امام جمعه تبریز گفت؛مس سونگون برکات زیادی دارد اما این برکات کمتر متوجه آذربایجانشرقی هست .

امام جمعه تبریز گفت؛مس سونگون برکات زیادی دارد اما این برکات کمتر متوجه آذربایجانشرقی هست و انتظار می رود در مدیریت جدید دکتر سعد محمدی بر این مجموعه شاهد بهره مندی بیشتر استان از برکات مس سونگون باشیم  .

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،دکتر آل هاشم در دیدرار با مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و هیات همراه افزود؛انصافا با پیگیری ها و همراهی نماینده شهرستان ورزقان دکتررضا علیزاده ، مهندس شریفی مدیر مجتمع مس سونگون ؛ فرماندارشهرستان اقداماتی خوبی شده است و باید تلاش شود این اقدامات در مسیر توسعه های پروژه های آتی سونگون قرار گرفته ازخام فروشی و انتقال کسانتره به بهانه های زیست محیطی جلو گیری شود .

وی تاکید کرد ؛ امروزه به یمن تکنولوژی های پیشرفته دیگر این بهانه ها مورد قبول نیست که بگوییم ایجاد کارخانه ذوب و توسعه مس در شهرستان ورزقان  آثار زیان بار زیست محیطی ایجاد می کند .

نماینده ولی فقیه در استان تصریح کرد؛خوشبختانه بسیاری از زیر ساخت ها در شرکت مس مهیاست که امیدواریم با پیگیرهای مسولان ؛ نماینده شهرستان و با حضور فرد متعهد و مخصص همچون دکتر محمدی این اتفاق به زودی عملیاتی گردد .

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی با تأکید بر این‌که مس سونگون در آذربایجان شرقی فرصتی مناسب برای منطقه هم از لحاظ اکتشافات و اشتغال ایجاد نموده خاطر نشان شد:با پیگیری های انجام شده و همراهی مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع مس ایران امیدواریم مطالبه مردم آذربایجان در مس سونگون هرچه زودتر جامه عمل پوشد.

وی با تکید بر تسریع در راه‌اندازی کارخانه ذوب مس سونگون با رعایت تمام مسائل زیست محیطی با آخرین متدها و تکنولوژی‌های دنیا افزود: دردوره مدیریت قبلی مس سونگون درسفری که به شهرستان ورزقان و بازدید از مجتمع مس سونگون داشتیم تا پروژه ذوب را از نزدیک رصد کنیم متاسفانه مدیران وقت اجازه چنین را بازدید را به ما نمی دادند که با اصرار شخص نماینده ورزقان دکتررضا علیزاده این مهم اتفاق افتاد و موفق به بازدید از محل شدیم .

دکتر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران هم در این دیدار به تشریح برنامه های خود درحوزه مس وعلی الخصوص در منطقه ارسباران پرداخت.

وی اظهار نمود؛ ۱۷ پروژه اساسی با هزینه ای بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال برنامه ریزی شده که شکل عملیاتی آن آغاز شده و بر اساس پیش بینی‌های به‌عمل آمده در سال‌جاری نیز بیش از ده هزار میلیاردریال بر حجم این سرمایه‌گذاری افزوده خواهد شد.

سعد محمدی تاکید کرد؛ تمام پروژه ها و مسیرها با رعایت آیتم های  زیست محیطی بین الملی و جهانی مد نظر خواهد بود .

وی با اشاره به تعهد و تخصص مدیر مجتمع مس سونگون نیز گفت؛ مهندس شریفی از دوستان و همکاران دیرینه بنده می باشد که به حق با اخلاق و کاردان هستند و حتی قرار بود وی را به مجموعه ای که بنده قبل از این در آن مسولیت داشتم انتقال دهم که خوشبختانه توفیق حاصل شد مجدداً در شرکت مس در خدمت وی باشیم .

این مقام ارشد در شرکت ملی مس در خصوص باشگاه مس سونگون هم گفت؛ مس سونگون در جام آسیا شرکت خواهد کرد که ان شاءالله بلافاصله بعد ازآن نیز در جام جهانی شرکت خواهد نمود .

سعد محمدی  اظهار امیدواری کرد این تیم به عنوان یک تیم برتر درعرصه جهانی نمود پیدا کند .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان شد؛خوشبختانه در اجرای تمام پروژه ها تلاش شده است که رفاه مردم و بحث زیست محیطی و متددهای استاندارد جهانی از اهم اولویت ها باشد .

وی در پایان تاکید کرد؛ که فاز سوم کنسانتره در اسرع وقت عملیاتی خواهد شد .

در ادامه این نشست دکتر رضا علیزاده هم طی سخنانی گفت؛وجود آقای دکتر آل هاشم به عنوان نماینده ولی فقیه براستان ما و کشورمان یک نعمت است که انصافاً به مسائل و اتفاقا روز تسلط کافی داشته و در خصوص مس نیز موارد را به صورت فنی تشریح کردند .

نماینده مردم شریف ورزقان و خاروانا تصریح کرد ؛انتظار نداشتیم که تا این حد ایشان از مسائل فنی اطلاع داشته باشند و این سعادت بزرگی است که برای ما و استان شامل و نصیب گردیده است .

وی یاد آور شد؛ منهای بحث تحریم ها بقیه شرایط از هر لحاظ جهت اجرای پروژه های توسعه در مس سونگون مهیاست که اکثر این اتفاقات در مدیریت قبلی دکتر سعد محمدی تصویت و عملیاتی شده بود که پس از جابه جایی وی بسیار از آنها مسکوت ماندند ویا به نوعی تعطیل شدند .
عضو کمیسیون صنایع مجلس یاد آور شد ؛ امیدواریم با همکاری و عنایت مضاعف دکتر سعد محمدی ؛ پی گیری های استاندار محترم و همراهی های  نماینده محترم ولی فقیه  در استان به زودی شاهد شکوفایی و به نتیجه رسیدن پروژه های فوق باشیم  .

علیزاده افزود:دکتر سعد محمدی از مدیران خوب و باتجربه صنعتی و معدنی کشور هستند و در مدیریت دوره قبل ایشان در شرکت مس طرح‌های توسعه‌ای بسیار خوبی در استان آذربایجان شرقی تعریف شد که بعدا با جابجایی ایشان پروژه های تغریف شده به نوعی ابتر ماندند.

وی اضافه نمود ؛از جمله اقدامات ایشان در حوزه صنعت مس برای نخستین بار چشم‌انداز ۷۰۰ هزار تن کاتد بود که بنا به برخی دلایل در سال‌های بعد متوقف شد.

این نماینده مجلس درخاتمه یاد آور شد؛ در سنوات گذشته معدن مس سونگون فرصت سوزی شد ولی امیدواریم به‌رغم مشکلات عدیده‌ای که وجود دارد با نگاه توسعه‌ای‌ دکتر سعد محمدی این طرح‌ها هر چه سریع‌تر به سرانجام برسد.