آرمان تبریز-غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان درباره جلسه امروز (یک شنبه) بخش اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: امروز پنجمين جلسه سال ۹۸ را با ستاد هماهنگی داشتيم و مهم ترين موضوع جلسه هم پیرامون بحث منطقه آزاد ارس و موافقت نامه امضا شده بين ايران، روسيه، ارمنستان و چند كشور حوزه آسيای مركزی بود.

آرمان تبریز-غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان درباره جلسه امروز (یک شنبه) بخش اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: امروز پنجمین جلسه سال ۹۸ را با ستاد هماهنگی داشتیم و مهم ترین موضوع جلسه هم پیرامون بحث منطقه آزاد ارس و موافقت نامه امضا شده بین ایران، روسیه، ارمنستان و چند کشور حوزه آسیای مرکزی بود.

به گزارش خبرنگار ما ،غلامرضا انصاری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کشورمان درباره جلسه امروز (یک شنبه) بخش اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: امروز پنجمین جلسه سال ۹۸ را با ستاد هماهنگی داشتیم و مهم ترین موضوع جلسه هم پیرامون بحث منطقه آزاد ارس و موافقت نامه امضا شده بین ایران، روسیه، ارمنستان و چند کشور حوزه آسیای مرکزی بود.

در این جلسه رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به تبیین مزیت های نسبی ارس برای گسترش دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه از طریق اتحادیه اوراسیا پرداخت.

وی گفت: منطقه آزاد ارس نقش بسیار مهمی را بین ایران و اوراسیا ایفا خواهد کرد و نباید فراموش کنیم که ظرفیت‌های منطقه آزاد بسیار بالا بوده و می‌تواند نقش فعالی در رابطه با این موافقت نامه داشته باشد.
انصاری در رابطه با مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در جلسه امروز میان معاونت اقتصادی و ستاد هماهنگی وزارت خارجه اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که امروز مورد بررسی قرار گرفت به بحث نقش صندوق توسعه ملی مربوط می شود چراکه این صندوق اهمیت بسیاری در توسعه سرمایه گذاری ها در ایران چه ازسوی تجار و سرمایه گذاران خارجی‌ها و چه ایرانی‌ها دارد.
رییس معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه به دلیل اهمیت صندوق توسعه ملی برای رشد و جذب سرمایه در منطقه آزاد ارس امروز جلسه رایزنی در وزارت خارجه با همین مضمون برگزار شد، ادامه داد: تا کنون این منطقه یکی از موفق‌ترین مناطق آزاد کشورمان به ویژه در زمینه محصولات کشاورزی بوده است و تلاش ها برای افزایش این موفقیت ها خواهد بود.
وی گفت: با توجه به اینکه رودخانه ارس در منطقه آزاد ارس قرار دارد،‌ این منطقه می‌تواند در بحث کشاورزی، به ویژه کشاورزی گلخانه‌ای نقش محوری، مهم و موثری داشته باشد و امیدواریم با بحث‌هایی که در‌ این جلسه داشتیم به فعال‌تر شدن آن کمک کنیم.
معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان در رابطه با منطقه آزاد ارس و کشورهایی که در آن حضور خواهند داشت گفت: قزاقستان، ارمنستان و روسیه محوری‌ترین کشور‌های اوراسیای حاضر در این موافقتنامه هستند، ایران و ویتنام هم این موافقت نامه را امضا می‌کنند. در این منطقه ظرفیت‌های حمل و نقلی خوب و انبار‌هایی وجود دارد که مورد استفاده بخش‌های مختلف قرار می‌گیرد. این موافقت نامه می تواند زمینه‌ای باشد تا با وجود تحریم تجارت خود را ادامه دهیم.
وی درباره نحوه بازگشت ارز کالا‌های صادر شده از منطقه آزاد ارس، گفت: با مکانیزم‌هایی که در توافقنامه یاد شده در نظر گرفته شده است، ارز کالا‌های صادر شده از این منطقه به کشور باز خواهد گشت.
انصاری خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل مطرح شده، تولید و صادرات در منطقه ارس است؛ قطعا با توجه به ظرفیت‌هایی که در این منطقه وجود دارد، زمینه تولیدات کشاورزی به صورت گسترده‌ای فراهم خواهد بود.
رئیس معاون اقتصادی وزارت امور خارجه تاکید کرد: منطقه آزاد ارس در حدود ٨۶٠٠٠ تن تولید داشته که زمینه صادرات تمام آنها وجود دارد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان