آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از برکات بزرگ و ارزشمند پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تشکیل نهاد مقدس جهادسازندگی است.

آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از برکات بزرگ و ارزشمند پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تشکیل نهاد مقدس جهادسازندگی است.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مهندس اکبر فتحی در برنامه زنده سحرلر شبکه سهند، ضمن بیان این مطلب افزود: یکی از برکات بزرگ و ارزشمند پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تشکیل نهاد مقدس جهادسازندگی است که در زمان خود فعالیت های چشمگیری در محیط های روستائی از جمله جوامع عشایری و روستائی در پرونده کاری خود ثبت کرده است، اقدامات عمرانی و زیربنائی همچون توسعه راههای روستائی، برق رسانی، آب شرب روستائی، برقدار کردن چاههای روستائی و آسفالت راههای روستائی از مهم ترین این فعالیت ها می باشد.

وی با اشاره به این نکته که تا سال ۱۳۵۷تنها ۲۸۰ روستا در سطح استان دارای آب شرب بودند، گفت: با فعالیت سازمان جهادسازندگی آذربایجان شرقی تا سال ۸۱ این رقم به ۱۶۶۰ روستا، راه روستائی از ۴۰۰ کیلومتر به دو هزار و ۷۳۰ کیلومتر و آسفالت راه روستائی که تا آن زمان  تقریباً ناچیز بود در سال ۸۱ یعنی تا پایان فعالیت جهادسازندگی به ۲۳۱۱ کیلومتر و برق روستائی از ۱۳۲ روستا به دو هزار و ۲۱۷ روستا افزایش یافت.

مهندس فتحی، ادامه داد: تولید محصولات کشاورزی تا سال ۵۷ در سطح استان تقریباً یک میلیون و ۴۰۰هزار تن بود، امروز این رقم به بیش از ۵ میلیون تن رسیده است، در اکثر محصولات تولیدی بعد از انقلاب توانستیم مازاد بر نیاز مصرف استان تولید کنیم مخصوصاً در تولید محصول استراتژیکی به نام گندم که قوت غالب مردم است به طور کامل به خودکفایی رسیده ایم و این امر در حالی اتفاق افتاده که سطح زیرکشت ما افزایش نیافته است.

وی گفت: صنعت مرغداری سومین صنعت بعد از صنعت خودروسازی و نفت در کشور است که در حوزه اشتغال حرف زیادی برای گفتن دارد، این صنعت بعد از انقلاب در کشور استقرار یافته و سهم استان ما در این صنعت چشمگیر بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد؛ سالیانه ۸۰ هزار تن گوشت مرغ و تقریباً ۸۰ هزار تن تخم مرغ در آذربایجان شرقی تولید می شود که با احتساب این اعداد و ارقام ۹ درصد تخم مرغ تولیدی کشور به استان ما اختصاص دارد.

مهندس فتحی با اشاره به اینکه میزان تولید شیر نیز در استان مازاد بر نیاز می باشد، افزود: این موفقیت ها با توجه به کاهش سطح زیرکشت و نامساعد بودن شرایط جوی و خشکسالی های متوالی، در سایه کشاورزی دانش محور و بهره وری به نتیجه رسیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد: این دستاوردها در حوزه ترویج کشاورزی، با آموزش بهره برداری و برگزاری کلاسهای آموزشی که توسط کارشناسان کشاورزی در روستاها ارائه شده و کشاورزان را با علوم و فنون روز  مجهز می کنند و با استفاده از دانش روز و تکنولوژِهای نوین به دست آمده و حائز اهمیت است.

 وی گفت: میزان فارغ التحصیلان کشاورزی استان در حال حاضر بالغ بر ۲۶ هزار نفر می باشد که ۱۳ هزار نفر آن عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی می باشند، قبل ازانقلاب این رقم ۳ هزار نفر بود، این سرمایه های انسانی می توانند در بخش های مختلف فعالیت نمایند و ما تلاش می کنیم نقش آفرینی فارغ التحصیلان کشاورزی در سطح مزارع و واحدهای تولیدی را افزایش داده و بتوانیم از این طریق ضریب نفوذ دانش به بخش کشاورزی را ارتقاء دهیم.

مهندس فتحی ادامه داد: در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی، به برکت پیروزی انقلاب اسلامی و عبور از کشاورزی سنتی به کشاورزی نوین و صنعتی، ۳۶ هزار دستگاه تراکتور و ۶۰۰ دستگاه کمباین در روستاها وجود دارد که مجموعه این عوامل باعث شده تا هزینه های تولید کاهش یافته و میزان تولید در واحد سطح و حجم افزایش یابد، علاوه بر این اقدامات به نژادی و بهزراعی نیز در حوزه کشاورزی اعم از حوزه دام و طیور، حوزه زراعت و باغات و اصلاح نهالها و بذور کشاورزی انجام شده است که نقش بسزایی در این تحولات بر عهده دارند.

مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود با خاطرنشان ساختن این موضوع که بعد از انقلاب ۲۲۰ رقم بذور جدید و اصلاح شده توسط محققین کشاورزی به کشاورزان معرفی شده و الان در سطح مزارع و باغات استفاده می شوند، گفت: با افتخار عرض می کنم تولیدات کشاورزی در زیربخشهای مختلف دام، طیور، زراعت و باغبانی در غالب محصولات مازاد بر نیاز مصرف استان تولید می شود و این در حالتی است که میزان سطح زیرکشت ما کاهش یافته است.