آرمان تبریز-در نشست شورای معادن آذربایجان شرقی با ابطال پروانه بهره‌برداری 4 معدن استان به دلیل عدم فعالیت مناسب موافقت شد.

آرمان تبریز-در نشست شورای معادن آذربایجان شرقی با ابطال پروانه بهره‌برداری ۴ معدن استان به دلیل عدم فعالیت مناسب موافقت شد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز،در این نشست مقرر شد این معادن به افراد واجد شرایط واگذار شود.

در این نشست همچنین مصوب شد با توجه به آلودگی‌هایی که کوره‌های آجرپزی اطراف شهر تبریز ایجاد می‌کنند، موضوع جابه‌جایی آنها به صورت تدریجی انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی در این جلسه تاکید کرد: بر اساس قانون برنامه ششم، حساب‌های بانکی معادن استان باید در داخل استان ایجاد شود تا درصدی از آن برای جبران آلودگی هوا و نگهداری از زیرساخت‌ها هزینه شده و با گردش مالی این حساب‌ها نیز تسهیلات مورد نیاز استان تامین شود.

محمدرضا پورمحمدی با اشاره به موضوع انتقال حساب‌های مس سونگون به استان، افزود : بعد از اخطار اولیه‌ای که به این شرکت داده شد موافقت‌نامه ای ۴ ماده‌ای تدوین شد و بر اساس گزارش‌های ارائه شده بخشی از حساب‌ها به استان انتقال یافته است که البته رضایت‌بخش نیست و تمام حساب‌ها باید منتقل شود.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص برداشت شن و ماسه در برخی مناطق استان نیز گفت: بهره‌برداران معادن موظفند بعد از اتمام عملیات برداشت، محیط را به وضعیت اولیه بازگرداند؛ ولی در اطراف تبریز در۵۰ سال گذشته برداشت‌های عمیق شن و ماسه انجام شده و محیط به حالت اولیه برنگشته است.
وی اضافه کرد: چاله‌های عمیقی که در اثر این برداشت‌ها ایجاد شده، احتمال خطر برای شهر تبریز را افزایش داده و برای اصلاح آنها باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

پورمحمدی در خصوص برداشت‌های انفرادی از برخی معادن طلا در استان نیز گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد که این موضوع به شکلی که در رسانه‌ها مطرح شده وجود ندارد؛ با این حال برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ها طرح جامعی از سوی مسئولان محلی ارائه شود.