آرمان تبریز-رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت:خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی، در حوزه بهداشت و درمان کارهای بسیار خوبی اتفاق افتاده وشاهد شکوفایی خدمات چشم گیر سلامت در استان آذربایجان شرقی هستیم،

آرمان تبریز-رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت:خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی، در حوزه بهداشت و درمان کارهای بسیار خوبی اتفاق افتاده وشاهد شکوفایی خدمات چشم گیر سلامت در استان آذربایجان شرقی هستیم،

به گزارش خبرنگار ما در تبریز-محمدحسین صومی در مصاحبه با خبرنگاران افزود: نسبت تخت بیمارستانی در استان از ۰٫۹۷ در هزار در سال ۱۳۵۷ اینک این تعداد به ۱/۶۳ برای هر هزار نفر افزایش یافته و با این با وجود ۶۲۰۰ تخت در مراکز درمانی دولتی، باید سالانه ۱۰ درصد نیزبه این ظرفیت افزوده گردد.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریر همچنین  گفت: با این که در ۵ سال اخیر، بیش از ۱۲۰۰ تخت به تعداد تخت‌های بیمارستانی استان در شهرستان‌های آذربایجان شرقی افزوده شده است اما با حجم زیاد مراجعان، این تعداد جوابگوی مراجعه کنندگان نیست .

وی با بیان این که با افزایش پزشکان متخصص در شهرهای مختلف استان، اشغال تخت های بیمارستانی هم به یک ونیم برابر افزایش یافته است، افزود: تا پارسال به طور متوسط روزانه حدود ۱۰۰۰ بیماری بستری در استان داشتیم، اما امسال این میزان به حدود ۱۳۰۰ نفر

رسیده است و تنها در صورتی این مشکل حل می شود که  سالانه به طور متوسط ۱۰ درصد بر تعداد تخت های بیمارستانی استان افزوده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در ادامه میزان اشغال تخت های بیمارستان‌های خصوصی استان را ۴۵ درصد اعلام کرد و گفت: این بیمارستان ها ظرفیت خالی بالایی دارد اما به علت بالا بودن قیمت، مراجعه کننده کمتری دارد.

محمد حسین صومی در ادامه بدهی سازمان های بیمه‌ گر استان به بیمارستان‌های علوم پزشکی را ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال تا پایان بهمن امسال اعلام کرد و گفت: بیمه سلامت ۷۰ درصد بدهی خود را پرداخت کرده اما تامین اجتماعی از پارسال بدهی سنگینی به بیمارستان‌های علوم پزشکی داشته و تاکنون نسبت به پرداخت آن اقدام نکرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز به افزایش آمار سرطان در دنیا هم اشاره کرد و اظهار نمود: آذربایجان شرقی بر روی کمربند شیوع سرطان‌های گوارشی است و امسال ۷۵۰۰ بیمار سرطانی در بیمارستان‌های استان شناسایی و خدمات دریافت کردند که بیش از ۱۰۰۰ نفر از این بیماران از آذربایجان غربی و غیر… بودند.

صومی شناسایی  بیماری سرطان را قبل از رسیدن به مرحله حاد و وخیم   پراهمیت دانست و تاکید کرد:با شناسایی به موقع و با این رویکرد امکان درمان بیمار از ریسک بالای برخوردار می شود، هر چند اصلاح سبک زندگی، تغییر تغذیه و ورزش هم به نوبه خود در کاهش سرطان موثر است  که انجام ۱۰۰ طرح تحیقاتی موید این مطلب است.

این استاد دانشگاه در این نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص کمبود دارو گفت: تولید داروهای داخلی از وضعیت مناسبی برخوردار است و در تامین داروهای خارجی مورد نیاز هموطنان هم مشکل آنچنان وجود ندارد.

این مقام عالی در دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛ با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت، اضافه کرد: میزان مرگ و میر نوزادان به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و درمانی از ۵۹٫۸ نوزاد در هر هزار نفر به ۶٫۳۸ نوزاد در هر هزار نفر رسیده است.

وی راه اندازی مرکز تخصصی دیالیز را از جمله کارهای ارزشمند دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: در زمان حاضر دارای ۳۲۴ تخت دیالیز هستیم و در سریعترین زمان بیماران دیالیز شده و مرخص می‌شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز یادآوری شد: بزرگترین بیمارستان سوختگی کشور را تاسیس کرده است که به صورت مشهود، مرگ و گیر بیماران را کاهش داده است.

این استاد دانشگاه تبریز؛در پایان با اشاره به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در کشور تصریح کرد:  دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه ۱۵ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و رتبه ۳۲ در میان تمام دانشگاه‌های کشور را دارد.