آرمان تبریز-در جهت آشنایی هرچه بیشتر شهروندان با غرفه های نمایشگاه توانمندی های بانوان فرهنگ سرای بزرگ الغدیر به ارائه توضیحات مختصر در اینباره می پردازیم.

آرمان تبریز-در جهت آشنایی هرچه بیشتر شهروندان با غرفه های نمایشگاه توانمندی های بانوان فرهنگ سرای بزرگ الغدیر به ارائه توضیحات مختصر در اینباره می پردازیم.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز، در جهت آشنایی هرچه بیشتر شهروندان با غرفه های نمایشگاه توانمندی های بانوان فرهنگ سرای بزرگ الغدیر که از یازدهم اسفند ماه در محل موزه عکس شهدای این مجموعه دایر شده است، به ارائه توضیحات مختصر در اینباره می پردازیم.

غرفه بافتنی
بافندگی یا بافتنی گونه‌ای از صنایع دستی است که با بافتن نخ و تبدیل آن به پارچه انجام می‌شود. در بافتنی، نخ‌ها بصورت حلقه‌هایی در هم تنیده می‌شوند. بافندگی هم از طریق دست و هم ماشینی انجام می‌گیرد که سبک‌ها و مدل‌های گوناگون دارد. این تفاوت در گونه نخ‌ها و همچنین ضخامت میل بافندگی است. انواع مصنوعاتی مانند دستکش، جوراب، کلاه، شال گردن و … که با کمک میل، قلاب و نظیر آن و با الیاف طبیعی تولید می‌شوند جزو بافتنی‌ها به حساب می‌آیند. آموزش بافتنی در فرهنگسرای الغدیر به دو صورت دو میل و تک میل برگزار می‌شود

غرفه آشپزی
با توجه به این که بانوان تبریزی در حوزه ی پخت و پز(مخصوصا غذاهای سنتی) ، شهره خاص و عام اند و از طرفی برگزاری دوره های مختلف آموزش آشپزی با مربیان مجرب در فرهنگسرای الغدیر ؛ باعث شد تا علاقه مندان از غرفه آشپزی دایر شده در نمایشگاه دستاوردهای هنری بانوان که شامل انواع غذاهای سنتی و مدرن بود، استقبال گسترده ای را به عمل آورند.

غرفه سفالگری
سفال گری یکی از قدیمی ترین صنایع بشری است و در تمامی تمدن های شناخته شده جهان، یکی از صنایع، حرفه ها و هنرهای مطرح، و عرصه ای برای بروز خلاقیت هنری گروهی از صنعتگران و هنرمندان آن بوده است.
در این غرفه تولیداتی از قبیل :ظروف سفالی ،تابلو های نقش برجسته و کنده کاری با گل رس وو کائولین(گل سفید) دیگر محصولات سفالی زیبا را برای بازدید عموم به نمایش گذاشته است

غرفه خیاطی
خیاطی هنری است که اگر یک بانوی هنرمند آن را بیاموزد می تواند با استفاده از وسایلی نظیر پارچه ، نخ، و سوزن و الگو و یک چرخ خیاطی آثار زیبایی را خلق نماید و در هزینه های تهیه لباس برای خود و خانواده خود صرفه جویی بسیار نماید و یا با اشتغال در این زمینه برای خود کسب درآمد نماید.
در فرهنگسرای الغدیر نیز هنرآموزان دوره های خیاطی در نمایشگاه دستاوردهای هنری این مجموعه ، اقدام به عرضه کارهای هنری خود شامل لباسهای مجلسی اعم از لباس عروس ، لباسهایی با طرح سنتی و انواع پیراهن و بلوز و لباسهای بچه گانه و غیره نمود که مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.

غرفه سیاه قلم، خوشنویسی و نقاشی
هنر سیاه قلم ، نقاشی و خوشنویسی جزو هنر های ترسیمی و تجسمی می باشند که ترسیم آنها در آرامش روح و روان انسان نیز تأثیر بسزایی دارند که در این خصوص نیز در نمایشگاه دست آوردهای هنری بانوان فرهنگسرا، غرفه ای به این هنراختصاص داده شد و آثار زیبای هنر آموزان به نمایش گذاشته شدند.

غرفه چرم دوزی
هم زمان با برپایی نمایشگاه دست آوردهای هنری بانوان،غرفه چرم دوزی تولیدات خود از قبیل انواع کیف پول،کیف مجلسی ،کیف بغلی،جاکلیدی و…را برای بازدید و خرید به نمایش گذاشته است.
چرم دوزی یک هنر زیبا می باشد که با وسایلی نظیر چرم ، تخته پلاستیک ، چکش ، نخ و سوزن و… میتوان آثار زیبایی را خلق نمود.

غرفه نقطه کوبی
نقطه کوبی؛ بدین صورت است که پس از تهیه ی سفال خام ، سطح آن توسط سمباده کاملا صیقل داده شده و سپس با رنگ آکرولیک پوشش داده می شود . این مهم با دقت هر چه تمام تر باید صورت پذیرد تا پستی و بلندی روی ظرف دیده نشود چون در کار حصولی خلل ایجاد می کند .
پس از رنگ زمینه و خشک شدن آن طرح مورد نظر روی ظرف کشیده می شود ، رنگ بندی انجام گردیده و سرآخر توسط دورگیرهای ویترای نقطه ها چیده می گردد.
اندازه و فاصله ی بین نقطه ها باید با همدیگر یکسان بوده باشد .هنر نقطه کوبی ، هنرزیبایی است به شرطی که طرح و رنگ بندی و ظرافت انجام کار در آن به خوبی اجرا گردد .

غرفه ورنی بافی، گلیم بافی،ممقان دوزی و سرمه دوزی، دیوارکوب و پادری
هم زمان با برپایی نمایشگاه دست آوردهای هنری بانوان فرهنگسرا، انواع گلیم ،ورنی ،دیوار کوب و پادری در رنگ ها و طرح های متنوع و زیبا که نشلنگر هنرمندی هنرآموزان دوره های آموزشی فرهنگسرا بود، در معرض دید عموم قرار گرفت.
هنر ممقان دوزی همان دوخت اصیل خطه ی آذربایجان و مخصوصا شهرستان ممقان به شمار می آید که انواع دوخت ها را با نخ ابریشم در پارچه های معمولی شامل می شود.
هنر سرمه دوزی هم یکی از انواع هنرهای زیبای دستی است که در آن با استفاده از پارچه و انواع سرمه می توان آثار زیبایی را خلق نمود که شامل انواع رومیزی ، سجاده و … است . اثرهای هنری سرمه دوزی نیز در این غرفه چشمان مراجعه کنتدگان را می نوازد .

غرفه عروسک های نمدی
در این غرفه با استفاده از پارچه های نمدی ،نخ و سوزن و الگو، انواع کارهای تزیینی برای اتاق کودک ، سیسمونی ، پادری نمدی ، رومیزی نمدی، کیف و سرویس آشپزخانه به معرض نمایش گذاشته شده است.

غرفه خانه فرهنگ مادر و کودک فرهنگ سرا
غرفه ی واحد مادر و کودک فرهنگسرا در محل نمایشگاه بزرگ دست آوردهای هنری بانوان فرهنگسرا دایر و میزبان علاقه مندان و همشهریان گرامی است .

در این نمایشگاه اسباب بازی های مختلف حوزه ی کودک چون جورچین اشکال هندسی ، کلبه ی جنگلی ، جورچین معماری ایرانی ، سرگرمی سازه ای و ساختنی ها در راستای پرورش مهارت های جسمی و حرکتی و هم چنین مهارت های ذهنی کودکان ، عرضه گشته و کاتالوگ های گوناگون فرهنگی در حوزه ی روابط مادر و کودک در اختیار عزیزان قرار می گیرد.

غرفه گل و گیاه
در غرفه ی فوق الذکر انواع مختلفی از گیاهان و گل های آپارتمانی ارائه شده است، وجود گل و گیاه در منزل اسباب شادابی و فرح روح انسان و انبساط باطن است و امروزه که جامعه به سمت صنعتی شدن می رود ، مردمان جوامع شهری باید در فکر ایجاد یک محیط هرچند کوچک گل و گیاه در منزل باشند

غرفه موسسات قرآنی جامعه القرآن و مهد قرآن و موسسه جهاد دانشگاهی
در نمایشگاه توانمندی های بانوان موسسات قرآنی جامعه القرآن و مهدقرآن فرهنگ سرای بزرگ الغدیر به ارائه محصولات فرهنگی قرآنی خود پرداخته اند، همچنین موسسه جهاد دانشگاهی فرهنگ سرای الغدیر نیز نمونه ای از فعالیت های آموزشی خود را به نمایش گذاشته است.

غرفه یوسی مس و آی مت

آی مت یک برنامه ریاضی خلاقانه است که در تطبیق با روش یادگیری ریاضی کودکان طراحی شده است و هدف آن پرورش خلاقیت و در کنار آن توسعه توانایی تفکر در کودکان است که در این نوع روش، کودک یاد می گیرد تا از استعداد های حسی خود برای شناخت، مشاهده و حفظ مفاهیم استفاده کرده و سپس از طریق تفکر عقلانی، توانایی تصمیم گیری پیدا کرده و از آن طریق توانایی حل مشکلات را بدست آورد.

روش آموزشی یو سی مس UCMAS کاملاً در دنیا شناخته شده است و دانشمندان بسیاری آنرا ستوده اند. روش محاسبه ذهنی با چرتکه بر اساس مطالعات به عمل آمده نه تنها باعث افزایش توان حل مسایل اصلی ریاضی می شود بلکه دارای فواید بسیار مهم تری برای دانش اموختگان همانند : افزایش قدرت تمرکز، افزایش اعتماد بنفس، افزایش سرعت و دقت و حافظه قدرتمند دارد
غرفه مجموعه ورزشی فرهنگ سرای بزرگ الغدیر

در راستای ارتقای سلامت عمومی و ترویج ورزش های همگانی، مجموعه ورزشی فرهنگ سرای بزرگ الغدیر دوره های مختلف ورزش های مهارتی و حرکات اصلاحی (ورزش درمانی) را در تمامی مقاطع سنی برای آقایان و بانوان برگزار می نماید که در این نمایشگاه غرفه ای نیز به مجموعه ورزشی فرهنگ سرای بزرگ الغدیر اختصاص یافته بود.