آرمان تبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی در سال زراعی 97-96، بالغ بر 1800 میلیارد تومان از خشکسالی و مخاطرات کشاورزی خسارت دیده است.

آرمان تبریز-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی در سال زراعی ۹۷-۹۶، بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد تومان از خشکسالی و مخاطرات کشاورزی خسارت دیده است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مهندس فیروز باقرزاده در مصاحبه با خبرنگار واحد خبر و اطلاعات صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی شبکه سهند که در حاشیه جلسه کارگروه خشکسالی ، سرمازدگی و مخاطرات بخش کشاورزی و کارگروه استانی بند (خ) ماده ۳۳ ضمن بیان این مطلب افزود: بر اساس دستورالعمل بند خ ماده ۳۳ که توسط دولت محترم تدبیر و امید به وزارتخانه ها و سازمان جهادکشاورزی استان و کارگروه مربوطه ابلاغ شده و طی برآوردهای بعمل آمده توسط بانکهای عامل مبلغ بار مالی امهال استان مبلغ ۸ میلیارد تومان بوده است .

وی ادامه داد: بعد از بحث و بررسی های زیاد، مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال در سطح کشور و در راستای امهال وام های دریافتی برای استانهای مختلف اختصاص داده شد و اعتبار نهائی شده و تخصیص یافته توسط ستاد بحران کشور به منظور استمهال وامها برای کلیه استانها ۲۰ هزار میلیارد ریال تصویب و اعلام گردید.

مهندس باقرزاده با اشاره به اینکه سهم استان آذربایجان شرقی از مبلغ فوق یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است که ۶ درصد از کل سهم کشور را شامل می شود، اظهار کرد: طبق مصوبه شورای مدیریت بحران استان ۹۰ درصد اعتبار فوق به بانک کشاورزی ابلاغ گردید که خوشبختانه تا این تاریخ ، حدود ۷۵ درصد مبلغ اختصاصی استان در سطح شهرستانهای آذربایجان شرقی با مدیریت فرمانداران و کارگروه مستقر در شهرستانها جذب و امهال شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان تصریح نمود: بر اساس دستورالعمل ستاد بحران کشور ، استمهال شامل وامهای صندوق توسعه ملی و نیز وامهای صنایع تبدیلی و تکمیلی نبوده و صرفاً زیربخش های زراعی، باغی و دامداری را در بر می گیرد.

وی گفت: اخیراً با پیگیری وزارت جهادکشاورزی و استانداران مقرر شده که ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به ۲۰۰۰ میلیارد تومان اولیه اضافه شود که سهم استان آذربایجان شرقی از این مبلغ در کل ۶ درصد بوده که پس از ابلاغ ، قسمتی از مشکلات خسارت دیدگان سامان خواهد پذیرفت.

مهندس باقرزاده در بخش پایانی سخنان خود در خصوص تعیین تکلیف اعتبارات مربوط به سیل سال ۹۶ ، اظهار نمود: بالغ بر یک هزار میلیارد ریال به استان  آذربایجان شرقی اختصاص داده شده بود که ۸۱۰ میلیارد ریال این مبلغ در شهرستانها جذب شده و در این راستا به ۹۲۰۰ نفر از خسارت دیدگان ناشی از سیل وام پرداخت شده است و مابقی اعتبارات نیز تا پایان سال تعیین تکلیف شده و در سطح استان عملیاتی و پرداخت خواهد شد.