آرمان تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد.

آرمان تبریز- مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک اداره کل میراث فرهنگی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خبر داد.

به گزارش خبرنگارما از تبریز، این تفاهم نامه دوجانبه صبح امروز ۲۹ فروردین ماه ۹۸ با حضور مدیران کل میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد استان در راستای توسعه همکاری ها و استفاده از توانمندی های طرفین جهت توسعه هنر صنایع دستی و فرهنگ آذربایجان شرقی منعقد شد.

“مرتضی آبدار” احیاء مکاتب هنری تبریز در رشته های نگارگری ، فرش و خوشنویسی در قالب صدور مجوزهای لازمه برای تشکل های غیردولتی مردم نهاد را از مهم ترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه عنوان کرد و گفت: در راستای این تفاهم نامه فراهم نمودن فضای آموزشی مورد نیاز در رشته های نگارگری، فرش و خوشنویسی و انجام حمایت های لازم در برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های هنری مرتبط در دستور کار دو طرف قرار خواهد گرفت.

آبدار با بیان اینکه طرح ساماندهی  و تهیه محتوائی موزه کاریکاتور تبریز از دیگر مفاد مهم این تفاهم نامه است، ادامه داد: طی این تفاهم نامه توجه به ساماندهی و تامین محتوای این موزه با استفاده از توانایی های طرفین تفاهم نامه در چهارچوب قوانین اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان ایجاد خانه عروسک های خیمه شب بازی در یکی از خانه های قدیمی تبریز را از دیگر اهداف تفاهم نامه دوجانبه ادارات کل میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی استان عنوان کرد و گفت:  بر این اساس طرفین تفاهم نامه جهت تجهیز و تکمیل خانه مذکور براساس ضوابط و مقررات و همچنین برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های هنری مرتبط اقدام خواهد کرد.

وی برگزاری جشنواره ها و همایش های مشترک در حوزه های فرهنگی و هنری مرتبط از جمله نگارگری ، موسیقی سنتی ، آئین های سنتی ، نمایش های سنتی از دیگر مفاد این تفاهم نامه دوجانبه مطرح کرد.

آبدار ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی طی این تفاهم نامه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با همکاری شهرداری تبریز اقدام به ایجاد گذر فرهنگ و هنر در پیاده راه حد فاصل خانه قاجار تا مقبره الشعرا خواهد کرد.

آبدار با بیان اینکه مدت زمان این تفاهم نامه دو سال خواهد بود، اظهار داشت: به فراخور هر برنامه ، نمایندگانی ازطرفین به صورت کتبی معرفی و با برگزاری جلسات مشترک هماهنگی های لازم جهت پشیبرد اهداف مذکور انجام خواهد شد.