آرمان تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: استان آذربایجان شرقی در تولید 30 محصول کشاورزی، رتبه های اول تا پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرنگارما در تبریز، مهندس اکبر فتحی در برنامه زنده تلویزیونی رویش که از شبکه سراسری آموزش پخش شد، ضمن بیان این مطلب افزود: در حوزه زراعت در بخش حبوبات و تولید عدس رتبه اول تا دوم کشور با سطح زیرکشت ثابت و طی سالهای مختلف به استان آذربایجان شرقی تعلق دارد در علوفه و تولید یونجه هم به لحاظ سطح زیرکشت و هم میزان تولید رتبه اول کشور به استان آذربایجان شرقی و در کل تولید علوفه با توجه به تعداد دام های استان، مقام اول تا سوم کشور به آذربایجان شرقی تعلق دارد.

وی با خاطرنشان ساختن این موضوع که در تولید گندم مقام چهارم کشوری به استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد، ادامه داد: در زیربخش باغبانی و تولید سیب مقام دوم کشور، تولید زردآلو رده اول، تولید سنجد رتبه اول کشور، در زغال اخته رتبه دوم کشوری و در سایر محصولات باغی رتبه های اول تا هفتم کشوری متعلق به استان آذربایجان شرقی است.

مهندس فتحی در خصوص تولیدات دام و طیور نیز، گفت: در زیربخش دام و طیور و تولید گوشت قرمز رتبه سوم کشوری به استان ما تعلق دارد. در تولید تخم مرغ استان آذربایجان شرقی به نوعی قطب تولید تخم مرغ کشور محسوب می شود و حدود ۱۰٫۵ درصد تخم مرغ کشور در استان آذربایجان شرقی تولید شده و از این حیث مقام سوم کشوری به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: در تولید جوجه یکروزه و مرغ مادر تخمگذار مقام سوم کشور مختص استان آذربایجان شرقی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت:​استان آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی(دیم-آبی) است که از این میزان ۸۰۰ هزار هکتار بصورت دیم مطلق و ۳۰۰ هزار هکتار به طور آبی کشت می شوند که ۱۰۵ هزار هکتار آن مربوط به باغات بوده و مابقی در حوزه زراعت قرار دارد.

مهندس فتحی با اشاره به این نکته که تقریباً ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی نیز بصورت نیمه آبی کشت می شوند، ادامه داد: میزان تولیدات کشاورزی استان آذربایجان شرقی بین ۴٫۸ تا ۵ میلیون تن متغیر بوده که در سال ۹۸ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن از انواع محصولات زراعی، باغی و دام و طیور در استان تولید شد که دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن مربوط به بخش زراعت، یک میلیون تن مربوط به باغبانی و مابقی محصولات دامی را شامل می گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: استان آذربایجان شرقی به جزء محصولات گرمسیری که پتانسیل تولید در استان وجود ندارد در تولید اکثر محصولات کشاورزی مازاد بر مصرف استان، تولیدات کشاورزی دارد که هم به استانهای مجاور و هم به ۵۴ کشور جهان صادر می گردد.

وی در ارتباط با کشاورزی دانش محور نیز گفت: کشاورزی کشور و به تبع آن کشاورزی استان ما نیز نیاز مبرم دارد تا به سمت کشاورزی دانش محور حرکت نماید، با توجه به محدویت منابع خاکی و آبی و ضرورت تولید بیشتر از زمین های زراعی محدود و تامین نیاز غذایی رو به رشد کشور این نیاز به صورت ملموس قابل مشاهده می باشد.

مهندس فتحی افزود: در حوزه احداث گلخانه در استان آذربایجان شرقی نهضت گلخانه ای اتفاق افتاده و سرمایه گذاری های خوبی در این بخش انجام شده است به طوری که مدرن ترین گلخانه خاورمیانه در استان و در شهرستان جلفا احداث و راه اندازی شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به بحران آبی دریاچه ارومیه گفت: پرورش آرتیمیا در حوزه دریاچه ارومیه با استفاده از منابع آبی آن، یکی از مواردی است که سرمایه گذاران می توانند در این بخش سرمایه گذاری نموده و به فعالیت مشغول گردند پرورش خارشتر با توجه به شوری اراضی زراعی دریاچه و پرورش شتر از دیگر اولویت های سرمایه گذاری در حوزه دریاچه ارومیه می باشد.

وی اضافه کرد: کشت و فرآوری گل محمدی از گذشته های دور در استان آذربایجان شرقی مرسوم بوده است. سرمایه گذاری در حوزه توسعه گلستانهای گل محمدی استان از ظرفیت خوبی برخوردار بوده و مقام چهارم کشوری در تولید گل محمدی به استان آذربایجان شرقی تعلق دارد.

مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود در ارتباط با مشکلات و چالش های بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی، گفت: ناکارآیی بازار محصولات کشاورزی یکی از شاخص ترین چالش های موجود در بخش کشاورزی استان است، اگر بازار محصولات کشاورزی ساماندهی و اصلاح شود در تولید محصولات کشاورزی با مشکلی مواجه نخواهیم شد.