آرمان تبریز-مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در جلسه قرارگاه پدافند شیمیایی استان، گفت: این قرارگاه در جهت سامان‌دهی سيستم دفاعی منطقه با رويكرد كاهش خطر و مصون‌سازی زيرساخت‌های شيميايی راه‌اندازی شده و رسالت آن، مصون‌سازی زیرساخت‌ها در برابر آسیب‌ها و تهدیدات احتمالی دشمن است.

آرمان تبریز-مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی در جلسه قرارگاه پدافند شیمیایی استان، گفت: این قرارگاه در جهت سامان‌دهی سیستم دفاعی منطقه با رویکرد کاهش خطر و مصون‌سازی زیرساخت‌های شیمیایی راه‌اندازی شده و رسالت آن، مصون‌سازی زیرساخت‌ها در برابر آسیب‌ها و تهدیدات احتمالی دشمن است.
محمدباقر آقایی با بیان اینکه فعالیت و تشکیل منظم جلسات قرارگاه پدافند شیمیایی یک امر ضروری است، اظهار داشت: آذربایجان شرقی، یک استان صنعتی است و تعداد قابل توجهی از واحدهای صنعتی شیمیایی در این استان مستقر هستند و از طرفی این استان در چهارراه مواصلاتی ریلی، جاده‌ای قرار دارد و هر روز شاهد تردد بالایی از محموله‌های شیمیایی و سوختی پرخطر در جاده‌ها و خطوط ریلی هستیم.

وی افزود: بر این اساس رعایت اصول و مبانی پدافند غیرعامل در حوزه شیمیایی یک امر مهم و حساس در این استان به شمار می‌آید که امیدواریم با پویایی قرارگاه پدافند شیمیایی شاهد به حداقل رسیدن آسیب‌ها باشیم.

آقایی افزود: قرارگاه پدافند شیمیایی استان در جهت ساماندهی سیستم دفاعی منطقه با رویکرد مهندسی کاهش خطر و مصون‌سازی زیرساخت‌های شیمیایی و پتروشیمی استان، باید فعال باشد لذا آموزش، فرهنگ سازی و ارتقای مصونیت از اولویت‌های حوزه پدافند شیمیایی استان است.

محمدی، معاون عملیاتی سپاه عاشورا نیز آماده بودن در برابر هرگونه حوادث شیمیایی را مستلزم تهیه طرح‌ها و سناریوهای رزمایش‌های مختلف در این زمینه دانست و گفت: برای آماده سازی و تهیه این طرح ها و سناریوها، رصد و پایش مراکز خطرزای شیمیایی استان را باید بصورت مرتب انجام دهیم چراکه رصد و پایش تهدیدها، آموزش و اطلاع رسانی به افکار عمومی، امداد، نجات و درمان، نظم و امنیت و اسکان اضطراری در مواقع بحرانی از جمله ماموریت‌های این قرارگاه است.

وی با اشاره به آمار مصدومان در واحدهای تولید مواد شیمیایی و حمل و نقل این مواد، بر انجام رزمایش‌های شیمایی و آموزش جامعه هدف در راستای صیانت از جان انسان‌ها تاکید کرد.

در این جلسه اعضای قرارگاه پدافند شیمیایی جهت مقابله با تهدیدات این حوزه به بیان دیدگاه های خود پرداختند.