آرمان تبریز-رهبر معظم انقلاب فرمودند: بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه‌های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤال‌ها و سرنخ‌های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است.

آرمان تبریز-رهبر معظم انقلاب فرمودند: بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه‌های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤال‌ها و سرنخ‌های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است.

ایشان بارها با بیان اینکه مسئولین باید به مردم پاسخگو باشند فرمودند؛ مسئولین باید در بین مردم حضور پیدا کنند و عملکرد دولت و نظام را به مردم ارائه دهند و نظرات مردم باید شنیده شود، نباید فراموش کنیم که کارکنان دولت و مسئولین در نظام جمهوری اسلامی به عنوان خدمتگزار مردم و کارگزاران دولت اسلامی می باشند و مردم ولی نعمت‌ ما هستند .

همچنین دکتر آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجانشرقی نیز، با اشاره به نقش فضای مجازی اظهار داشتند ،حضور فعال جوانان انقلابی در فضای مجازی و جریان سازی سالم و درست از ضروریات هست و خروج نیروهای انقلابی از تلگرام صحنه را برای دشمنان باز کرد، نباید در میدان جنگ نرم به دشمن جاخالی داد، بلکه باید با تقویت حضور خود به شبهات فکری پاسخگو بود.

در این راستا مدیران گروه تلگرامی صدای تبریز با دعوت ازدکتر محمدحسین صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز این مهم را به منصه ظهور رساند و دکتر صومی دریک فضای صمیمی درگفت‌ وگو با شهروندان به صورت زنده به سوالات آنان درگروه صدای تبریز پاسخ داد .

وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی پزشکان همچنان زیرمیزی می گیرند افزود: زیرمیزی یک پدیده نامیمون وغیر قابل قبول هست که متاسفانه از ۱۵ سال قبل در میان بعضی از پزشکان شروع شد اما با اجرای مرحله سوم نظام طرح سلامت و افزایش تعرفه ها  اگر شخصی مستند گزارشی دال بر اخذ زیر میزی ارایه می کرد با آن برخورد می شد و به اعتراف کارشناسان  ما در سال های اول موفق بودیم ؛ اما در سایه بدعهدی بیمه ها به بیمارستان های خصوصی وخودپزشکان در خصوص پرداخت مطالبات آنان ، مجدا این روند تا حدوی عود نمود ؛ولی ما همچنان این رفتار را غیر قانونی می دانیم وهر فردی با سند ومدارک ثابت کند که زیرمیزی ازآنان گرفته شده پرونده پزشک مربوط رادرکمیته نظارت طرح وحتی به تعزیرات معرفی می کنیم وتا حالا نیز چندین فقره نیز پرونده تشکیل شده است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛در خصوص افزایش قیمت داروها افزود:از آنجایی که​۹۵ تا ۹۷ درصد دارو در ایران تولید می شود وتنها ۳ درصد از خارج وارد می شود به علت افزایش قیمت مواد پتروشیمی  و به تبع آن نیز دارو  وارداتی که قبلا با سوبسید وارد می شد با کاهش سوبسیدها ازناحیه دولت به خاطر داشتن مشابه تا حدودی با افزایش قیمت مواجه شد اما در نهایت قابل قیاس با تورم در سایر اقلام ها نمی باشد و نظام سلامت خود را متعهد می داند تورم را در مورد دارو با نهایت رعایت ها مد نظر داشته باشد.

وی در خصوص کار پزشکان در بیمارستان و مطب هم اظهارداشت؛ یک پزشک اصولا یا باید در بیمارستان کار کند یا در مطب؛ اما این روند فرهنگ پزشکی از قبل ازانقلاب در ایران رواج شده و حتی آیین نامه ای که در این مورد وجودداشت هرگز عملی نشده و بنده نیز یکی از موافقین اجرای این آیین نامه بودم .

دکتر صومی علل عدم استفاده از دستگاه پوز وپرداخت مالیات پزشکان هم تاکید کرد ؛ علت عدم استفاده از دستگاه پوز و فرار مالیاتی پزشکان شاید همین اخذ زیر میزی هست که به صورت زیر میزی اخذ می گردد واین زیرمیزی نوعی فرار از مالیات است هر چند که دستگاه پوز باید در تمام مراکز ایجاد گردداما به هرحال تمام دریافت های افراد در کشور باید در تمام صنف ها شفاف باشد و درآمدها و هزینه اگر شفاف باشد به نفع همه خواهد بود.

وی تصریح کرد ؛ساماندهی و نظارت برمطب پزشکان وسایر مراکز درمانی توسط  اکیپ نظارت اکثرا اعمال می گردد و با حضور در مطب پزشکان و بیمارستان ها نسبت به کیفیت وکمیت آن  نظارت دارند و بررسی لازم را انجام میدهند و اگر قصوری باشد نسبت به درصد آن رفتار قانونی اعمال می گردد .

صومی در مورد عدم احترام پزشکان به بیماران نیزیادآورشد ،عدم احترام پزشک به بیماران با منشور فرهنگ پزشکی همخوانی ندارد واگربرخی معدود پزشکان احتمالا یک چنین رفتاری داشته باشند مورد قبول نبوده و این رفتار بر همه  پزشکان قطعا صدق نمی کند و بعید می دانم که فردی که پزشک است به بیمار احترام نکند اما ارتباط بین مریض و پزشک بیشتر هرازگاهی به علت پایین بودن سواد سلامت مورد چالش قرار می گیردو به همین علت اطلاعات انتظارات مریض برآورد نمی شود اما باید حق بیمار ادا شود و ما خیلی از پزشکان را در ادای دین نسبت به بیماران به عنوان الگو داریم .

این مقام عالی در دانشگاه علوم پزشکی استان همچنین در مورد این سوال که چرا قبل از عمل از همراه بیمار تعهد می گیرند که اگر بعد از عمل اتفاقی برای مریض بیفتد مسولیت آن را قبول ندارد افزود: هر اقدام جراحی که انجام می شود تا حدودی عوارضی تا ۵ درصد دارد که در قبال آن از همراه مریض تعهد گرفته می شود و به عوارض آن اشاره می شود ولی تمام اقدامات حین عمل جراحی باید استاندارد باشد .

وی در خصوص واحدهای آلاینده در سطح استان نیز خاطر نشان شد ؛ تمام سازمان و مراکز خدماتی باید واحدهای آلوده کننده را به این مرکز معرفی کند و نسبت به تشکیل پرونده و کنترل آن اقدام گردد و واحدهای آلوده کننده واستفاده از پساب نیز در تمام شهرستان ها با حضور کارگروه ها، جلساتی متعدد داشته  و از حقوق مردم صیانت می گردد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در ارتباط با پسماندها هم افزود؛ ،ما در این مورد پسماند های شهرداری مصر هستیم که بیمارستانها باید خود در امحا زباله و سلامتی مردم پیشگام باشند وادعا داریم بیمارستان ها را در بحث زباله و فاضلاب تحت فشار قرار داده ایم  و سیستم پیشرفته در اکثر آنها اجرا می شود .

صومی در ارتباط با تامین داروهای بیماران خاص هم یادآور شد؛ ما تا الان در تامین این نوع داروها مشکل خاصی نداریم و برخی داروخانه ی مشخص، این داروها را در اختیار بیماران قرار می دهند و در توزیع  آن نیز مشکلی وجود ندارد .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان  همچنین در خصوص تولید مواد غذایی خانگی خاطر نشان شد ؛آن تعداد از مراکز ومحل که مجاز هستند ما به آنها نظارت داشته و نسبت به کیفت آنان اعمال  نظارت می کنیم  و اجازه نمی دهیم  سلامت مردم زیر سوال برود  ولی به مراکزغیر مجاز هم اماکن باید ورود کند .

وی در پایان در مورد دلیل مخالفت دانشگاه علوم پزشکی با طب اسلامی آیت الله تبریزیان گفت:دانشگاهای علوم پزشکی مبانی علمی دارند وما طب اسلامی و غیر اسلامی نداریم همچنین به اقرار فقها هم طب اسلامی و غیر اسلامی وجود ندارد و بنا نیست هرکس برای خودش دکان بازکند وکاری را که صلاحیت آن را ندارد به نام طب اسلامی و طبابت با سلامتی مردم بازی کند بنده هم مسئول سلامت مردم هستم و هیچ کس حق ندارد در سلامتی مردم بدون صلاحیت ورود کند .

گفتنی است؛ گروه صدای تبریز به مدیریت دکتراحمدبایبوردی و محمدرضا ایازی و تنی چند از فعالین اجتماعی به دور از هرگونه حاشیه سازی و گرایش سیاسی، با دعوت از مسولان و مدیران استانی در راستای شفاف سازی عملکرد مدیران تشکیل یافته است.