه استانداری چیست؟نظریه دستگاه متولی را دربست قبول می کند یا کمیته حقیقت یاب وبررسی  میدانی دراین زمینه انجام می دهد؟
دوستان خواهشمندم تا انتهای پرسش وپاسخ از ارسال هرگونه متن وپست خودداری فرمایند.

پاسخ سوالات متعاقبا منتشر خواهد شد .

با سپاس از آقایان ؛ دکتر احمد بایبوردی ،حسن نجفیان و اعضای اندیشمند گروه صدای تبریز