آرمان تبریز-سیاسی/جیم لوب معتقد است که جایگزینی یک چهره‌ تند به جای ظریف دقیقا همان چیزی است که بولتون و دیگران در این زمان می‌خواهند.

آرمان تبریز-سیاسی/جیم لوب معتقد است که جایگزینی یک چهره‌ تند به جای ظریف دقیقا همان چیزی است که بولتون و دیگران در این زمان می‌خواهند.

حسین نیازبخش- به گزارش خبر فوری، چند روز قبل، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان طی پستی اینستاگرامی اعلام کرد که از مقام خود استعفا داده است. بعد از انتشار این خبر، بسیاری از کارشناسان و سایتهای خبری ایران و جهان در شوک فرو رفتند.

سی ان ان یکی از آن رسانه‌های خبری بود که جریان عادی خبرهای خود را قطع کرد و در خبری فوری استعفای ظریف را پوشش داد. سی ان ان با خبرنگار خود در حوزه ایران صحبت کرد و خبرنگار هم این خبر را بسیار شوکه کننده و عجیب دانست.

مساله ظریف البته خیلی طول نکشید. صبح دیروز-چهارشنبه- رئیس جمهور روحانی طی نامه ای مخالفت خود را با استعفای محمد جواد ظریف اعلام کرد. روحانی در این نامه نوشت: “پذیرش استعفای شما را بر خلاف مصالح کشور می‌دانم و با آن موافقت نمی‌کنم… تمام دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی باید در هماهنگی کامل با وزارت خارجه باشند.”

پس از استعفای ظریف، رسانه های بسیاری به تحلیل این موضوع پرداختند. برخی مانند رویترز تاکید کردند که علت استعفای ظریف فشار مخالفان داخلی او و سیاستش در قبال برجام بوده است. برخی دیگر، سفر بشار اسد(رئیس جمهور سوریه) به ایران و ملاقاتش با رئیس جمهور ایران و مقام معظم رهبری را که بدون حضور و اطلاع ظریف انجام گرفت، علت این ناراحتی و در نتیجه استعفای وزیر امور خارجه ایران می‌دانند.

خبر فوری در این رابطه مصاحبه ای اختصاصی را با یکی از روزنامه نگاران مشهور آمریکایی داشته است.
جیم لوب، روزنامه نگار مشهور آمریکایی و مسئول دفتر واشنگتن روزنامه اینتر پرس IPS از سال ۱۹۸۹ تا کنون است. او یکی از منتقدان سرسخت ترامپ در زمینه سیاست خارجی است و در این زمینه مقالات بسیاری را نگاشته است. او همچنین از جمله تحلیلگرانی است که در مورد روابط ایران و آمریکا مقالاتی را نگاشته است.

از جیم لوب درباره‌ علت استعفای ظریف از دیدگاهش پرسیدیم و اینکه خود او کدام علت را در مورد استعفای ظریف درست می‌داند؟

جیم لوب در پاسخ تاکید دارد که بعید است استعفای ظریف ربطی به جریان برجام و یا حتی FATF و مخالفت برخی جناحهای داخلی با او باشد. از نظر لوب این استعفا ربطی هم به فشارهای اروپا و آمریکا برای فعالیتهای موشکی ایران هم ندارد.

جیم لوب معتقد است استعفای ظریف نوعی واکنش احساسی نسبت به حوادث اخیر و ناهماهنگی های تیم داخلی دولت و یا مجلس ایران نسبت به مسائل بین المللی است. به خصوص مساله سفر بشار اسد به ایران ظریف را تا حدی ناراحت کرده و باعث شد او استعفا بدهد.

لوب در این رابطه معتقد است : “به نظر من ظریف تلاش کرده است که گله و ناراحتی اخیر خود را که در چند مورد تشدید شده بود، به ویژه ناراحتی حاصل از غیبت او در دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه ابراز کند. در نتیجه، هیچ شاهدی وجود ندارد که ظریف به دلیل اختلاف نظر در این مورد که ایران باید در برجام بماند یا نه یا اموری از این قبیل، استعفا داده است.”

برخی سایتهای خبری اسرائیلی بعد از استعفای ظریف اعلام نمودند که استعفای ظریف آغاز خروج ایران از برجام است. اورشلیم پست سایت خبری صهیونیستی ای بود که طی تحلیلی بر این امر تاکید کرد که احتمالا خروج ظریف از کابینه روحانی به معنی خروج ایران از برجام است و بدون ظریف، ایران به زودی از معاهده هسته ای خارج می‌شود.

از جیم لوب در این باره پرسیدیم و اینکه چقدر حضور ظریف در بقای برجام موثر است و به خصوص آمریکایی ها نسبت به نبود ظریف در راس وزارت امور خارجه چه واکنشی نشان خواهند داد؟

لوب در پاسخ تاکید دارد که بدون شک نبود ظریف در وزارت امور خارجه موجب خوشحالی آمریکایی‌ها و به خصوص جنگ طلبان اطراف ترامپ مانند جان بولتون می‌شود.

جیم لوب در این رابطه می‌گوید: ” واضح است که نیروهای تندرو و جنگ طلب در داخل آمریکا و اطراف ترامپ، به رهبری جان بولتون و مایک پومپئو، از استعفای ظریف خوشحال شده و دوست دارند کسی جایگزینش شود که مثل او شناخته شده نبوده و وجهه‌ بین المللی نداشته باشد.”

از نظر جیم لوب ظریف آن چنان روابط خوبی با روزنامه نگاران آمریکایی و غربی، سیاستمداران بزرگ خارجی و اندیشکده ها ایجاد کرده است که تلاش آمریکا حهت محدود سازی ایران یا فشار ترامپ بر مجامع جهانی برای ایجاد اتحاد علیه کشورمان را بسیار سخت کرد. حال اگر ظریف نباشد و چهره ای کمتر شناخته شده به جای او بنشیند، شاید تیم تندرو سیاست خارجی ترامپ مسیر آسان تری را برای ایجاد محدودیت برای ایران طی کنند.

جیم لوب معتقد است که اصولا تیم تندرو ترامپ دوست دارد برخی تندروها در ایران هم به قدرت برسند تا به این صورت با سرعت بیشتری به همراه کردن جهان با خود دست یابند(چیزی که در طول این مدت به آن دست نیافته اند).

جیم لوب در این رابطه چنین می‌گوید: “بنابراین جایگزینی یک چهره‌ تند به جای ظریف دقیقا همان چیزی است که بولتون و دیگران در این زمان می‌خواهند. ایده (بولتون و تیم تندرو ترامپ) این است که ایران از همراهی و حمایت دیپلماتیک دیگر قدرتهای غربی، به ویژه اتحادیه اروپا و سه کشور آلمان و فرانسه و ایتالیا کم تر برخوردار شود تا به راحتی بتواند اعمال ضد ایرانی اش را به اجرا گذارد.”