• تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ | کد خبر : 19464 | ساعت : ۲۱:۱۲:۱۱
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  با هزینه ای بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال توسط شهرداری منطقه ۴ تبریز،
  پروژه کانال ستارخان، معضل زیست محیطی غرب شهر را پایان می دهد
  آرمان تبریز-پروژه زیست‌محیطی و خدماتی پوشش کانال ستارخان، با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال توسط شهرداری منطقه ۴ در دست اجرا است.

  به گزارش خبرنگار ما در تبریز، کانال خیابان ستارخان، از کانال‌های قدیمی دفع فاضلاب و آب‌های سطحی شهر تبریز است. مسیرهای شمس تبریزی، منجم، توکلی، شهید قره‌‌باغی و پاسداران، ورودی‌های بالادست این کانال را تشکیل می‌دهد.
  با توجه به «وضعیت روباز کانال»، تولید بوی نامطبوع و تجمع حیوانات موذی، کانال را به یک معضل زیست‌محیطی در سطح منطقه، تبدیل کرده ‌بود. بعلاوه، این کانال، از لحاظ ایمنی نیز برای شهروندان خطرساز بود و هر آن، احتمال می‌رفت تا خطری ناگوار در بخش‌های مختلف مسیر کانال، روی دهد.
  مجموع این عوامل، «پوشش کانال» را به یکی از مطالبات به‌حق شهروندان تبدیل کرده‌ بود.
  از این رو، شهرداری منطقه۴، طرح پوشش کانال را در سه فاز طبق طرح ارائه شده از سوی مشاورین ذیصلاح، در دستور کار خود قرار داد. در این راستا، عملیات تخریب کانال بتنی اجرا و لوله‌های ۱۲۰۰میلی‌متری پلی‌اتیلنی، جایگزین شد. این لوله‌ها، با توجه به محاسبات فنی و طراحی‌های دقیق، از نظر تحمل فشار و بار ترافیکی دارای مقاومت بالایی هستند.
  فاز اول پروژه، به طول ۱۵۰۰ متر و فازهای دوم و سوم به طول ۱هزار متر ‌است.
  کانال خیابان ستارخان، از پروژه‌های موثر زیست‌محیطی در شهر تبریز است که در «مدت ۲ ماه» و با «هزینه‌ای بالغ بر ۴۰میلیارد ریال» به ثمر می رسد و  با حل معضل دفع آب‌های سطحی مسیر، نقش موثری در کاهش هزینه‌های خدماتی منطقه دارد.
  اجرای این پروژه، علاوه بر تاثیرت زیست‌محیطی و ایمن‌سازی، از نظر ترافیکی نیز حائز اهمیت است؛ به طوری که بعد از اجرای پروژه، عرض خیابان ۱.۵ متر افزایش و بار ترافیکی منطقه، کاهش می باید.
  رفع عوامل آلاینده زیست‌محیطی»، «هدایت اصولی آب‌های سطحی»، «افزایش ایمنی شهروندان» و «تعریض و تحکیم مسیر ترافیکی» از دستاوردهای مهم این پروژه عمرانی و خدماتی است که با تلاش و همت معاونت فنی و عمرانی شهرداری منطقه ۴ تبریز به ثمر می رسد.

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب