آرمان تبریز-جایگاه‌داران سوخت به عنوان توزیع‌کنندگان یکی از کالاهای استراتژیک در کشور سال‌هاست که با بی‌توجهی دولتیان مورد بی‌مهری قرار گرفته و با تحمل تورم بالا و کمرشکن در کشور با نرخ‌های دستوری و غیرمنصفانه کارمزدی، مشغول ارائه خدمات به هم‌میهنان خود هستند.

آرمان تبریز-جایگاه‌داران سوخت به عنوان توزیع‌کنندگان یکی از کالاهای استراتژیک در کشور سال‌هاست که با بی‌توجهی دولتیان مورد بی‌مهری قرار گرفته و با تحمل تورم بالا و کمرشکن در کشور با نرخ‌های دستوری و غیرمنصفانه کارمزدی، مشغول ارائه خدمات به هم‌میهنان خود هستند.

به گزارش خبرگزاری ما به نقل از فارس، انصاف می‌طلبد هر جا افرادی که در خط مقدم خدمت به جامعه قرار دارند، اگر بیشتر هم مورد توجه قرار نگیرند مورد بی مهر و یا کم توجهی هم نباشند.

اتحادیه‌های صنفی زیرمجموعه‌ای از نهادهای مدنی و مردمی بزرگ و موثر در اقتصاد کشور محسوب می‌شوند که براساس قانون نظام صنفی وظایف مشخص و معینی را عهده‌دار می‌باشند تا بتوانند با اتکای به آن ضمن ایفای نقش و وظیفه خود از حقوق تمامی اصناف و مصرف‌کنندگان نیز دفاع کنند.

 در این بین، یکی از اقشار زحمتکش و گمنام جامعه که در روزهای سخت و بحرانی؛ مثل سیل و زلزله و سوانح طبیعی و غیرطبیعی همچنین در روزهای سرور، شادی و اعیاد، به‌صورت شبانه‌روزی و بدون منت به خدمتگزاری مردم‌ مشغول بوده و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، صنف مهم و حساس جایگاه‌داران به همراه  هزاران نفر از کارگرانشان هستند.

این صنف حساس و مهم، چند سالی است که از طرف دولت تدبیر و امید مورد بی‌مهری و بی‌تدبیری  قرار گرفته‌اند.

  جایگاه‌داران سوخت، این توزیع‌کنندگان یکی از کالاهای استراتژیک در کشور سال‌هاست که با بی‌توجهی دولتیان مورد بی‌مهری قرار گرفته و با تحمل تورم بالا و کمرشکن در کشور با نرخ‌های دستوری و غیرمنصفانه کارمزدی، مشغول ارائه خدمات به هم‌میهنان خود هستند.

متاسفانه دولت تدبیر و امید با بی‌برنامه‌گی‌ها و با عدم توجه به این صنف مهم و زحمتکش سال‌هاست که موجب انباشته شدن مشکلات و نارسایی‌های این خدمتگزاران مردم شده‌اند.

یک فرد منصف، بی‌طرف و یک خبرنگار هنگامی‌که پای صحبت‌ها و درد دل‌های مسوولان این صنف می‌نشیند، تازه متوجه می‌شود که اکثریت این صنف سرمایه‌گذار در این شرایط سخت تورم و گرانی چگونه در حال نابودی و ورشکستگی هستند.

دولت به دغدغه‌ جایگاه‌داران کم توجه است

امروز موفق شدیم در دفتر کار رئیس انجمن جایگاه‌داران استان آذربایجان‌شرقی که یکی از فعالاترین انجمن‌های تشکیل‌دهنده کانون سراسری و کشوری جایگاه‌داران هستند، حضور یافته و به دغدغه‌های بجا و منطقی این  نماینده جایگاه‌داران گوش فرادهیم.

سلمان امیری به عنوان نماینده و رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران بوده و اینک مسوولیت سازماندهی و مدیریت و دفاع از حقوق  این صنف حساس و مهم را برعهده گرفته است.

نماینده جایگاه‌داران  به جهت سابقه سال‌ها خدمت و جانفشانی برای سربلندی و حفظ  کشور و نظام در این شرایط سخت از یک طرف دغدغه، نگرانی مردم، کشور و انقلاب  را دارند و از طرف دیگر به جهت قبول نمایندگی جایگاه‌داران شاهد بی‌‌توجهی دولت به تباه شدن حقوق حداقلی و شاهد ورشکستگی اکثریت صنفی هستند که مسوولیت دفاع از حقوق، سرمایه و امنیت شغلی آنان را برعهده دارند.

مقدمه را کوتاه می‌کنیم و پای صحبت رئیس انجمن و نایب رئیس اتحادیه جایگاه‌داران می‌نشینیم.

به‌عنوان اولین سوال، لطفا بفرمائید که  مهم‌ترین مشکلات همکاران شما  که امروز  موجب اعتراض جایگاه‌داران شده است، چیست ؟

البته به جهت عدم توجه کافی و نبود گوش شنوا در وزارت مربوطه، متاسفانه مشکلات و نابسامانی‌های این صنف آن‌قدر افزون گردیده و بر روی هم انباشته شده است که بیان همه آنها مجال و فرصت بسیاری را می‌طلبد.

ولی به‌صورت فهرست‌وار مهم‌ترین، ضروری‌ترین و اولویت‌دارترین  مشکلات امروز صنف جایگاه‌داران عبارتند از:

۱- عدم پرداخت تعدیل سال ۹۷ برمبنای تورم سالانه اعلامی خود دولت که هر سال پرداخت می‌شد.

۲- مقاومت دولت در اجرای قانون تغییر نظام ‌پرداخت کارمزد به حق‌العمل که مصوب مجلس شورای اسلامی است.

۳- مشکل حمایت وزارت نفت از شرکت‌های رانتی برندینگ و تلاش در جهت گسترش کمی و کیفی آنان و فشارهای پنهان و آشکار بر جایگاهداران برای عضویت در این شرکت‌ها برخلاف نظر مجلس که برتوقف و برچیده شدن این شرکت‌ها تاکید دارند.

۴- متاسفانه دولت و وزارتخانه بر خلاف سیاست‌های کلی نظام و برنامه چشم‌انداز توسعه و برنامه‌های کلان کشور در مسیر نابودی صنعت سی ان جی و در نتیجه سرمایه‌گذاری‌های عظیمی که در این حوزه صورت گرفته است، حرکت می‌کند و باوجود تذکرات دلسوزان کشور هیچ‌گونه اقدامی در جهت اصلاح این رویه انجام نمی‌دهد.

موضوع تعدیل ۹۷ را کمی واضح‌تر توضیح دهید و بفرمائید که تعدیل مورد نظر جایگاه‌داران براساس چه اصولی پرداخت می‌شود و اختلاف نظر جایگاه‌داران با وزارت نفت و شرکت‌های تابعه در مورد تعدیل ۹۷ چیست؟

همان‌طوریکه مستحضرید نظام دریافتی جایگاه‌داران از بابت حق‌الزحمه توزیع فرآورده در جایگاه‌ها تا قبل از تصویب تغیرنظام کارمزدی به حق‌العمل‌کاری در ذیل بند ۱۴ بوجه سال ۱۳۹۸ که به‌صورت کارمزدی انجام می‌شد به این صورت که جایگاه‌دار شبیه سایر کارکنان دولت از اول ماه تا آخر ماه تحت نظر شرکت پخش، سوخت را از انبار شرکت نفت خریداری می‌کرد و به قیمت خرید آن‌را به مشتریان خود عرضه می‌کرد و در آخر هرماه، میزان فروش هر جایگاه سوخت محاسبه می‌شد و براساس مقدار فروش فرآورده به جایگاه‌دار کارمزد پرداخت می‌شد.

متاسفانه این پرداخت بسیار اندک نیز با تاخیر زیادی انجام می‌گرفت، البته چند ماهی است که با اعتراض جایگاهداران و تدبیر رئیس محترم پخش، این شیوه مقداری اصلاح گردید و جایگاهدار مقداری از  کارمزد خود را از فروش فرآورده برداشت می‌کرد.

در مورد تعدیل نیز تاکنون شیوه پخش به این‌گونه بوده است که در اواخر هر سال بر اساس تورم پیش‌بینی شده دولت و به مقدار افزایش حقوق کارگران و هزینه‌های جایگاه، تعدیل محاسبه می‌شد و در اواخر هرسال بابت جبران قسمتی از تورم و بالا رفتن هزینه‌ها مبلغی به جایگاهداران پرداخت می‌شد.

آیا این پرداختی که براساس محاسبه تورم سالانه پرداخت می‌شد در سال ۹۷ به جایگاه‌داران پرداخت نگردید؟

بله کاملا صحیح می‌فرمائید، امروز مهم‌ترین مشکل جایگاه‌داران و اعتراض آنها به شرکت پخش، عدم پرداخت تعدیل سال ۹۷ است.

همان‌طوریکه همه مردم کشور می‌دانند و از نزدیک آن را لمس کرده‌اند، سال ۹۷ از لحاظ تورم و بالا رفتن هزینه‌ها برای همه بنگاه‌های اقتصادی سال سخت و طاقت‌فرسایی بود و همه مردم و بنگاه‌های اقتصادی با تمام وجود، گرانی‌های افسار گسیخته و کمرشکن را در سال ۹۷ تحمل کردند.

در سال ۹۷ حقوق کارگران که به قول آقایان حدود ۶۰% هزینه‌های جایگاهداران را تشکیل می‌‌دهد، براساس قانون بیش از ۳۶٪ افزایش داشت، سایر هزینه‌های جایگاه‌ها نیز به‌صورت سرسام‌آوری حتی گاهی دویست تا سیصد درصد با افزایش مواجه شد.

آیا در سال ۹۷ با اینهمه تورم و گرانی، نباید کارمزد جایگاه‌داران افزایشی داشته باشد؟

اینکه در سال ۹۷ با این‌همه تورم و گرانی که زندگی و آرامش همه اقشار جامعه را برهم زده است و همه شاهدیم که تمامی فعالان تولیدی و خدماتی بدون استثنا بها و قیمت خدمات و کالاهای خود را همگام با تورم بالا برده‌اند، در این میان تنها و تنها صنف جایگاه‌داران هستند که به جهت دستوری بودن، یارانه‌ای بودن و حساس بودن  قیمت فرآورده‌های سوختی، هزینه خدماتشان طول سال ۹۷ ثابت مانده و از بابت ۹۷ حتی یک ریال نیز تعدیل دریافت نکرده‌اند.

با وجود اهمیت ویژه پرداخت تعدیل و همه مشکلاتی که این مسئله برای جایگاه‌داران ایجاد کرده است، آیا تشکل‌های صنفی در پیگری این امر مهم اقداماتی انجام داده‌اند ؟

واقعیت این است که باتوجه به تجاربی که از سال‌های گذشته به‌دست آمده بود و با مشاهده تورم ویرانگر و اعلام  افزایش حقوق کارگران در سال ۹۷، همه تشکل‌های صنفی و نمایندگان جایگاه‌داران که از اول سال ۹۷ با تشکیل جلسات متعدد و مستمر با انجمن‌های استان‌ها و شرکت پخش و مسوولان مربوطه بر پرداخت به موقع و کمیت آن بر اساس تورم تاکید داشتند و به‌جد پیگیر بودند.

مسوولان طراز اول پخش ده‌ها بار چه در جلسات خصوصی با بزرگان و روسای تشکل‌ها و چه در جلسات رسمی صنف و در حضور ده‌ها نفر از جایگاهداران و روسای انجمن‌ها به تکرار و در چندین نوبت بر پرداخت سریع و کامل تعدیل ۹۷ تاکید کرده‌اند.

آخرین قولی که مسوولان محترم پخش در مورد زمان پرداخت تعدیل اعلام کردند ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ بود که به صراحت و در جلسات رسمی صنف اعلام کرده بودند تحت هر شرایطی تا ۲۰ اسفند تعدیل جایگاهداران را پرداخت خواهند کرد، جالب اینکه انجمن‌ها و تشکل‌ها نیز عین پیام و قول و قرار و تصمیمات روسای شرکت پخش را به جایگاه‌داران استان‌ها انتقال می‌دادند.

در هنگامی که یکی یکی  همه موانع پرداخت تعدیل ۹۷ با همکاری صادقانه جایگاه‌داران، نمایندگان محترم مجلس و شرکت پخش از جلو پای آقایان برداشته شد و رئیس محترم پخش اعلام کرده بود که قبل از عید تعدیل ۹۷ یا به‌صورت نقدی و یا از طریق فرآورده و تهاتری حتما و یقینا پرداخت خواهد شد که به ناگاه در ۲۸ اسفند و شب عید، با دخالت از ما بهتران و به‌دستور مقامات وزارت اعلام شد که پرداخت تعدیل با مشکل مواجه شده است.

البته اعلام غیرمنتظره این تصمیم تنش‌آفرین‌ آن‌هم درست دو روز قبل از عید، آنچنان شوکی به صنف بزرگ و حساس جایگاه‌داران وارد کرد و جایگاهداران را آنچنان گرفتار کرد که هیچ‌کدام از همکاران نتوانستند با برنامه‌ریزی که برای دریافت تعدیل ۹۷ کرده بودند حقوق، عیدی، مطالبات کارگران و بدهی‌های معوق بانکی را پرداخت کنند.

آیا در مورد پرداخت تعدیل توافقی شده است و یا قول و قرارهایی بین نمایندگان صنف جایگاه‌داران و پخش فرآورده‌های نفتی انجام گرفته است؟

نه یکبار بلکه ‌ده‌ها بار مسوولان بلند پایه پخش از معاون و مدیر بازرگانی محترم گرفته تا مدیرعامل محترم پخش، در چندین جلسه رسمی و غیررسمی و در مقابل مسوولان تشکل‌های مرکزی و انجمن‌های استان‌ها و ده‌ها نفر از همکاران بنده، قول پرداخت حتمی و سریع تعدیل را اعلام کرده‌اند.

آقایان در مقابل ده‌ها نفر از جایگاهداران اعلام کرده‌اند که قبل از عید در هر شرایطی(حتی به‌صورت تهاتری و دادن فرآورده به‌جای مطالبات) قبل از پایان سال ، تعدیل ۹۷ را پرداخت خواهند کرد.

آخرین قولی که مسوولان محترم پخش در مورد زمان پرداخت تعدیل، این  بود که به صراحت و در جلسات رسمی صنف اعلام کرده‌اند، “تحت هر شرایطی تا ۲۰ اسفند تعدیل جایگاه‌داران را پرداخت خواهیم کرد، “جالب اینکه انجمن‌ها و تشکل‌ها نیز عین پیام و قول و قرار روسای شرکت پخش را به جایگاه‌داران استان‌ها انتقال داده‌اند.

البته تشکل‌ها و انجمن‌ها برای اینکه دشمنان نتوانند از این روش مدیریتی نسنجیده وزارت نفت، سوءاستفاده کنند و از عصبانیت به‌حق جایگاه‌داران بهانه‌ای به‌دست دشمنان نظام نیافتد، انصافاً  تلاش بسیاری کردند و جایگاه‌داران سراسر کشور را متقاعد کردند که نهایت تلاش و تدبیر را به‌کار گیرند تا در این موقعیت حساس کشور و در شرایط قبل عید و هنگام مسافرت هم‌میهنان عزیز به‌ جهت مشکلات مالی، نواقص و کاستی در توزیع سوخت ایجاد نشود.

همان‌طوریکه مشاهده کردید جایگاه‌داران ایثارگر، کارگران زحمتکش جایگاه‌ها‌ با چشمان اندوهبار و با قلبی مملو از درد و رنج و با جیب‌های خالی ولی به جهت کرامت نفس با روی گشاده و چهره خندان در ایام تعطیلات عید اجازه ندادند تا هیچ‌گونه خلل و مشکلی در ارائه خدمات مناسب به هموطنان گرانقدر ایجاد بشود.

اکنون که کار پرداخت تعدیل شما این‌گونه گره خورده است چه برنامه‌ای برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنید؟

جایگاه‌داران از نجیب‌ترین، شریف‌ترین و زحمتکش‌ترین اصناف و اقشار جامعه هستند و پیوسته با پرهیز از هرگونه زیاده‌طلبی حتی در بسیاری از موارد با درک وضعیت کشور از حقوق مسلم خود چشم‌پوشی کرده و  به حداقل‌ها اکتفا کرده‌اند.

ما به‌عنوان نمایندگان جایگاه‌داران،  بر مسوولان امر پیشنهاد می‌کنیم کارگروهی از مسوولان مربوطه، با مشارکت و با حضور نمایندگان قانونی صنف تشکیل گردد و با در  نظر گرفتن افزایش حقوق کارگران و هزینه‌های جایگاه‌داران و میزان تورم، مقدار منطقی و منصفانه تعدیل ۹۷ را در آن کارگروه  مشخص کند و اگر شرکت پخش، با مشکل نقدینگی مواجه است و توان پرداخت این حقوق قطعی و مسلم جایگاه‌داران را ندارد،می‌تواند از بابت مطالبات تعدیل جایگاه‌داران در سال ۹۷،  به‌صورت تهاتری فرآورده‌های سوختی به جایگاه‌داران تحویل دهد.

اگر تحویل فرآورده نیز  بنا به عللی امکانپذیر نبود نهایتا می‌توانند تعدیل ۹۷ را دقیقا محاسبه کنند و به عنوان دین و بدهی شرکت پخش و طلب جایگاه‌داران قید گردد و زمان مشخصی را برای پرداخت آن مشخص کنند تا در شرایط مناسب پرداخت گردد.

جایگا‌ه‌داران انسان‌های نجیب و فهیمی هستند که وضعیت کشور و مشکلات را همیشه درک کرده و آماده هرگونه از خودگذشتگی و همکاری هستند، ولی واقعیت این است که در اثر فشارهای مضاعف و سیاست‌های نسنجیده وزارت نفت، دیگر کارد به استخوان این قشر مظلوم  رسیده است و اکثرا ورشکسته شده‌اند و اغلب از هیچ‌گونه امنیت سرمایه‌ای، شغلی و درآمد مناسب و حداقلی برخوردار نیستند.

قطعا با ادامه این سیاست‌ها و روش‌ها و برخوردهای نامناسب کنونی بیم آن می‌رود که این صف خدوم کاملا نابود شوند و توان ادامه خدمت‌رسانی به کشور و مردم را از دست بدهد، ما به‌عنوان نمایندگان قانونی جایگاه‌داران موظفیم این شرایط بحرانی صنف را به‌گوش مسوولان محترم برسانیم و از همه مسوولان قوا در کشور طلب استمداد و اظهار تظلم  کنیم.

در کشورهای توسعه یافته، تجربه، کارآمدی و ارائه تسهیلات به موقع به اصناف ارائه‌کننده خدمات عمومی به مردم است که کارنامه دولتمردان را پربار و آنان را در نظر مردم قابل اعتماد و اطمینان می‌سازد اما ظاهرا در کشور ما در خیلی موارد ورق برگشته و گویا در اینجا به محض اینکه کسی در عرصه خدمت هر چقدر بیشتر آماده ورود به میدان خدمت شود، مسیر همواره برایشان ناهموارتر می‌گردد و از بام به دام می‌افتد تا مبادا نام یابد و کام گیرد و خدمتی شایسته مرتکب شود.

ما هم تا حدودی با این چرخه باطل آشنا هستیم و سناریوهای کارگردانانش را نیز می‌شناسیم و در آینده‌ای نه‌چندان دور دست‌هایی که در این سناریور باعث بدبینی مردم و افکار عمومی می‌شوند،برای همه آشکار و روشن خواهد شد.

  • منبع خبر : خبرگزاری فارس