• تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ | کد خبر : 2257
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  گشایش موزه کلیسای سنت استپانوس
  آرمان تبریز- رئیس امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از گشایش موزه کلیسای سنت استپانوس شهرستان جلفا خبر داد . به گزارش آرمان تبریز،  مهدی بزاز دستفروش با اعلام این خبر گفت:  موزه کلیسای سنت استپانوس با همکاری دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع […]

  آرمان تبریز- رئیس امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از گشایش موزه کلیسای سنت استپانوس شهرستان جلفا خبر داد .
  به گزارش آرمان تبریز،  مهدی بزاز دستفروش با اعلام این خبر گفت:  موزه کلیسای سنت استپانوس با همکاری دفتر امور پایگاه های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس گشایش و به بهره برداری رسید.
  وی در تشریح جزئیات برپایی موزه کلیسای سنت استپانوس گفت: این موزه شامل دو بخش اصلی  و جنبی است. بخش اصلی آن مربوط به آثار بدست آمده از محوطه کلیسای سنت استپانوس، کتیبه ها و تصاویری از مکاتبات تاریخی کلیسای سنت استپانوس است و بخش جنبی آن نیز به معرفی کلیساهای تاریخی ارامنه ایران در قالب تصاویر و ماکت های سنگی اختصاص دارد .
  وی با اشاره به اینکه کلیسای سنت استپانوس به ثبت رسیده است، اختصاص بخشی از این مکان به عنوان موزه را در معرفی بیشتر تاریخ آذربایجان و آشنایی مردم با فرهنگ و تمدن مردم ضروری دانست.
  گفتنی است کلیسای سنت استپانوس در۱۶ کیلومتری شمال غربی شهرستان جلفا قرار دارد . مجموعه کلیسا از بخشهای مختلف تشکیل یافته ، سرتاسر نمای سنگی خارجی آن پوشیده از حجاری و مقرنس کاری می باشد و درون نمازخانه کلیسا نیز نقاشی های زیبایی روی بسترگچی نقش بسته که زیبایی و جلوه خاصی به بنا داده اند.
  کلیسای سنت استپانوس در سال۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی کشور و درسال  ۱۳۸۷درقالب مجموعه کلیساهای ارامنه ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .

   

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب