آرمان تبریز- عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز بر ضرورت اماده سازی زیرساخت های کلانشهر تبریز و فعالیت در زمینه پدافند غیرعامل برای مواجهه با بحران ها تاکید کرد.

آرمان تبریز- عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز بر ضرورت اماده سازی زیرساخت های کلانشهر تبریز و فعالیت در زمینه پدافند غیرعامل برای مواجهه با بحران ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ سعید نیکوخصلت در دیدار با سرپرست گروه برنامه ریزی بحران و پدافندغیرعامل شهرداری تبریز در نخستین روزهای کاری سال جدید گفت: حضور در پدافند غیرعامل در همین روزهای نخستین سال نشان از اهمیت موضوع دارد و باتوجه به موقعیت جغرافیایی و از سوی دیگر واقع شدن تبریز بر روی گسل، نیازمند استفاده از تجربه متخصصان در حوزه شهرسازی است اما تاکنون شاهد مشکلات مختلف در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به ضرورت های آمادگی شهر برای مواجهه با بحران‌های مختلف یادآور شد: طی سال های اخیر به جز  سامان‌دهی مسیل مهرانه رود چندان روش‌های اطمینان بخش مگاپروژه‌ای در خصوص پدافند غیرعامل صورت نگرفته و از سوی دیگر امروز در بعضی از مسیل‌های شهر تبریز ساختمان‌سازی شده است.

نیکوخصلت همچنین بی توجهی به گسل تبریز در توسعه شهری را از دیگر بحران های فرو خفته شهر دانست و افزود: در مناطقی بر روی گسل و بخش های حاشیه‌نشین بدون دسترسی مناسب به محله‌ها ساخت و سازهای غیراصولی صورت گرفته که برای پیشگیری از وقوع بحران شدیداً نیازمند قوانین بازدارنده از یک طرف و از طرفی رویکردهای تشویقی برای نوآفرینی بافت حاشیه نشین هستیم.

عضو شورای شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود در این دیدار گفت: از سوی دیگر ضروریست نسبت به دیدگاه نویزهای مخابراتی در سطح شهر تجدید نظر صورت گیرد و از روش‌های مقابله با نویز رایج استفاده شود و حتما در خصوص دکل‌های مخابراتی و برق اطلاع‌رسانی و اقدامات مناسب انجام دهیم.

نیکوخصلت با تاکید بر اینکه پدافند غیرعامل علم و تخصصی بسیار پیشرفته است و مدیریت آن نیز می‌تواند یکی از جایگاه‌های مهم برندینگ شهری به‌حساب آید، اظهار داشت: در طول یک و نیم سال گذشته با صاحبنظران دانشگاهی در زمینه پدافند غیرعامل و وضعیت بحرانی منطقه حاشیه‌نشین تبریز جلسات مکرر داشته‌ام و طرح‌های خوبی ارائه‌ شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز ضمن همدردی با شهروندان استان های مختلف در وقوع سیل در روزهای نخستین سال جدید یادآور شد: از مدیریت‌های استراتژیک شهرداری نیز می‌توان به مدیریت بحران اشاره کرد  که در کنار مدیریت جدید پدافند غیرعامل با روحیه همکاری همراه با ارگان‌های دیگر مدیریت شهری و استانی، شهری ایمن را برایمان به ارمغان آوردند و امید که با گام‌هایی موثر دیگر شاهد تکرار وقایعی مانند آق‌قلا یا شیراز نباشیم.

در این دیدار همچنین سرپرست گروه برنامه ریزی بحران و پدافندغیرعامل شهرداری تبریز ضمن عرض تسلیت برای از دست دادن شهروندان عزیز در حادثه سیل طی روزهای اخیر ابراز امیدواری کرد با جدی گرفتن تامین زیرساخت های شهری برای مقابله با بحران ها دیگر شاهد از دست دادن عزیزان خود در حوادث طبیعی نباشیم.

 حسین آذرنیا در این میان توسعه فرهنگی و زیرساختی شهر را نیازمند همکاری تمام نهادهای مرتبط دانست و باگزارش چشم انداز یک ساله مدیریت پدافندغیرعامل شهرداری تبریز به استفاده از توانمندی دانشگاه تبریز در پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده تاکید کرد.