آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی گفت: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار میکنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند.

آرمان تبریز-استاندار آذربایجان شرقی گفت: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار می‎کنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محمدرضا پورمحمدی ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی شورای اداری طبق روال معمول نمی توانست تشکیل شود و بنده در اولین جلسه شورای اداری که در سال جمهوری اسلامی تشکیل شد، از یکطرفه بودن جلسه گله مند بودم. وی افزود: ضمن اعتذار از همه مدیران و مسوولان، فرماندهان نظامی و انتظامی، نمایندگان مجلس و بویژه نماینده محترم ولی فقیه در استان، از همه این بزرگواران تشکر می کنم که علیرغم شدت تحریم ها و شرایط کرونایی، با تمام وجود تلاش کردند، آذربایجان شرقی به سهولت و با کیفیت روان در موضوعات اقتصادی و پروژه های عمرانی پیش رود. پورمحمدی در عین حال با اشاره به مناقشات قره باغ و گزارش معاون سیاسی و امنیتی استان، اعلام کرد: بدلیل وجهه همت و همدلی هیچ گونه مشکل و مسئله امنیتی در استان نداریم.
تشکیل مجمع مشورتی استان در تهران
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: از بدو قبول مسوولیت، اولین کار ما این بود که یک بسیج همگانی برای توسعه استان تشکیل دهیم و در همین راستا مجمع مشورتی آذربایجان شرقی را در تهران  با حضور ۱۴۰ نفر از پیشکسوتان استان، استانداران، نمایندگان و وزرای پیشین اهل استان و در راس آنها نماینده محترم ولی فقیه در استان تشکیل دادیم. وی با بیان اینکه اگر همه مسوولان اجرائی، نمایندگان و افراد صاحب نفوذ استان دست به دست هم دهیم فقط قادر خواهیم بود بخشی از نیازها و عقب ماندگی ها را جبران کنیم، افزود: استان های دیگر اگر در دورن خود جبهه بندی هایی دارند؛ وقتی بحث توسعه استان پیش می‌آید همه اختلاف نظرها را کنار می‌گذارند و فقط برای پیشرفت استان خود تلاش می‌کنند. پورمحمدی در عین حال خاطرنشان ساخت: البته ما نیز هرگز وارد جناح بندی ها و درگیری های سیاسی نشده‌ایم و اجازه ندادیم کوچکترین مسائل حاشیه‎ ای در پیشبرد اهداف استان پیش آید. استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای طرح‎های حاج قاسم سلیمانی و مدیریت هوشمند شرایط کرونا در استان اذعان داشت: وضعیت کرونا در استان زرد شده ولی این شرایط شکننده بوده و رعایت دستورالعمل های لازم باید بسیار جدی گرفته شود.
کمبود جدی در بخش‌های مختلف مثل آب کاملا مشهود است
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد: جلسات شورای اداری استان مرتب تشکیل خواهد شد تا به مسائل مختلف استان رسیدگی شود؛ کمبود جدی در بخش‌های مختلف مثل آب کاملا مشهود است و دیروز که بنده به بازدید از واحدهای شهرک عالی نسب رفته بودم، همه واحدهای تولیدیاز کمبود آب، برق و گاز گله مند بودند. پورمحمدی تاکید کرد: ما به منشور اخلاقی دولت دوازدهم پایبند هستیم و هرکسی بر این عقیده نیست با ما نیست؛ ما برای نظام، مملکت و مردم کار می‎کنیم و سال آخر دولت با سال اول فرقی نمی‌کند. این مسوول ادامه داد: درخواستم از اعضای شورای اداری استان این است که به سامان رسیدن مگاپروژه ها را به جد دنبال کنند؛ پروژه هایی مثل انتقال آب ارس به تبریز ممکن است در طول دولت فعلی به اتمام نرسد اما اگر بتوانیم میخ پروژه را بکوبیم و کار آغاز شود، بسیار ارزشمند و در سرنوشت استان تاثیرگذار خواهد بود. وی توضیح داد: اولویت دیگر ما در پروژه های عمرانی رسیدن راه آهن میانه به ایستگاه خاوران است و انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه حتما باید امسال تمام شود؛ پیگیری جدی پروژه هایی مثل آزادراه مرند- تبریز -بازرگان؛ آزادراه مراغه –هشترود و خواجه ورزقان نیز ادامه یابد.
از ۱۱۰۰ کیلومتر آزادراه کشور ۴۵۰ کیلومتر در استان اجرا می شود
پورمحمدی با بیان اینکه از ۱۱۰۰ کیلومتر آزادراه کشور ۴۵۰ کیلومتر در آذربایجان شرقی اجرا می شود، یادآور شد:  در این دولت برای آزادراه ها، سدها و پروژه های زیرساختی بیشتر از دولت های قبل سرمایه گذاری شده است.
۸۵ درصد بودجه کشور در اختیار وزارتخانه ها قرار دارد
استاندار آذربایجان شرقی، با بیان اینکه همه این کارها در مقایسه با نیاز استان بسیار کم و ناچیز است، متذکر شد: ۸۵ درصد بودجه کشور در اختیار وزارتخانه ها قرار دارد و تنها ۱۵ درصد سهم استان ها است.
بازسازی آذربایجان به معنای صرف منابع استان در یک کشور دیگر نیست
این مسوول در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اعلام آمادگی استان برای بازسازی کشور آذربایجان خاطرنشان ساخت: این اعلام آمادگی به معنای صرف منابع استان در یک کشور دیگر نیست؛ بلکه می خواهیم شرکت های فنی و مندسی ما در بازسازی ۱۵۰ هزار واحد مسکونی تخریب شده این کشور حضور یافته و برای استان درآمدزایی کنند. وی ادامه داد: در کشور ارمنستان نیز حدود ۲۵۰ قلم کالای ترکیه بازار خود را از دست داده‌اند و این یک فرصت اقتصادی مناسب برای تولیدکنندگان کشور ما از جمله استان به شمار می‌رود. پورمحمدی با اشاره به نزدیکی ایام دهه فجر اعلام کرد: امسال نمایشگاه مجازی از دستاوردهای دستگاه‌های مختلف و ارائه کارنامه ۴۲ ساله جمهوری اسلامی در استان برگزار خواهد شد.
شروع استعلام ها برای برگزاری انتخابات
استاندار آذربایجان شرقی گفت: استعلام ها برای برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستاها شروع شده، امسال سه انتخابات ریاست جمهوری، دور دوم مجلس و شوراهای اسلامی را پیش رو داریم و لازم است تمهید مقدمات برگزاری انتخابات سالم، قانونمند و با حداکثر مشارکت اندیشیده شود. این مسوول متذکر شد: فشارهای اقتصادی گله گذاری مردم را زیاد کرده و شاهد هستیم برخی از دستگاه ها عملا مردم را اذیت می کنند؛ باید میزان رضایتمندی از دستگاه ها را اندازه گیری کنیم؛ چرا که اگر یک کارمند در دستگاهی خلافی کرد آبروی کل دستگاه زیرسوال می رود. پورمحمدی همچنین مدعی شد: اگر مثلا شهرداری بازداشت می شود به معنای فساد سیستم نیست بلکه حاکی از سلامت آن و همراهی موثر دستگاه قضاء است؛ که اگر سالم نبود لاپوشانی می کردند و جلوی دستگیری را می گرفتند. وی ادامه داد: اگر ۵۵ واحد تولیدی تعطیل در استان مجددا احیا شده به این دلیل بود که دستگاه های امنیتی و قضائی کاملا همراه با ما بودند. استاندار آذربایجان شرقی در پایان صحبت های خود اعلام کرد: با توجه به شرایط موجود کشور تا پایان دولت تغییری در مدیران نخواهیم داشت مگر به ضرورت.

کاهش سهم بودجه عمرانی کشور به ۱۱ درصد
در این جلسه محمدرضا میرتاج الدینی اظهار کرد: از سال ۹۲ سهم بودجه های عمرانی در بودجه کل دولت سیر کاهشی دارد. وی افزود: این روند کاهشی سهم بودجه عمرانی از ۲۰ درصد شروع شده به ۱۸ درصد کاهش یافته و در سال جاری سهم بودجه عمرانی کشور ۱۵درصد بوده؛ در لایحه ۱۴۰۰ به ۱۱ درصد رسیده و به نظر می رسد به ۱۰ درصد هم کاهش خواهد یافت. میرتاج الدینی سقف فروش نفت را یک میلیون بشکه اعلام و اضافه کرد: در این عرصه سهم صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد بوده و ۵۳ هزار میلیارد تومان به مصارف اختصاص می یابد و در مقابل۴۰ هزار میلیارد از منابع کاهش می یابد؛ در حالی که میزان مصارف و کاهش منابع باید متوازن باشد. وی راه پوشش مصارف ۵۳ هزار میلیاردی را انتشار اوراق مالی و جبران کاهش منابع ۴۰ هزار میلیاردی را صرفه جویی دانست. نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، اذعان داشت: از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه مورد بحث ۱۰۳ هزار میلیارد تومان سهم بودجه عمرانی کل کشور است که ۱۰ برابر این هم برای بودجه های عمرانی کفاف نمی‎کند. میرتاج الدینی خاطرنشان ساخت: یک راه جبران این بودجه عمرانی اندک این است که مردم و بخش خصوصی را در پروژه های عمرانی مشارکت دهیم و تنگ نظری را کنار بگذاریم؛ راه دوم جذب سرمایه داخلی و خارجی در پروژه های بزرگ در قالب فاینانس است. وی اضافه کرد: راه سوم نیز استفاده از اعتبارات ویژه است که برای بعضی موارد خاص اتفاق می افتد و می‌تواند بخشی از اعتبارات منطقه ای و استان را افزایش دهد. نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به عنوان مثال مهار آب های مرزی یک سیاست در راستای جذب اعتبارات ویژه بود که از همین طریق نزدیک هزار میلیارد تومان برای انتقال آب ارس به تبریز هزینه شد. میرتاج الدینی ادامه داد: در جهت احیای دریاچه ارومیه نیز دو هزار میلیارد هزینه شده از محل اعتبارات ویژه است که با تلاش نمایندگان حاصل می شود.